آخرین اخبار

کد خبر ۵۶۴۴۸۴ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۸

کشت انتظاری حبوبات در بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی اردبیل

به گزارش ذاکرنیوز از اردبیل، علی حسین احدی‌عالی امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کشت انتظاری حبوبات در راستای سیاست‌های تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی درمنطقه در سطح ۲ هزار و ۴۲ هکتار از اراضی این شهرستان اجرا شد که از این میزان سطح کشت، حدود یک هزار و ۲۸۵ هکتار به کشت انتظاری عدس و ۷۵۷ هکتار به کشت انتظاری نخود اختصاص یافته است.

وی عمده ارقام نخود کشت شده در منطقه را ارقام آزکان، آکسو، عادل و منصور و عمده ارقام عدس کشت شده را ارقام محلی و رقم اصلاح شده بیله سوار عنوان نمود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل افزود: پیش‌بینی می‌شود حدود یک هزار و ۸۰۰ تن محصول حبوبات با این شیوه جدید کشت برداشت شود.

احدی‌عالی بیان کرد: در کشت انتظاری به دلیل فراهم بودن بارش‌های زمستانه و استفاده حداکثری از بارندگی‌ها که مزیت بزرگی برای کشت پاییزه و انتظاری محسوب می‌شود و افزایش طول دوره رشد رویشی، عملکرد محصول به میزان قابل توجهی افزایش یافته و موجب درآمدزایی بیشتر کشاورز می‌شود.

وی با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در شهرستان اردبیل ادامه داد: به دلیل کوتاه بودن طول دوره رشد در کشت بهاره و با توجه به اینکه در اکثر سال‌ها پس از کشت بهاره دیم بارندگی‌های موثر بندرت اتفاق می‌افتد به طوری که بروز تنش خشکی و گرما در اواخر دوره رشد رویشی و در مرحله گلدهی و غلاف دهی، باعث کاهش قابل توجه عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت بهاره وسنتی می‌شود.

وی گفت: در کشت انتظاری اطلاع از شرایط آب و هوایی بسیار حائز اهمیت است و دما بایستی به حدی پایین باشد که جوانه زنی بذر تا بهار و سپری شدن سرمای زمستان و یخبندان به تاخیر افتد.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :اردبیل