آخرین اخبار

کد خبر ۵۵۳۹۸۵ انتشار : ۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۶
رئیس سازمان هواشناسی کشور مطرح کرد

ادامه بارندگی‌ها در یزد تا اردیبهشت‌ماه/ ضرورت مدیریت منابع آب در کنار بارش‌ها

به گزارش ذاکرنیوزیز، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس جدید سازمان هواشناسی کشور عصر امروز، ضمن بازدید از ایستگاه هواشناسی شهرستان مهریز و دیدار با فرماندار مهریز و کارکنان این ایستگاه، روند پایش و بررسی آب و هوایی شهرستان و نیز مشکلات ایستگاه‌های هواشناسی مستقر در مناطق مختلف شهرستان مهریز را مورد بررسی قرار داد.

سحر تاج‌بخش مسلمان در حاشیه این بازدید و در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: ازلحاظ آب و هوایی، پیش‌بینی‌های فصلی در کل کشور صورت گرفته است و در فصل بهار امسال، میزان بارندگی‌ها از حد نرمال فراتر خواهد رفت و این شرایط شامل منطقه یزد نیز می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: معمولاً مناطق کوهستانی برای ناپایداری‌ها و ریزش‌های جوی شرایط بهتری دارند و ازآنجایی‌که بخش عمده استان یزد کویری است، سامانه‌های آب و هوایی که از غرب وارد کشور می‌شود و روی زاگرس بارندگی دارد در مناطق کویری به دلیل کاهش تغذیه رطوبت، از شدت آن کاسته می‌شود.

وی افزود: بااین‌وجود در همین مناطق کویری، در بخش‌های کوهستانی مانند شهرستان مهریز بارش‌های خوبی صورت می‌گیرد؛ زیرا صعود جریان هوا در دامنه کوه باعث کاهش دما و سرد شدن هوا و متراکم شدن رطوبت شده و موجب بارش باران می‌شود.

تاج‌بخش مسلمان همچنین وضعیت بارش امسال را نسبت به سه سال گذشته رضایت‌بخش اعلام کرد و گفت: بارندگی‌های اخیر، خشک‌سالی‌ها را جبران نمی‌کند اما بهبود می‌بخشد؛ اگر طی ده سال آینده میزان بارندگی‌ها در حد نرمال باشد، ممکن است خشک‌سالی‌های گذشته جبران شود.

وی بابیان اینکه بارش‌های پراکنده منطقه یزد در اردیبهشت‌ها بیشتر از حد نرمال خواهد بود تأکید کرد: خشک‌سالی اساساً به بارش ربط ندارد ریزش‌های جوی تنها یکی از عوامل برطرف شدن خشک‌سالی است. برای از بین بردن اثرات خشک‌سالی، علاوه بر بارندگی، مدیریت منابع آب به‌خصوص آب‌های زیرزمینی نیز لازم است.

رییس سازمان هواشناسی کشور در خصوص تجهیز و توسعه ایستگاه هواشناسی مهریز و تأمین نیروی انسانی این ایستگاه تصریح کرد: پس از طرح تجهیز ایستگاه‌های خودکار و جاده‌ای هواشناسی این شهرستان در هیئت شبکه ایستگاه‌های سازمان هواشناسی کشور، اقدام‌های لازم انجام می‌شود. کمبود نیرو نیز یک مشکل ملی است و امیدوار هستیم پس از صدور مجوز برای جذب نیرو، بیشتر بر روی نیاز استان‌ها تمرکز کنیم.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :یزد