اردوغان به روسیه هشدار داد

رئیس‌جمهور ترکیه به روسیه در خصوص عمل به تعهداتش براساس توافقنامه سوچی هشدار داد.

اردوغان به روسیه هشدار دادبه گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه هشدار داد: اگر روسیه تعهداتش را بر اساس توافقنامه سوچی عملی نکند، ترکیه منطقه مرزی سوریه را از تروریست‌ها پاکسازی خواهد کرد.

وی افزود: تلاش می‌کنیم طرح‌هایی را به منظور بازگشت یک میلیون آواره سوری به کشورشان اجرا کنیم.

رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد اگر اروپا از طرح ترکیه مبنی بر ایجاد منطقه امن در سوریه پشتیبانی نکند، ترکیه مرز‌ها را باز خواهد کرد تا آوارگان به سمت کشور‌های اروپایی روی آورند.

در روز ۶ اکتبر ۲۰۱۹، دونالد ترامپ دستور داد تا نیرو‌های نظامی آمریکایی که در شمال شرقی سوریه و برای حمایت از کُرد‌ها حضور داشتند، از این کشور خارج شوند. چند روز بعد، آنکارا عملیات موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه با هدف آنچه «ایمن کردن مرز‌های کشور بوسیله پاکسازی عناصر تروریستی، تضمین بازگشت امن پناهجویان و حفظ تمامیت ارضی سوریه» می‌خواند، آغاز کرد. اقدام ترامپ برای خروج نیرو‌های آمریکایی از شمال شرق سوریه چراغ سبزی به آنکارا برای آغاز عملیات نظامی بود. شبه‌نظامیان کُرد که جزء ائتلاف آمریکا بودند، چنین اقدامی را «خنجر از پشت» توصیف و همکاری نظامی خود با آمریکا را متوقف کردند.

در حال تکمیل...

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار