آخرین اخبار

کد خبر ۵۴۳۲۰۵ انتشار : ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۹

74 درصد مردم کهگیلویه و بویراحمد شناسنامه مکانیزه دریافت کردند

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه 526 هزار و 475 جلد شناسنامه مکانیزه در استان صادر شده، گفت: هم‌اکنون 74 درصد شناسنامه‌های در دست مردم مکانیزه است و هدف‌گذاری ما این است که این آمار تا پایان امسال از مرز 550 هزار جلد عبور کند.
- اخبار استانها -

به گزارش ذاکرنیوز از یاسوج، سید محمدعلی تقوی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته ثبت احوال، اظهار داشت: تاکنون یک میلیون و 150 هزار سند ولادت و فوت در استان به ثبت رسیده که همه این اسناد به صورت الکترونیکی در آمده است.

وی افزود: از جمعیت 536 هزار نفری سطح استان که باید کارت ملی هوشمند دریافت می‌کردند تاکنون 420 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که کارت ملی هوشمند برای بیشتر آنها صادر شده و 80 تا 100 هزار نفر دیگر در استان داریم که باید تا پایان امسال برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند اقدام کنند.

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد به مزایای کارت ملی هوشمند نسبت به کارت‌های ملی قبلی اشاره داشت و بیان کرد: از جمله این مزایا این است که امکان استعلام هویت الکترونیکی از طریق کارت هوشمند وجود دارد و این کارت هم به لحاظ بدنه و هم تراشه‌ای که در کارت پیش‌بینی شده امکان ذخیره‌سازی انبوه اطلاعات طبقه‌بندی شده درون آن وجود دارد و می‌تواند جایگزین همه کارت‌های در دست مردم شود.

تقوی عنوان کرد: از سال آینده سریال کارت‌های ملی سابق از رده خدمت خارج شده و همه خدمات از طریق کارت هوشمند ملی صورت می‌گیرد بنابراین کسانی که ثبت‌نام نکرده‌اند باید هر چه سریع‌تر و تا پایان امسال ثبت‌نام کنند.

وی بیان کرد: پهنای باند ادارات ثبت احوال استان در چند سال گذشته به سطح دو مگابایت رسیده و برای پایداری شبکه هم تفاهم‌نامه‌ای با مخابرات منعقد کرده‌‌ایم و تا پایان امسال تمامی ادارات ما به لحاظ فیبر نوری مجهز می‌شود و ثبت احوال استان در این زمینه در رتبه‌های نخست کشور قرار می‌گیرد.

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه آمار استان ما به لحاظ تعویض شناسنامه‌ها از میانگین کشوری بالاتر است، عنوان کرد: تا سال 92 حدود 84 هزار و 385 جلد شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای 15 سال استان صادر شده بود اما در چند سال اخیر حدود 236 هزار و 519 شناسنامه در استان مکانیزه شده است.

تقوی ابراز کرد: در مجموع با احتساب همه سنین، کل شناسنامه‌های صادره ما 526 هزار و 475 جلد بوده که طبق این آمار تاکنون 74 درصد شناسنامه‌های در دست مردم از نوع مکانیزه است و هدف‌گذاری ما این است که این آمار تا پایان امسال از مرز 550 هزار جلد عبور کند.

وی ثبت وقایع حیاتی چهارگانه را از دیگر وظایف ثبت احوال عنوان و با بیان اینکه مهلت ثبت ولادت 15 روز و مهلت ثبت فوت 10 روز است، گفت: در 9 ماهه اخیر ثبت وقایع حیاتی ولادت استان در مهلت قانونی از مرز 99.5 درصد عبور کرده و ثبت فوت‌های ما در مرز 99 درصد است.

نخستین شناسنامه بعد از صدسالگی ثبت‌احوال به نام کودک قمی ثبت شداختصاص بودجه 114 میلیاردی برای صدور کارت ملی هوشمند565 هزار کارت ملی هوشمند در استان یزد صادر شد

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در 9 ماهه نخست امسال 10 هزار و 954 واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده که از این میزان 49 درصد دختر و 51 درصد پسر بوده‌اند و به طور میانگین در هر شبانه‌روز 40 واقعه ولادت به وقوع پیوسته است. 

تقوی افزود: همچنین در 9 ماهه نخست امسال 2 هزار و 17 نفر در استان فوت کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 1.5 درصدی را نشان می‌دهد و از این میزان 60 درصد مربوط به آقایان و 40 درصد مربوط به خانم‌ها بوده است.

وی به میانگین سن باروری در استان اشاره داشت و بیان کرد: در 9 ماهه سال 97 میانگین سن باروری برای پدران 33.7 و برای مادران 26.9 بوده است که طبق این آمار سن ولادت فرزندان ما از میانگین کشوری بالاتر است.

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به میانگین سن فوت‌شدگان در 9 ماهه امسال در استان، گفت: این آمار برای مردان 59 سال و برای زنان 72 سال بوده که همچون گذشته بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین علت فوتی‌های ما را به خود اختصاص داده است.

تقوی با بیان اینکه در سال 96 و 9 ماهه امسال با کاهش واقعه ازدواج در استان روبرو بودیم، عنوان کرد: در 9 ماهه امسال  پنج هزار و 316 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 6 درصدی را نشان می‌دهد.

وی به آمار چند قلو زایی در 9 ماهه امسال اشاره داشت و ابراز کرد: در این مدت 367 واقعه ولادت حاصل از چندقلوزایی داشتیم که از این تعداد، 176 واقعه دو قلو و پنج واقعه سه قلو بودند.

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه  و بویراحمد گفت: در 9 ماهه امسال میانگین سن ازدواج زوج در استان 30 سال و میانگین سن ازدواج زوجه 25 سال بوده که در این رابطه میانگین کشوری به ترتیب 29 و 23 سال است.

تقوی بیان کرد: در 9 ماهه امسال میانگین سن طلاق آقایان 37 سال و خانم‌ها 31 سال بوده که میانگین کشوری  برای آقایان 37 و و برای خانم‌ها 32 سال بوده است.

وی با بیان اینکه پنج نام برتر کشوری هم در حوزه آقایان و هم خانم‌ها نام‌های مذهبی هستند، گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد نام فاطمه با 24 هزار و 179 مورد، زهرا با 18 هزار و 247 مورد، زینب با 13 هزار و 341 مورد، مریم با 11 هزار و 887 مورد و معصومه با 5 هزار و 460 مورد محبوب‌ترین نام‌های دختر هستند.

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد افزود: همچنین علی با 17 هزار و 585 مورد، محمد با 16 هزار و 441 مورد، حسین با 10 هزار و 88 مورد و مهدی با هشت هزار و 14 مورد محبوب‌ترین نام‌های پسر در استان هستند.

تقوی عنوان کرد: کمیته تغییر نام استان آمادگی دارد تمام نام‌های نامناسب را به نام‌های مناسب تغییر دهد.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir