اوضاع داعشی‌های زندانی در سوریه

نیروهای دموکراتیک سوریه(از گروه‌های مسلح کردی مورد حمایت آمریکا) قصد دارند تا داعشی‌های زندانی در زندان استان الحسکه را به کشورشان بازگردانند٬ اما کشورهایشان آنها را نمی‌پذیرند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری القدس العربی روزنامه‌نگاران در استان الحسکه در شمال شرقی سوریه در بازدید از همه سلول‌های زندان این استان یک صحنه واحد را تماشا می‌کنند. ده‌‌ها مرد با لباس‌های نارنجی یادآور زندانیان گوانتانامو هستند که روی زمین نشسته‌ و گاهی با چشمان سرگردان از معدود دیدارکننده‌‌های خود استقبال می‌کنند.

داعش | گروه تروریستی داعش ,

این زندان‌ حدود 5 هزار نفر از عناصر داعش را که توسط نیروهای دموکراتیک سوریه در خلال درگیری‌های خشونت‌آمیز در مناطق مختلف سوریه٬ دستگیر شده‌اند در خود جای داده است.

طبق گفته‌‌های سرپرستان این زندان٬ در طبقه پایین یعنی بیمارستان زندان٬ بیش از 300 زندانی هستند که بیمار بوده و از کمبود آب و دارو رنج می‌برند.دراین قسمت ممکن است یک زندانی را ببینیم که پایش قطع شده٬ یا زندانی دیگری را ببینیم که روی صندلی چرخدار است و یا یک زندانی دیگری که با عصا راه می‌رود. حتی استخوان‌های این زندانیان از شدت ضعف بیرون زده است.

داعش | گروه تروریستی داعش ,

در طبقه بالای زندان یک راه‌روی طولانی است که با دروازه‌های آهنی به چند قسمت تقسیم شده و در کنار آن سلول‌هایی وجود دارند که نمی‌توان آنها را از هم تشخیص داد. درهای این سلول‌ها به گونه‌ای است که نگهبانانی که با ماسک صورت خود را پوشانده‌اند با یک حرکت کوچک آن را باز می‌کنند تا پاسخ خواسته‌های زندانیان را بدهند.

در داخل زندان‌ نیز اجسامی نحیف و لاغر از این زندانیان را می‌بینیم؛ برای مثال جوانی که توان ایستادن روی پاهای خود را ندارد و دو زندانبان دستان او را گرفته‌اند و از شدت ضعف در برابر روزنامه‌نگاران به زمین می‌افتد. همچنین طبق اطلاعات٬ بسیاری از زندانیان در سلول‌ها از اسهال رنج می‌برند.

داعش | گروه تروریستی داعش ,

برخی از این زندانیان داعشی می‌گویند که از پیوستن به گروه‌ تکفیری داعش پشیمان هستند و برخی نیز می‌خواهند به هرقیمتی از این زندان رها شوند؛ حتی یکی از آنها می‌گوید برایشان مهم نیست که به دادگاه بروند و یا اعدام شوند.

در سلول بیمارستان٬ به محض ورود روزنامه‌نگاران سکوتی حکم‌فرما شد٬ سپس یک زندانی با تکان‌دادن گوش‌های خود٬ این سکوت را شکست. زندانیانی که روی زمین دراز کشیده بودند٬ برخی زیر پتوهای خاکستری بودند و با چشمانی مبهوت به دیواری که از چندجا ترک خورده نگاه می‌کردند.

چندین تخت دراین زندان وجود دارد اما بیشتر زندانیان روی زمین می‌خوابند و در کنار آنها چندین جعبه کوچک دارو با برچسب کمیته بین المللی صلیب سرخ وجود دارد.

داعش | گروه تروریستی داعش ,

باید اشاره کنیم که نیروهای دموکراتیک سوریه قصد دارند تا این زندانیان را به کشورشان بازگردانند اما کشورهایشان آنها را نمی‌خواهند.

مسئولان نیروهای دموکراتیک سوریه معتقدند که حتی حضور این عناصر داعش در زندان نیز خطرناک است.

قابل توجه است که به گفته یکی از مسئولان زندان٬ هسته‌های خفته وابسته به داعش٬ دوستان خود را فراموش نکرده‌اند؛ به طوری که گاهی به این زندان نزدیک شده و شلیک هوایی می‌کنند تا به آنها بگویند که فراموششان نکرده‌اند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار