آخرین اخبار

کد خبر ۵۴۳۵۰۶ انتشار : ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۲

مصاحبه با سعید پرویزی خبرنگار موفق واحد خبر صدا و سیمای فارس

شیراز- ذاکرنیوز- گزارش مستند قاچاق گازوئیل تولید خبرگزاری صدا و سیمای مرکز فارس، با استقبال فراوان مخاطبان و اهالی رسانه مواجه شد.

به گزارش ذاکرنیوز به نقل از روابط عمومی صدا و سیمای فارس،گزارش مستند قاچاق گازوئیل تولید خبرگزاری صدا و سیمای مرکز فارس، با استقبال فراوان مخاطبان و اهالی رسانه مواجه شد. دکتر علی عسکری در نشست شورای معاونان سازمان از سعید پرویزی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیمای فارس برای تهیه گزارش مستند قاچاق گازوئیل قدردانی کرد و گفت: چنین اخبار و گزارش هایی باید بیشتر تولید شود و صدا وسیما باید تولید گزارش های واقعی اقناع کننده را افزایش دهد او از معاونان سیاسی و امور استان های سازمان خواست به بهترین شکل از این خبرنگار خلاق قدردانی کنند. رییس رسانه ملی در این نشست با اشاره به تهیه دشوار چنین
گزارش های مستند و خلاقانه ای افزود: صدا وسیما باید به سمت تهیه چنین گزارش هایی روی بیاورد که مخاطب با دیدن چنین تصاویر و اطلاعاتی به معنای واقعی اقناع شود. علاوه بر رییس سازمان، پرویز اسماعیلی، معاون دفتر رییس جمهوری و محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد هم این اقدام پرویزی را ستودند و از آن قدردانی کردند.

در همین راستا برآن شدیم که با سعید پرویزی خبرنگار موفق واحد خبر مرکز فارس مصاحبه ای انجام دهیم و با شیوه کار او بیشتر آشنا شویم.

1. خودتان را معرفی کنید و از سوابق و حوزه‌های فعالیت تان در صداوسیما و مرکز فارس بگویید.

سعید پرویزی هستم خبرنگار صداوسیمای مرکز فارس، کار خبرنگاری  را ابتدا از سال ۱۳۸۰ در مطبوعات فارس به مدت ۱۰ سال داشتم . البته همزمان کار خبرنگار آزاد صداوسیمای فارس هم درکنار کارمطبوعاتی در منطقه کامفیروز شهرستان مرودشت انجام می دادم وعملا از سال ۱۳۹۰ به  عنوان خبرنگار صداوسیما مشغول به کار شدم.

2. اخیراً  گزارش تهیه شده توسط شما با موضوع قاچاق سوخت مورد توجه و استقبال قرار گرفت. دلیل این توجه و استقبال را در چه نکاتی می‌دانید؟

سوژه قاچاق سوخت یک سوژه ای بود که از طرف مردم ‌به من پیشنهاد شد البته به صورت کلی ، یکی دو هفته تحقیق در این رابطه انجام دادم و اولین گزارش مستند در این رابطه  مهرماه آماده شد و روی آنتن رفت که باپخش آن چند باند قاچاق سوخت در شیراز منهدم شد در ادامه متوجه شدم که  دراستان هرمزگان هم به عنوان یک مسیر مهم قاچاق سوخت روزانه از طریق دریا مقادیر زیادی سوخت قاچاق می شود که با سفر به این استان مسیر قاچاق سوخت که از طریق لوله کشی در اعماق آبها بود را کشف کردم واین که این راه قاچاق آن هم زیر دریا انجام می شود باعث شد تا این گزارش که به سختی هم تهیه شد مورد توجه قرار بگیرد.

3. به نظر شما گزارش های خبری چه ویژگی هایی باید داشته باشتد تا مورد استقبال مخاطبان قرار گیرند و درصد این گزارش ها در بخش‌های خبری رادیو و تلویزیون هم اکنون چه میزان است؟

این گونه مستندهای خبری که به مشکلات اجتماعی می پردازد ضمن‌ این که باید مستند واقعی باشد از طرفی به گونه ای تهیه شود که مخاطب را اقناع کند یعنی جای هیچ سوالی برای مخاطب باقی نگذارد در عین حال جذاب هم باشد تا مورد توجه مخاطب قراربگیرد ،اکنون خبرنگاران رسانه ملی به سمت وسوی تهیه چنین مستند های خبری گام برداشتند آثار بسیار خوبی در زمینه های مختلف از همکاران در مراکز استانها وتهران تهیه وپخش می شود ولی کافی نیست ،این گونه مستندها برپایه تحقیق به ویژه تحقیقات میدانی هست که باید بیشتر به آن توجه شود.

4. با توجه به اینکه با فضای کار در رسانه ملی آشنا هستید، سطح تولیدات خبری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بحمدالله همکاران ما در رسانه ملی کارهای شاخص خوبی انجام می دهند و از یک رشد بسیارخوبی در تولید آثار فاخر در بخش های خبری مختلف برخوردار هستند سطح کیفی گزارش ها خیلی نسبت به گذشته بالا رفته ان شاالله که این روند روبه رشد ادامه داشته باشد.

5. درباره فرصت‌ها و محدودیت‌های کار تولیدی خبر را توضیح دهید.

از مدیر کل محترم این مرکز جناب آقای سهرابی گرفته تا معاون محترم خبرجناب آقای کرمی وهمچنین مدیرمحترم اتاق خبر، خبرگزاری صداوسیمای فارس همه واقعا  به بحث خبر و مستندهای خبری توجه کامل دارند، حمایت می کنند. از زمانی که یک سوژه پیشنهاد می شود تا هنگام تولید وپخش کاملا خبرنگار مورد توجه قرار می گیرد وهمین باعث شده تا خبرفارس چند سال متوالی دربین مراکز رتبه اول راکسب کند که در همین جا از همه این عزیزان قدردانی می کنم.

6. علاوه بر گزارش تصویر برداری خبرهایی را که تهیه می کنید به عهده کیست؟

جا دارد از تصویربردارحرفه ای وکاربلد خبرصداوسیمای فارس جناب آقای مهدی ثابت که کار تصویر برداری تمام مستندهای خبری من را برعهده داشته تشکر کنم ،ایشان در شکار لحظه ای برخی تصاویر فوق العاده هستند ، واقعا همزمان با هم کار تصویر برداری وصدابرداری سخت است کار خبر مانند کارهای تولیدسیما نیست تصویر بردار خبر هم باید به تنهایی کار تصویر برداری وهم صدابرداری رو انجام دهد حالا تصور کنید گزارش، یک گزارش چالشی باشد که برخی تصاویر هم بخواهید مخفی ضبط کنید واقعا سخت است ولی ایشان آنقدر حرفه ای هستند که این کار را انجام
 می دهند.

7. چگونه مطلع شدید که گزارش تان مورد توجه و قدردانی رئیس سازمان  قرار گرفته و در آن زمان چه احساسی داشتید؟

از طریق آقای علوی مدیرکل اخبار استانها که پیام دادند و گفتند گزارش مورد توجه جناب آقای دکترعلی عسکری رییس محترم سازمان قرارگرفته خوب ماهم خوشحال شدیم واقعا خستگی هایمان برطرف شد.

8. قابلیت‌ها و امکانات موجود در مرکز فارس چقدر در توفیقات شما مؤثر بوده است؟

درخبر مرکز فارس گاها باکمبود برخی امکانات مواجه هستیم اما همواره همه همکاران عزیز تلاش کرده اند که چیزی از کار کم نگذارند وازطرفی حمایت همه جانبه مدیرکل محترم ومدیران محترم خبر باعث شده تا نیروها با جان ودل کار کنند.

مثلا برای تهیه همین گزارش قاچاق سوخت کار یک نفر نبود از راننده گرفته تا سایر عوامل همه دست به دست هم دادند تا چنین گزارشی تاثیرگذار تولید شود که بازهم جا دارد اینجا از مدیران و همکاران خوبم به ویژه تدوین گر این گزارش سرکارخانم گریست که وقت گذاشتند وخلاقیت به خرج دادند و زحمت تدوین این گزارش را برعهده داشتند تشکر کنم‌.ایشان هم واقعا در کارشان حرفه ای هستند.

9. چه توصیه و پیشنهادی برای همکاران و علاقه‌مندان فعالیت در حوزه خبری و گزارشی دارید؟

در پایان ضمن تشکر فراوان از همه همکاران عزیز که برای ارتقای خبرصداوسیمای مرکز فارس زحمت می کشند به همه عزیزان علاقه مند در حوزه خبر وگزارش توصیه می کنم در بحث خبر باوجود رسانه های مختلف و رقابت در خبر رسانی لحظه ای ، برای تهیه یک خبر یا گزارش اگر با مشکلی رو به رو شدند ناامید نشوند پافشاری داشته باشند، سعی کنند ضمن رعایت صحت  ودقت درخبر کارشان را به گونه ای پیش ببرند که مخاطب اقناع شود کارخبر رسانی هرچند سخت ولی شیرین است

 

صحبتهای سید تقی سهرابی مدیر کل صدا و سیما فارس در مورد پخش مستند قاچاق سوخت تولید خبر مرکز فارس

 

پخش مستند قاچاق سوخت تولید خبرمرکز فارس در بخش های مختلف خبری رسانه ملی  و بازتاب گسترده آن در دیگر رسانه های کشور همچنین فضای مجازی یک بار دیگر تاثیر گذاری صدا و سیما و مرجعیت آن را اثبات کرد .

سعید پرویزی خبرنگار توانای فارس و کشور ومعاونت خبر صدا وسیمای این مرکز در پرونده کاری خود گزارش هایی از این دست که تهیه آنهاعلاوه بر پژوهش گسترده و پیگیری مصرانه نیازمند شجاعت و جسارت است کم ندارند؛ " تاراج خاک" گزارشی که این خبرنگار برای به نتیجه رساندن آن، سوژه خبری را از شیراز تا سواحل نیلگون خلیج فارس در بوشهرتعقیب و اثبات کرد که خاک کشور به ثمن بخس به فروش می رسد ویا در گزارش" گندم نمای جو فروش" وی پرده از رازی چند ساله برافکند، موضوعی که سلامت مردم توسط سود جویان به خطر افتاده بود و آنان برای مشتی ریال خاک را بی محابا با گندم مخلوط می کردند . پرویزی در گزارشی دیگربا عنوان "موبایل های ازآب گذشته" فساد در واردات تلفن همراه را تا کشور امارات و شهر دبی پیگیری کرد و قاچاق این کالا و چگونگی رجیستری موبایل ها را به مسئولینی که شعار مبارزه با فساد می دادند گوشزد کرد که فساد از آنچه شما فکر می کنید به جنابتان نزدیک تر است .

" درختان بی سایه " موضوع قطع جنگل های بلوط زاگرس و تبدیل آن به ذغال توسط سود جویان را به تصویر کشاند و خبرنگار در گزارشی دیگر به کار گیری مصالح بی کیفیت در ساختمان ها و نبود نظارت براین اقدام را اثبات کرد، رو کردن دست برخی از متولیان وهمراهی آنان با خاطیان کشت محصولات آب بر در شرایط خشکسالی کشور و استان، گزارش دیگری از این خبرنگار بود. مستند ویژه بی توجهی پلیس راه به سرعت غیر مجاز رانندگان اتوبوس و ناکار آمدی تکنولوژی هابی که در این زمینه بکار رفته بود و دهها گزارشی از این دست مؤید این موضوع است که رسانه ملی در پیگیری مطالبات مردم در چارچوب ضوابط و قوانین جدی است.

گزارش قاچاق سوخت  این خبرنگار جسور شیرازی که پای وی را این بار به خلیج فارس از مسیر استان هرمزگان باز کرد قسمت دوم مستندی بود که یک ماه پیش خبرنگار را  تا مرز پاکستان کشاند آنهم از مسیر استان سیستان و بلوچستان ،در آخرین اثر رسانه ای این خبرنگار خوش فکر مخاطب باصحنه های عجیبی از چگونگی قاچاق سرمابه ملی کشور روبرو می شود گزارشی که بیننده را تا آخر با خود همراه و یک سوال بزرگ در ذهن او ایجاد می کند که چگونه است یک خبرنگار تنها با سلاح دورببن این بی نظمی و قانون شکنی را می بیند اما مسئولان نمی بینند .

اقدام این سرباز شجاع رسانه ملی در راستای فرمایش روشن و واضح مقام معظم رهبری است که فرمودند : اداره صحیح کشور متوقف به مبارزه همه جانبه با فساد است ؛با دستمال کثیف نمی شود شیشه را تمیز کرد .( دیداربا نمایندگان مجلس 27/3/83)

 

اگر پرویزی را خبرنگاری موفق بدانیم که تایید کار ایشان توسط رییس معزز سازمان صدا وسیما اثبات این موفقیت است باید بگوییم که

 ۱- پرویزی رشد یافته رسانه ای است که گفتمان حاکم بر آن گفتمان امام(ره) و رهبری مدظله العالی است .

۲- در تولید و پخش این گزارش وی تنها نیست و جمعی از خبرگان خبر در شیراز و تهران وی را هدایت و حمایت می کنند که لازم است از همه این عزیزان به ویژه ریاست محترم سازمان و معاوناناموراستانها و خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران صمیمانه تشکر کنم همچنین از همه همکاران پر تلاشم در مرکز فارس بویژه تلاشگران معاونت خبر این مرکز که از صفر تا صد اینگونه گزارش ها با بیم و امید و با دقت و ظرافت تیم گزارش را تا رسیدن به مطلب مطلوب همراهی می کنند.

در پایان امید وارم مسئولین امر با اقدامات باز دارنده خود تلاش رسانه ملی را در این راستا با برخورد جدی و مبارزه همه جانبه با مفسدان کامل کنند و نقشه های دشمن را با برخورد قاطعانه با عوامل نفوذ در شریانهای اقتصادی که هدفشان  کند کردن حرکت شتابنده کشور به سمت توسعه همه جانبه است تکمیل نمایند.

                                                                                     سید تقی سهرابی

                                                                              مدیرکل صدا وسیمای فارس

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir