کد خبر ۵۴۴۵۰۹ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۲

بانک اروپایی بازسازی و توسعه، اعطای وام برای استخراج نفت ترکمنستان را لغو کرد

بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) صدور وام مورد نیاز برای استخراج نفت در بخش ترکمنستان دریای خزر را لغو کرد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش ذاکرنیوز، به نقل از خبرگزاری فرغانه، این گزارش توسط سازمان «Crude Accountability» اعلام شده است که به دنبال حفاظت از محیط زیست و همچنین حقوق بشر در مناطقی است که مواد معدنی استخراج می‌شوند.

این وام برای شرکت CMI Offshore، که در زمینه حمل و نقل دریایی و عرضه شرکت‌های نفتی فعال در منطقه خزر مشغول به کار هستند، در نظر گرفته شده بود. قرار بود 21 میلیون دلار برای "تهیه وسایل جدید حمل و نقل دریایی" و حمایت از پروژه‌های مربوط به ترکمنستان و قزاقستان اختصاص یابد.

در توضیحات مربوط به برنامه اشاره شده بود که از آنجا که CMI Offshore به طور مستقیم در استخراج نفت دخالت ندارد، حمایت مالی از آن خطرات زیست محیطی بیشتری را ایجاد نمی‌کند.

با این وجود، «Crude Accountability» با اعطای وام مخالفت کرد. او گفت که تأثیر استخراج نفت بر تخریب محیط زیست (به ویژه در ذخایر خزری، که بخشی از دریای خزر را شامل می‌شود) دست کم گرفته شده است. علاوه بر این، او اشاره کرد که ارائه وام با استراتژی EBRD در مورد ترکمنستان، که سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفتی و گازی تا زمانی که شاخص‌های مدیریتی و اقتصادی بهبود یافته باشد، را ممنوع می‌کند، مغایرت دارد.

در سال 2017، سازمان شکایت خود را به بانک ارسال کرد و خواستار بررسی برنامه شد.

وظیفه اصلی مقامات ترکمنستان: جلوگیری از اعتراضات گسترده در برابر اصلاحات اقتصادیافزایش 2 برابری ترانزیت قزاقستان از مسیر ترکمنستان در سال 2018

یکی از مدیران «Crude Accountability»، سونیا زیلبرمن، گفت: "این مایه تاسف است که بانک EBRD، یک بانک توسعه با شعار ارتقاء دموکراسی و پلورالیسم، برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در بخش هیدروکربن ترکمنستان، کشوری که در آن آزادی تجمع و بیان تقریبا وجود ندارد، را طرح‌ریزی کرده است. درآمد نفت به راحتی به جیب رئیس جمهور بردی محمدوف ریخته می‌شود. این وام‌ها به مردم ترکمن یا محیط زیست کمکی نکرده، و فقط از فساد و نقض حقوق بشر حمایت می‌کنند. "

در اوایل سال 2018، EBRD به شکایت پاسخ داده، و موافقت کرد که باید برنامه را برای انطباق با معیارهای بانک بررسی کرد. در حال حاضر در سایت برنامه ذکر شده است که وام لغو شده است. چه زمانی چنین تصمیمی گرفته شده است، مشخص نیست.

در عین حال، بانک همچنان به همکاری با ترکمنستان در زمینه‌های‌ دیگر ادامه می‌دهد. در پایان ماه ژانویه، هیئت EBRD در دیدار از عشق آباد، در مذاکرات، همانطور که وزارت امور خارجه این جمهوری گزارش داد، "قدم‌های بعدی در اجرای پروژه TAPI (ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند) و خط لوله گاز ترانس کاسپین" را مورد بحث قرار دادند. همچنین گزارش شده است که EBRD شورایی برای بازرگانان ترکمنستان در مورد مسائل صادراتی را سازماندهی می‌کند.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :وام