0 بازدید

ابهام در شناسایی میلیاردرهای فراری از مالیات؛ 300 یا 150 هزار نفر؟

در حالی که رئیس سازمان مالیاتی افراد دارای بیش از یک میلیارد درآمد مشمول مالیات را 300 هزار نفر عنوان کرده که نیمی از آنها هیچ سابقه مالیاتی نداشته‌اند، سخنگوی ستاد تبصره 14 از شناسایی 300 هزار خانوار میلیاردر بدون کد مالیاتی خبر داده بود.
- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر بحث میلیاردهای فراری از مالیات به بحث داغ رسانه‌ها تبدیل شده است. در همین خصوص رئیس دستگاه مالیاتی کشور گفته: آمار دریافتی مربوط به سال گذشته از سیستم بانکی نشان می دهد 300 هزار نفر بیش از یک میلیارد تومان درآمدِ مشمول مالیات دارند که 52 درصد این میلیاردرها به هیچ وجه پرونده مالیاتی ندارند.

بر اساس خبر رئیس سازمان مالیاتی، نزدیک به 150 هزار نفر از میلیاردهای کشور هیچ گونه پرونده مالیاتی نداشته و عملا جز فهرست فراریان مالیاتی قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که چندی قبل سخگوی ستاد حذف یارانه نقدی از شناسایی 300 هزار نفر از میلیاردهایی خبر داده بود که هیچ گونه پرونده مالیاتی ندارند.

به گفته میرزایی، 300 هزارخانوار ثروتمند شناسایی شدند که فاقد کد مالیاتی بودند یعنی در این خانوارها حتی یک نفر از اعضا هم پرداخت مالیات نداشت که این افراد به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند.

نصف میلیاردرهای کشور مالیات نمی‌دهند

میرزایی در گفتگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به شناسایی 300 هزار خانوار میلیاردر که هیچ گونه سابقه  مالیاتی نداشته‌اند، گفت: این اطلاعات نزدیک به 4 ماه قبل در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته بود. همچنین اظهارنامه های سال 97 این افراد بررسی شد که مشخص شد خانوارهای مذکور هیچ گونه سابقه مالیاتی نداشته‌اند.

به گفته میرزایی معیارهای مختلفی برای شناسایی میلیاردهایی که از یارانه نقدی استفاده میکرند وجود داشت، به عنوان مثال، اموال دارای ارزش میلیاردی، تراکنشهای میلیاردی و همچنین گردش حساب میلیاردی می‌تواند معیار قرار گرفتن یک فرد در فهرست میلیاردرها باشد. اما ظاهرا گردش  میلیاردی برای تکمیل این فهرست توجیه پذیر تر است. به هر حال این اطلاعات که از پایگاه اطلاعات رفاه استخراج شده بود در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفت.

به این ترتیب در حالی که رئیس سازمان مالیاتی افراد دارای بیش از یک میلیارد درآمد مشمول مالیات را 300 هزار نفر عنوان کرده بود که فقط نیمی از آنها هیچ سابقه مالیاتی نداشته‌اند، سخنگوی ستاد تبصره 14 از شناسایی 300 هزار خانوار میلیاردر بدون کد مالیاتی خبر داده بود.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار