استفرار موشک‌های «اس 300» روسیه در نزدیکی مرز افغانستان

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که برای نخستین بار موشک‌های اس 300 این کشور را در تاجیکستان و در نزدیکی مرزهای افغانستان مستقر کرده است.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روسیه سامانه اس 300 خود را در پایگاه نظامی 201 این کشور در تاجیکستان و در نزدیکی مرزهای افغانستان مستقر کرد.

مسکو تایمز نوشت که دستکم 30 پرتابگر و انواع وسایل نظامی به پایگاهی در تاجیکستان توسط روسیه برای جلوگیری از حملات بالقوه انتقال یافته است.

گفته می‌شود که این تجهیزات از مسیر راه آهن تاجیکستان- افغانستان به پایگاه 201 روسیه انتقال یافته‌اند.

وزارت دفاع روسیه گفته است که وظیفه اصلی این تجهیزات نظامی و موشک‌ها، در صورت حملات احتمالی دفاع از پایگاه‌ها همچنین کشورهای آسیای مرکزی است.

روسیه در ماه‌های اخیر میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان بوده است و نقل و انتقالات نظامی اخیر نشان می‌دهد که بار دیگر نقش این کشور در افغانستان پررنگتر خواهد شد.

ابراز نگرانی روسیه از تهدید داعش و سرایت ناامنی‌های افغانستان به آسیای مرکزیوارد کردن اسلحه توسط آمریکایی‌ها به آسیای مرکزیحفاظت از مرزهای آسیای مرکزی در برابر داعش توسط نیروهای امنیتی افغانستانآسیای مرکزی صحنه آتی بازی سیاسی قدرت‌های بزرگروسیه خواستار اقدام قاطعانه افغانستان و نیروهای خارجی علیه داعش شدروسیه: آمریکا در انتقال داعش به شمال افغانستان نقش دارد

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه چندی قبل در شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد که افغانستان در برابر تهدیدها به کمک خارجی نیاز دارد.

وی گفته بود که اگر به افغانستان کمک نشود، مناطق شمالی این کشور به تخته خیز گروه تروریستی داعش تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از رادیو آزادی، لاوروف اظهارداشت که سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری‌های شانگهای تهدید‌های احتمالی از مرزهای افغانستان به آسیای مرکزی را زیر نظر دارد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که هیچ برنامه توسعه‌ای یا تعامل اقتصادی بین افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی بدون واکنش مناسب در برابر تهدیدهای جامه عمل نخواهد پوشید.

روسیه پیش از این نیز با تاکید بر اهمیت مبارزه صادقانه با تروریسم و حضور "نگران‌کننده" داعش در افغانستان گفته بود: برخی همکاران غربی ما درباره مبارزه با سازمان‌های تروریستی رفتار دوگانه دارند و تلاش می‌کنند تا از این گروه‌ها برای رسیدن به اهداف یکجانبه و ژئوپلتیک خود در افغانستان استفاده کنند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار