آخرین اخبار

کد خبر ۵۴۴۴۳۰ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷

خراسان شمالی| انتقاد مدیران بانکی از اعطای «ضرب‌الاجلی» تسهیلات؛ گردش ارزی کارخانه‌های بزرگ به جیب استان نمی‌رود

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان شمالی گفت: متاسفانه گردش ارزی کارخانه‌های بزرگ خراسان شمالی در استان‌های دیگر انجام می‌گیرد و این امر بانک‌های استان را با چالش مواجه کرده است.
- اخبار استانها -

به گزارش ذاکرنیوز از بجنورد علی اصغر هدایتی در نشست خبری در خصوص اهدای تسهیلات اشتغال روستایی توسط 4 بانک استان اظهار داشت: تاکنون مبلغ 202 میلیارد تومان مصوب پرداختی بانک‌های استان بوده که از 50 درصد ابلاغی نیز بیشتر است. طبق پیگیری‌های انجام شده 50 درصد دوم تسهیلات بخش اشتغال روستایی، درحال ورود به بانک‌های استان می‌باشد که امیدواریم تا پایان بهمن‌ماه بخش زیادی از این تسهیلات به روستائیان واگذار شود.

امیدواری وزیر به بهبود متغیرهای کلان اقتصاد/ اخذ برنامه یکساله بانک‌ها جهت واگذاری 80درصد اموال مازادمتهم ردیف اول پرونده بانک سرمایه با تودیع وثیقه آزاد شدعضو کمیسیون اقتصادی مجلس: مردم نگران سپرده‎های بانکی خود نباشند

وی با ابراز اینکه بانک‌های استان ضعف شدیدی در منابع ارزی دارند افزود: داشته ارزی بانک‌های استان زیر 1 میلیون دلار می‌باشد. متاسفانه صادرات زیادی از کارخانه‌های پتروشیمی، شمش‌ آلومینای‌ جاجرم، لوله گستر و کارخانه سیمان انجام می‌گیرد اما گردش ارزی آن وارد بانک‌های استان نشده و در خارج از استان انجام می‌گیرد.

هدایتی با تاکید بر افزایش 54 درصدی مطالبات بانک‌های استان تصریح کرد: سال گذشته 363 میلیارد تومان مطالبات بانکی داشته‌ایم که این رقم تا پایان دی ماه امسال به 595 میلیارد تومان رسیده است که رشد 54 درصدی را شاهد بودیم. علت اصلی افزایش مطالبات، تسهیلات تکلیفی است که به بانک‌های استان اعمال می‌شود.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان شمالی گفت: اعطای ضرب‌ الاجلی تسهیلات بخش اشتغال روستایی ریسک بانک‌های استان را بالا برده است و به طبع آن دقت را کمتر کرده است.

وی در خصوص اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: هیچ گونه محدودیتی در خصوص اهدای این تسهیلات نداریم. تا پایان دی ماه امسال قریب به 12 هزار و 292 فقره وام ازدواج به جوانان استان به مبلغ 1 هزار و 965 میلیارد ریال به زوج‌های جوان تعلق گرفته است. چیزی به نام صف انتظار وام ازدواج در استان نداریم.

هدایتی در ادامه خاطرنشان کرد: حتی اگر در کارگاهی 1 نفر نیز مشغول به کار باشد و بدهی بانکی داشته باشد، اجرائیه برای آن صادر نمی‌شود. هیچ کارگاهی بدون اجازه از کارگروه رفع موانع تولید در استان تعطیل نمی‌شود.

188 بستر سرمایه گذاری تحت عنوان مجوزهای بینام در استان تعبیه شده است

درخشان مدیرکل مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان شمالی نیز در این نشست اظهار داشت: باتوجه به رتبه آخر استان در فضای کسب و کار، صدور مجوزهای بی‌نام می‌تواند کمک زیادی به رونق فضای کسب و کار در استان داشته باشد. واحدهای غیر فعال و نیمه تمام نیز شامل مجوز‌های بی‌نام خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره همایش سرمایه‌گذاری شهرداری بجنورد که در آذر ماه سال جاری در استان برگزار شد افزود: هیچ‌گونه جذب سرمایه خارجی در این جشنواره نداشته‌ایم.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir