کد خبر ۵۵۱۰۶۶ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰

معوقات بانکی یک چهارم مشکلات واحد‌های اقتصادی استان کرمانشاه است

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: یک چهارم مشکلات واحد‌های اقتصادی استان کرمانشاه مربوط به معوقات بانکی و امهال وام‌ها است.
- اخبار استانها -

به گزارش ذاکرنیوز از کرمانشاه، هدایت حاتمی ظهر امروز در نشست شورای اداری که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: تورم، بهبود فضای کسب و کار  اشتغال و احیای واحد‌های راکد از دغدغه‌های اصلی استان هستند.

وی عنوان کرد: برای موضوع اشتغال چهار جبهه بهبود فضای کسب و کار، ایجاد و توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، احیای واحدهای راکد و ایجاد و جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید تعریف شده است.

حاتمی با اشاره به اینکه یکی از اقداماتی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم مورد توجه قرار داشت فعالیت‌های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بود گفت: 117 جلسه کارگروه تسهیل با 686 مصوبه برگزار شد که 55 درصد آن نهایی، 34 درصد در دست اقدام است و 10 درصد انجام نشده است.

وی با اشاره به مهمترین دغدغه واحد‌های اقتصادی راکد و نیمه‌فعال بیان کرد: 23 درصد بنگاه‌های اقتصادی استان مشکل سرمایه در گردش، چهار درصد مشکل مالیاتی، 25 درصد معوقات بانکی و امهال بدهی‌ها، 19 درصد دستگاه‌های اجرایی، پنج درصد تأمین انرژی، هفت درصد تأمین اجتماعی، 9 درصد سرمایه ثابت و هشت درصد سایر مشکلات را دارند.

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه امسال 139 واحد از بنگاه‌های اقتصادی شامل 66 واحد کشاورزی و مابقی در حوزه صنعتی از رکورد نجات یافتند گفت: 14 واحد اقتصادی به کارگروه ملی معرفی شده‌ است.

حاتمی اشتغال پایدار روستایی را از دیگر دغدغه‌های استان عنوان و بیان کرد: 1.5 میلیارد دلار دلار از محل صندوق توسعه ملی برای حمایت از اشتغال روستایی، سکون غذایی و سکون جمعیت در روستاها در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه یکی از فعال‌ترین کارگروه اشتغال کشور استان کرمانشاه بوده است گفت: از 416 مصوبه کارگروه اشتغال 400 مصوبه اجرایی شده است و 133 درصد از تسهیلات در این زمینه جذب شده است.

دستگاه‌های اجرایی استان سمنان بیش از 2 میلیارد تومان بدهی دارند100 میلیارد تومان بدهی مالیاتی شرکت ذغالسنگ کرمان تهاتر شدبرق 3 دستگاه اجرایی کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بدهی قطع شد

حاتمی با اشاره به اینکه اعتبار مناطق زلزله‌زده 600 میلیارد تومان و برای سایر شهرستان‌ها 550 میلیارد تومان بوده است عنوان کرد: 14 هزار پرونده اشتغال روستایی با مبلغ 500 میلیارد تومان تشکیل و پرداخت شده است.

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه 299 پرونده بالای یک میلیارد منتظر دریافت تسهیلات هستند بیان کرد: با راه‌اندازی و توسعه این بنگاه‌ها تحول مناسبی در حوزه اشتغال و کارآفرینی ایجاد می‌‌شود.

حاتمی با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته استان نرخ تورم بالایی داشت گفت: هرچند تورم استان هنوز از میانگین کشوری بالاتر است اما روند کاهشی را طی می‌کند و اکنون در جایگاه دهم کشور قرار داشته است.

وی با بیان اینکه ساماندهی نرخ تورم با تأمین و توزیع مناسب ممکن است افزود: به دلیل عدم طراحی در شبکه توزیع مشکلاتی وجود داشت و اکنون گروه‌های هدف اقشار ضعیف هستند.  

معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه بیان کرد: تاکنون 1800 تن مرغ، 1300 تن گوشت و 5000 تن شکر، 1600 تن میوه شب عید توزیع شده است که البته توزیع 50 درصد از شکر و دوم سوم از میوه باقی‌مانده است.

نرخ طلاق در استان کرمانشاه 11 درصد کاهش یافت

ابراهیم الهی‌تبار در این نشست با اشاره به اینکه استان کرمانشاه از نظر فراوانی جرائم وضعیت مناسب‌تری نسبت به کشور دارد اظهار داشت: امسال 23 فعالیت در حوزه اجتماعی احصا و پنج آسیب اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.

معاون سیاسی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه در سال گذشته 1.7 درصد کاهش نرخ طلاق گزارش شد عنوان کرد: در 11 ماه امسال 2.7 درصد افزایش ازدواج و 10.8 درصد کاهش نرخ طلاق گزارش شد.

الهی‌تبار افزود: در این مدت به ازای هر چهار ازدواج یک واقعه طلاق رخ داد در صورتی که سال گذشته به ازای هر 3.4 ازدواج یک طلاق وجود داشت.

معاون سیاسی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه 250 هزار نفر در 13 محله حاشیه‌نشین استان زندگی می‌کنند گفت: 10 محله تحت پوشش قرار گرفته‌اند و دفاتر تسهیل‌گری مستقر شده است و اقدامات مناسبی در زمینه توانمندسازی انجام می‌شود.

الهی‌تبار با بیان اینکه سال آینده سال انتخابات خواهد بود بیان کرد: قانون بایدها و نبایدهایی در این زمینه تعریف کرده است و دستگاه‌های مختلف باید همکاری‌های لازم را با فرمانداری‌ها داشته باشند اما اخباری از برخی بی‌قانونیها به گوش می‌رسد و عدم استفاده از امکانات دولتی باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir