0 بازدید

انتقاد دموکرات‌ها از خوش‌خدمتی جدید ترامپ برای صهیونیست‌ها

نامزد‌های دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، حمایت دولت این کشور از شهرک‌سازی‌های غیرقانونی صهیونیست‌ها در کرانه باختری را به باد انتقاد گرفتند.

انتقاد جمعی دموکرات‌ها از تصمیم ترامپ درباره شهرک سازی در کرانه باختریبه گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری هیل، چندین نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور در خصوص غیرقانونی ندانستن شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری انتقاد کردند و آن را مانعی بر سر راه مذاکرات صلح میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان دانستند.

ستاد انتخاباتی جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و یکی از رقبای اصلی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ در بیانیه‌ای اعلام کرد: این تصمیم موجب آسیب به دموکراسی می‌شود، امید ما برای دستیابی به راه حل دو کشور کمرنگ می‌کند و تنها باعث تشدید تنش‌ها در منطقه خواهد شد. این (تصمیم) ارتباطی با صلح یا امنیت ندارد. این (تصمیم) مربوط به فروختن آینده اسرائیل به نفع سیاست‌های شخصی ترامپ است.

سناتور الیزابت وارن، نامزد دموکرات ایالت ماساچوست در انتخابات ۲۰۲۰ نیز در واکنش به این تصمیم ترامپ گفت در صورت پیروزی در انتخابات، این سیاست را نقض می‌کند و تلاش‌های آمریکا را در خصوص راه حل دو کشور در مناقشه رژیم صهیونیستی و فلسطینی مجددا به کار خواهد کرد. وارن در پیامی توئیتری اعلام کرد: یک تلاش ایدئولوژیکی ناشیانه دیگر از سوی ترامپ برای انحراف (توجه ها) از ناکامی او در منطقه. نه تنها این شهرک سازی‌ها قوانین بین المللی را نقض می‌کند، بلکه دستیابی به صلح را دشوارتر می‌سازد.

برنی سندرز، نماینده دموکرات ایالت ورمونت و نامزد انتخابات ۲۰۲۰ نیز اعلام کرد: شهرک سازی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی غیرقانونی است. قوانین بین المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل گواه این موضوع است. بار دیگر، آقای ترامپ با تکیه بر مبانی افراطی خود در حال منزوی کردن آمریکا و تضعیف دموکراسی است.

پت بودجج، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز اعلام کرد: بیانیه دولت ترامپ در خصوص شهرک سازی در کرانه باختری نه تنها گام رو به عقب مهمی در تلاش‌های ما برای رسیدن به راه حل دو کشور در مناقشه اسرائیل و فلسطین است بلکه تازه‌ترین مورد در الگوی تصمیمات مخرب اوست که به منافع ملی ما آسیب می‌زند.

تولسی گابارد، دیگر نامز دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ نیز اعلام کرد: ترامپ با اعلام اینکه دیگر شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری را نقض قوانین بین المللی نمی‌داند، چهار دهه سیاست آمریکا را به درو انداخت و این یک عقب نشینی جدی در تلاش‌های برقراری صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان است و همه کسانی که خواهان یک راهکار مسالمت آمیز هستند، ترامپ را به تجدیدنظر در این خصوص ترغیب کنند.

علاوه بر این دیگر نمایندگان دموکرات کنگره نیز در واکنش به بیانیه جدید دولت ترامپ در خصوص شهرک سازی در کرانه باختری آن را مورد انتقاد قرار داده و این تصمیم را در تناقض با سیاست‌های پیشین کشورشان دانستند.

دیروز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی حمایت و اعلام کرد واشنگتن ساخت و ساز‌های اسرائیل در کرانه باختری را غیرقانونی نمی‌داند.

این در حالی است که استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: موضع سازمان ملل درباره شهرک‌های اسرائیلی (شهرک‌های صهیونیست نشین در کرانه باختری) تغییر نکرده است. سازمان ملل احداث این شهرک‌ها را غیر قانونی می‌داند و الحاق اراضی با قدرت نظامی را به رسمیت نمی‌شناسد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار