آخرین اخبار

کد خبر ۵۶۶۲۵۷ انتشار : ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۳۹

پارک شهر، خاطره مشترک نسل ها

گروه تفریح و نشاط؛ معصومه اصغری: آن‌هایی که سر و کارشان به خیابان امام خمینی افتاده باشد تصورش را هم نمی‌کنند با ورود به دروازه‌های پارک شهر آن‌ همه هیاهو به‌ یک‌ باره جایش را به سکوتی دل‌انگیز و نسیمی فرح‌بخش بدهد. با ورود به سالخورده‌ترین بوستان پایتخت احتمالاً اولین چیزی که چشم‌تان را می‌گیرد ردیف کاج‌های استوانه‌ای معروف این پارک در لابه‌لای درختان سر به آسمان ساییده چشم‌تان را می‌گیرد. حوض‌ها با فواره‌هایی که به آب شتک می‌زنند دلبری می‌کنند و نیمکت‌های کنار باغ‌راه‌ها دعوتی همیشگی به دمی نشستن و درنگ کردن از دوندگی‌های زندگی روزمره دارند.

 

وقتی عدو سبب خیر می‌شود

رضاخان پیش از آن‌که به سپه‌سالاری برسد ساکن پشت و پسله‌های محله اعیان‌نشین سنگلج بود. این محله که یکی از ۵ منطقه مسکونی تهران آن روزگار به‌ حساب می‌آمد جمعیت زیادی داشت. حمام‌ها و خزینه‌ها و آب‌انبارهای متعدد آن باعث تجمع حاشیه‌نشینی و آلونک سازی در اطراف آن شده بود. رضاخان پس‌ از این که به قدرت رسید دستور تخریب این آلونک‌ها را صادر می‌کند چراکه دوست نداشت کسی بویی از محل سابق زندگی او ببرد. وقتی آلونک‌ها با خاک یکسان شدند دستور درختکاری صادر شد و سنگلج صاحب باغی چشم‌نواز شد. در اواسط دهه ۲۰ بود که این باغ به نخستین بوستان عمومی تبدیل شد. دیوارچینی دور تا دور پارک شهر از همان دوره به یادگار مانده است.

 

قایق سواری در قلب تهران

در طول سال‌های گذشته امکانات متنوعی به پارک شهر اضافه‌ شده که هرکدام از آن‌ها تشخص ویژه‌ای به این بوستان بخشیده است. دریاچه مصنوعی این بوستان فضای دل‌انگیزی در دل آن ایجاد کرده است. قایق‌های رنگی که شبیه به قو هستند در حاشیه این دریاچه پارک شده‌اند تا میزبان آن‌هایی شوند که می‌خواهند گشتی در دریاچه بزنند.

 

موزه‌ای برای صلح

در ضلع شمالی پارک شهر موزه صلح شما را به دیدن پیامدهای ناگوار جنگ دعوت می‌کند. سال ۸۶ بود که تعدادی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی با همکاری انجمن‌شان این موزه را راه‌ اندازی کردند. هدف از تشکیل این موزه نشان دادن عواقب جنگ ایران و عراق و مظلومیت رزمنده‌ها و قربانیان این جنگ که تحت تأثیر سلاح‌های شیمیایی قرار گرفتند بند بود. موزه صلح تهران از موزه‌های بین‌المللی به‌حساب می‌آید. در این موزه می‌توانید از راهنمایان که همگی آن‌ها از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و جانبازان ۸ سال دفاع مقدس هستند اطلاعات خوبی کسب کنید. کتابخانه، استودیوی تاریخ شفاهی و کارگاه آموزشی از دیگر بخش‌های این موزه طالب صلح جهانی هستند.

 

ملاقات با ماهی‌ها در اعماق زمین

سال ۶۵ بود که تهران توسط رژیم بعث عراق بمباران شد. یکی از این بمب‌ها به پارک شهر اصابت کرد و گودالی در بخش جنوبی آن حفر شد. در آن سال‌ها از این گودال به‌ عنوان پناهگاه استفاده می‌شد. پس از پایان یافتن جنگ در اواسط دهه ۷۰ این جان‌پناه تبدیل به مرکزی برای تماشای ماهی‌های زینتی آب شیرین شد. اگر علاقه‌مند به دیدن این ماهی‌ها بودید به ضلع جنوب شرقی بوستان بروید. هزینه بلیت این آکواریوم زیرزمینی ۳ هزار تومان است و از ساعت ۹ تا ۱۸ می‌توانید به تماشای آن بروید.

 

باغ پرندگان

آبگیر و قفس‌های توری بزرگ و فراخ برای نگهداری از پرندگان زینتی در سال ۸۸ به داشته‌های پارک شهر اضافه شدند. در این محوطه که به سه بخش تقسیم‌ شده می‌توانید پرندگان زیبایی مانند طوطی‌های هفت‌رنگ، پلیکان، فلامینگو، قرقاول، طاووس و کبوترهای مینیاتوری را از نزدیک تماشا کنید. بازدید از باغ پرندگان رایگان است و آبگیر آن‌ها درست در مرکز بوستان قرار گرفته است.

 

خانوادگی ورزش و تفریح کنید

پارک شهر امکانات درجه‌ یکی را برای بازی و تفریح و ورزش کردن فردی و دسته‌ جمعی دارد. زمین‌بازی مجهز ایمن, برای بچه‌ها، ست‌های متنوع ورزشی، زمین‌های فوتبال و والیبال؛ محوطه‌های فراخ برای بازی بدمینتون و میزهای پینگ‌پنگ از پارک شهر محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت ساخته است. اگر قصد ورزش کردن دارید می‌توانید روی ست‌های ورزش بدن‌سازی که در ضلع شرقی پارک هستند حساب بازکنید. زمین‌ بازی کودکان در نزدیکی باغ پرندگان و در مرکز بوستان قرارگرفته است. برای بازی بدمینتون باید به محوطه‌های فراخ شمال پارک بروید. میزهای پینگ‌پنگ هم کنار زمین‌ بازی بچه‌ها قرار گرفته‌اند.

 

همسایه دیرین پارک شهر

در سال ۱۳۴۰ کتابخانه‌ای در ضلع جنوب غربی بوستان دایر شد. کتابخانه‌ای که امروز به دلیل هم‌جواری با خیابان بهشت به همین عنوان نامیده می‌شود کهن‌سال‌ترین کتابخانه عمومی تهران است و بیش از ۳۲ هزار جلد کتاب در آن نگهداری و به مراجعات امانت‌ داده می‌شود. ساعت کار این کتابخانه از ۸ تا ساعت ۲۰ است. کتابخانه کودک و واحد صوت و تصویر از دیگر بخش‌های این کتابخانه هستند. با پرداخت ۱۰ هزار تومان و ارائه کارت ملی می‌توانید به مدت یک سال عضو این کتابخانه فعال شوید.

 

دیدنی‌های اطراف بوستان

تماشاخانه سنگلج فاصله کمی با این بوستان دارد و در ابتدای خیابان بهشت قرارگرفته است. سر در باغ ملی، خیابان سی تیر، موزه ایران باستان و موزه آبگینه از ابنیه و مراکز دیدنی و تاریخی اطراف این بوستان پا به سن گذاشته هستند.

 

مسیرهای دسترسی به بوستان

پارک شهر از شمال به پایانه فیاض بخش، از جنوب به خیابان بهشت از غرب به محدوده وحدت اسلامی و از شرق به خیابان خیام و زورخانه منتهی می‌شود. نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به بوستان امام خمینی و ۱۵ خرداد هستند. بیشتر خطوط تاکسیرانی مقصدی در اطراف خیابان‌های خیام، وحدت اسلامی و امام خمینی دارند. اگر با خودروی شخصی به این بوستان می‌روید به‌احتمال‌ زیاد برای پیدا کردن جای پارک به دردسر خواهید افتاد. نزدیک‌ترین پارکینگ‌های عمومی در خیابان خیام و فیاض بخش قرار دارند.

 

دیگر امکانات پارک شهر

اتراق کردن خانواده‌ها در محوطه‌های چمن‌کاری شده بوستان ممنوع است. برای خوردن غذا و میان وعده و تنقلات می‌توانید روی سفره‌خانه بوستان حساب بازکنید. در دل بوستان بوفه‌هایی برای تهیه تنقلات و نوشیدنی‌های گرم و سرد نیز تعبیه‌ شده است.

 

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :ورزش تهران