آخرین اخبار

کد خبر ۵۶۴۳۴۱ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۰

از خسارت سیل در خراسان‌شمالی تا دستور آماری مدیرکل به خبرنگاران

به گزارش ذاکرنیوز از بجنورد رضا رجب‌زاده صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: استان سال ۹۷ را با برف و کولاک به پایان رساند و سال ۹۸ را نیز باسیل شروع کرد و در این مدت دستگاه‌های اجرایی مشغول کار شبانه‌روزی بودند.

معاون عمرانی استاندار خراسان‌شمالی ساخت خانه در مسیر رودخانه‌ها و رعایت نکردن حریم آن را یکی از دلایل آسیب رسیدن به برخی از منازل عنوان کرد و ادامه داد: تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته‌شده و کارگروهی تشکیل‌شده است تا با تخلفات برخورد کند؛ در این حوزه قوانین خوبی داریم اما مورد بی‌توجهی واقع‌شده است.

وی در ادامه افزود: در سال ۹۸ بازسازی مناطق سیل‌زده که عمدتاً در روستاها هستند و خسارت‌هایی شامل تخریب زیرساخت‌ها، پل‌ها و منازل روستایی را به بار آورده در دستور کار قرار دارد و هم‌اکنون کلنگ ۲ واحد بازسازی منزل برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند و یک واحد دیگر با همکاری بنیاد مسکن به زمین خورد و امیدواریم اولین استانی باشیم که منزل نوسازی شده را به مردم تحویل می‌دهیم.

روستاها در اولویت سال ۹۸

رجب‌زاده جمع‌آوری بخاری‌های نفتی، برق‌رسانی صددرصدی به روستاها و گازرسانی به اکثر روستاها را اقدامات شاخص این معاونت در سال گذشته دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به حضور ۴۵ درصد جمعیت استان در روستاها فعالیت‌های خدماتی و زیرساختی، اجرای طرح هادی و افزایش طرح‌های توسعه اشتغال روستایی از مهم‌ترین اولویت‌های ما در سال ۹۸ است.

در ادامه خبرنگاران سؤالات خود را طرح کردند. اولین سؤال در خصوص میزان خسارت سیل بود که معاون عمرانی استاندار خراسان‌شمالی در این خصوص گفت: مدیریت بحران متولی ارائه آمار است زیرا جمع‌بندی در این سازمان انجام می‌شود اما تا روز ۱۳ فروردین، ۶۱۱ میلیارد تومان براثر سیل به استان خسارت واردشده است و این آمار به‌روز خواهد شد.

نمی‌توانیم قیر بخریم!

خبرنگاری دیگر در خصوص نوسازی ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهری بجنورد سؤالی را مطرح کرد و حمید عرب، مدیر اداره کل امور شهری استانداری در پاسخ اظهار کرد: آخرین ناوگانی که به شهر بجنورد تخصیص پیدا کرد مربوط به سال ۹۰ بود زیرا آن زمان یارانه‌ای برای حمل‌ونقل داده می‌شد اما در طی سال‌های بعد به دلیل عدم تخصیص اعتبار امکان نوسازی برای شهرداری مقدور نبود.

عرب در خصوص وجود یک‌میلیون مترمربع معابر خاکی در سطح شهر نیز بیان کرد: بر اساس قانون، به شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر قیر رایگان تخصیص پیدا نمی‌کند و مشکلات مالی باعث شد نتوانیم قیر بخریم.

خروج سرمایه‌گذار خارجی از پروژه نیروگاه خورشیدی جاجرم

در ادامه مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان‌شمالی در خصوص سرانجام پروژه نیروگاه خورشیدی جاجرم اظهار کرد: متوسط قیمت انرژی تجدید پذیر در دنیا ۱۳ سنت یورو یعنی ۲ هزار تومان به ازای هر کیلووات است. در قراردادی که بسته شد این رقم معادل ۴۲۰ تومان بود لذا سرمایه‌گذار پس از نوسانات ارز از انجام پروژه خودداری کرد.

صبوری ادامه داد: اینک با همکاری چند شرکت داخلی و یک چینی دوباره در حال پیگیری پروژه هستیم و پانل‌ها نیز وارد گمرک شده‌اند و سرمایه‌گذار ۱۰ اردیبهشت در استان مستقر خواهد شد لذا امیدواریم با ترکیب شرکت‌های خارجی و داخلی این پروژه سریع‌تر اجرا شود.

خبرنگاری که سؤال می‌پرسد آمار دهد!

در ادامه پرسش و پاسخ‌ها، خبرنگاری از آمار منازل مسکونی شهرک گلستان که سند ندارند سؤال کرد که در پاسخی عجیب، مصطفی‌زاده، مدیر اداره راه و شهرسازی استان گفت: خود رسانه‌ها که سؤال می‌پرسند آمار دقیق ارائه دهند. ما به دنبال حل مشکلیم. هرکسی که در سند مشکل دارد آمار ارائه دهد. کسی که طرح مسئله دارد باید آمار بدهد نه ما.

پس‌ازاین پاسخ خبرنگاری از عدم پاسخ‌گویی این مدیر به خبرنگاران و نگذاشتن نشست خبری گلایه کرد که مصطفی‌زاده در پاسخ به این گلایه نیز اظهار کرد: خبرنگارانی که سؤال دارند از روابط عمومی اداره سؤال خود را بپرسند.

بار دیگر معاون عمرانی استاندار خراسان‌شمالی سخنان خود را آغاز کرد و در خصوص بیمه منازل روستایی تصریح کرد: متأسفانه در کشور شاهد جای خالی بیمه‌ها در جلسات مدیریت بحران هستیم. بخش عمده بیمه منازل روستایی شخصی و بخشی‌اش بر عهده دولت است. مردم اکنون خانه‌های خود را بیمه نمی‌کنند و این امر نیاز به توسعه در بخش فرهنگی دارد.

وی در ادامه افزود: در بخش منازل روستایی ما آمادگی این راداریم که منازل را بیمه کنیم اما بیمه بر طبق ساختار و استحکام منزل بیمه می‌کند. دهیاران مردم را تشویق به بیمه کنند و این صرفاً مربوط به منزل نیست و به‌عنوان نمونه دام نیز قابل بیمه شدن است ما نیز تلاش می‌کنیم مبلغی را بگذاریم تا خانه‌ها را بیمه کنیم اما باید مردم خودشان خانه‌های خود را بیمه کنند.

رجب‌زاده در خصوص مدیریت پسماندهای شهرستان بجنورد نیز بیان کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده بنا داریم در سال جدید دفن زباله‌ها را به مکانی غیر از بابا موسی ببریم. پیشرفت مکان جدید دفن زباله حدود ۶۰ درصد است اما امسال این امر محقق خواهد شد.

تحقق کامل اعتبارات سفر رهبری به استان

معاون امور عمرانی استاندار در خصوص اعتبارات جذب‌شده از محل سفر مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور به استان گفت: اعتبار سفر مقام معظم رهبری ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۱۸۰۰ میلیارد، یعنی ۱۰۰ میلیارد بیشتر جذب‌شده است و ۱۲۵۰ میلیارد تسهیلات در نظر گرفته‌شده بود که ۲۷۵ میلیارد آن پرداخت‌شده است.           

وی در انتها بیان کرد: ۶۲۵ میلیارد نیز اعتبار سفر رئیس‌جمهور بوده است که ۳۵۰ میلیارد آن تخصیص داده‌شده و باقی آن مانده است.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :خراسان شمالی