کد خبر ۵۶۴۸۴۸ انتشار : ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳

خودنمایی مراکز عرضه مواد دخانی با رنگ و بوی فریب

به گزارش ذاکرنیوز از زنجان، کارگروه سلامت و امنیت غذایی ظهر امروز با رویکرد ارائه گزارش اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در چهارشنبه پایان سال و طرح نوروزی برگزار و سایر دستگاه‌ها نیز نسبت به اقدامات انجام شده توسط خود در حوزه سلامت پرداختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این جلسه با اشاره به افزایش نظم جلسات کارگروه سلامت در استان زنجان اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب ۶ و ۹ جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی در استان زنجان برگزار شده است.

پرویز قزلباش با اشاره به جایگاه مطلوب این دانشگاه در زمینه برگزاری کارگروه سلامت و امنیت غذایی بیان کرد: پیش‌بینی شده در سال‌جاری ۱۲ جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی در زنجان برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه شاهد فعالیت واحدهای صنفی دخانی با عناوین طبیعی هستیم که غیر واقعی است، افزود: این واحدها از دید بیننده وجه مناسبی ندارد.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه در سال گذشته ۵۳ مصوبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی تصویب شده است، عنوان کرد: از این تعداد ۲۷ مصوبه اجرایی شده که شامل ۵۱ درصد مصوبات این کارگروه است.*عملیاتی شدن 51 درصد از مصوبات کارگروه سلامت

مقتدا شعوری با اشاره به در دست اجرایی بودن ۲۳مصوبه کارگروه سلامت و امنیت غذایی سال گذشته عنوان کرد: این تعداد شامل ۴۳ درصد از مصوبات کارگروه سلامت بوده است.

وی خاطر نشان کرد: سه مصوبه کارگروه سلامت نیز اجرایی نشده است که شامل ۶ درصد مصوبات کارگروه سلامت می‌شود.

*فعالیت 12 واحد متخلف در حوزه عرضه توتون در زنجان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به تبلیغ برخی واحدهای صنفی فعال در حوزه دخانیات بیان کرد: اخطارها به واحدها صادر شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.

محمدرضا صائینی با اشاره به برخی تبلیغات غیر واقعی توسط واحدهای عرضه دخانیات بیان کرد: توتون و سیگار ارگانیک، برگ خاص و ... از جمله تبلیغات غیرواقعی است که توسط این واحدها ارائه می‌شود که غیر واقعی و غیر بهداشتی است.

وی تعداد واحدهای متخلف را ۱۲ مورد اعلام کرد و گفت: پرونده این  واحدها در جریان بوده و به دادستان معرفی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در طول سال اطلاع‌رسانی در راستای مشارکت مردمی با اعلام شماره سامانه بهداشت 190 و یا تلفن تماس‌های مردمی دانشگاه انجام شده است، ادامه داد: این تلفن به صورت استانی و شهرستانی برای پاسخگویی شکایات مردمی در نظر گرفته شده است.

صائینی با بیان اینکه در مدت برنامه بسیج سلامت نوروزی 11 هزار و 602 مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده است، اضافه کرد: در ایام نوروز 409 بازرسی از اماکن عمومی بین راهی انجام شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از انجام تعداد 450 بازید مشترک در ایام نوروز توسط علوم پزشکی خبر داد و گفت: تعداد 92 متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز 684 اخطاریه بهداشتی صادر شده است، عنوان کرد: تعداد 20 مورد تعطیلی نیز در ایام انجام شده است.

صائینی با اشاره به اینکه 686 مورد نمونه‌برداری هدفمند از مواد غذایی در ایام نوروز انجام شده است، تاکید کرد: تعداد 2 هزار و 620 سنجش با دستگاه پرتابل، 20 هزار و 146 مورد کلر سنجی و 12 هزار و 309 کیلوگرم کشف و معدوم‌سازی مواد غذایی در این مدت انجام شده است.

 

*افراد 10 تا 20 سال بیشترین مصدومان حوادث چهارشنبه پایان سال

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در حوادث چهارشنبه پایان سال، 92 نفر دچار آسیب شده‌اند، اظهار کرد: از این تعداد رده سنی 10 تا 20 سال با 35 نفر فراوانی بیشترین تعداد مصدومان را به خود اختصاص داده است.

علیرضا زراعتچی خاطر نشان کرد: بیشترین آسیب وارده به لحاظ ناحیه، 43 مورد آسیب‌های وارده به چشم و گوش بوده است.

وی با اشاره به اینکه از مجموع مصدومان حوادث چهارشنبه پایان سال 73 نفر آقا هستند، عنوان کرد: 19 نفر از مصدومان نیز خانم بودند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه از مجموع مصدومان 70 نفر به صورت سرپایی درمان شدند، افزود: در این فرآیند 21 نفر بستری و یک نفر نیز فوت کرده است.

زراعتچی با اشاره به آمار مراجعین بیمارستان‌های دانشگاهی در طول نوروز عنوان کرد: در بخش‌های بستری، جراحی، مراجعین به درمانگاه‌های تخصصی، اورژانس، پزشک عمومی، بستری اورژانس و اعزام بیمار به خارج از استان افزایش آمار در سال‌جاری مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش تصادفات منجر به بستری‌های اورژانس و موارد فوتی در استان زنجان نیز در سال‌جاری آمارها کاهش یافته است.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :زنجان