«حزب التحریر» نسخه دیگر «داعش» در افغانستان؛ دانشگاه‌ها هدف قرار گرفته‌اند

روزنامه چاپ کابل با ابراز نگرانی از سکوت دولت و فعالیت «حزب التحریر» نوشت که این حزب از مسیر شعارهای ساده و اغوا کننده برای برپایی «خلافت اسلامی» برای جذب افراد تلاش می‌کند و دانشگاه‌ها را هدف قرار داده است.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روزنامه «صبح کابل» در گزارشی نوشت که «حزب التحریر» در افغانستان با شعارهای ساده و اغوا کننده برای جذب مخاطب تلاش می‌کند و معتقد است که تمام دولت‌ها باید توسط «خلافت اسلامی» اداره شود.

بر اساس تبلیغات حزب التحریر، تا برپایی خلافت اسلامی در کشورها باید فعالیت نرم فرهنگی، مذهبی و ذهنیت‌سازی صورت گیرد تا بیشتر افراد جامعه طرفدار آن شوند و سپس در هر کشوری که زمینه مناسبی دارد این خلافت ایجاد شود و از سایرین نیز بیعت گرفته شود.

«یعقوب یسنا» می‌نویسد که سلفیت‌سازی ‌امروز در دانشگاه‌های افغانستان زیر پرچم داعش انجام می‌شود. در واقع حزب التحریر زمینه‌ سلفیت‌سازی را در دانشگاه‌ها به صورت گسترده رواج داد و عمومیت بخشید تا این‌که موجب شد داعش و سایر جریان‌های بنیادگرا برای ترویج سلفیت به دانشگاه‌ها توجه کنند.

این حزب تحت عنوان آموزه‌های اسلامی برای جلب توجه اساتید «شرعیات» در دانشگاهها و خارج از آن تلاش کرده است.

عضوگیری حزب التحریر در افغانستان

نویسنده تاکید می‌کند که حزب التحریر جریان نامرئی است که همه روزه عضوگیری می‌کند و اعضای آن نیز در هر محله‌ای حضور دارند، آنها جلسات مشخص، منظم تحت عنوان نشست‌های دوستانه در منازل شخصی دارند.

این گزارش خاطرنشان کرد که اعضای حزب التحریر پس از شناسایی افراد و طرح رفاقت، آنها را بدون آن که بدانند به جلسات دوستانه از پیش تعیین شده دعوت می‌کنند و درباره خلافت اسلامی بحث می‌کنند.

اعضای رسمی در این جلسات حرفی از جریانی به عنوان حزب التحریر به میان نمی‌آورند و پس از چندین جلسه به تازه‌واردان تفهیم می‌شود که همه برای حزب التحریر کار می‌کنند.

افکار «حزب التحریر» در افغانستان به داعش نزدیک استگزارش تسنیم| یارگیری «حزب التحریر»؛ روی دیگر سکه داعش در غرب افغانستان«حزب التحریر»؛ روی دیگر سکه داعش در افغانستان

به نوشته این روزنامه، «حزب التحریر بیشتر به جذب دانشجویان و افراد تحصیل‌کرده می‌پردازد. فعالیت این حزب متمرکز بر دانشگاه‌ها است؛ زیرا شعار حزب التحریر این است‌ که ما فعلا برای تحقق آرمان مذهبی و سیاسی خود دست به جنگ و جهاد نمی‌زنیم. بنابراین به جذب اعضایی ‌که تحصیل‌کرده نباشد، نیاز نداریم. ما می‌خواهیم دیدگاه سیاسی اسلام را گسترش و توسعه دهیم. برای توسعه‌ دیدگاه سیاسی اسلام به افراد تحصیل‌کرده نیاز داریم. یعنی حزب تحریر افرادی را جذب می‌کند که بتوانند ایدئولوژی آن را تبلیغ کند».

اعضا نمی‌توانند با حزب التحریر مخالفت کنند

این گزارش می‌افزاید که  اعضا نمی‌توانند با شعار حزب التحریر مخالفت کنند زیرا مخالفت با آرمان خلافت اسلامی تلقی می‌شود. پس از جذب تازه واردان، این حزب از مسیر شبکه‌های آموزشی تلاش می‌کند تا با در اختیار قرار دادن کتاب‌های مخصوص حزب، همچنین جلسات مختلف، اذهان را تغییر دهد و اعضا را مدیریت کند.

کارشناسان می‌گویند؛ باوجودی که عبدالله عبدالله ریاست اجرایی دولت افغانستان نیز حزب التحریر را گروه تروریستی نامید و خواستار برخورد با آن شد اما بدنه دولت این کشور بویژه امنیت ملی افغانستان اقدامی نکرده است.

حزب‎التحریر سازمانی است که تشکیل خلافت در سراسر جهان اسلام را هدف خود و هر یک از کشورهای اسلامی را ولایتی از این خلافت با مرکزیت سرزمین‌های عربی می‌داند.

حزب التحریر در سال 1953 میلادی توسط «تقی‌الدین النبهانی» قاضی و دانش‌آموخته الازهر مصر در فلسطین تأسیس شد که علاوه بر کشورهای اسلامی، در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی فعالیت دارد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار