آخرین اخبار

کد خبر ۵۴۲۹۸۱ انتشار : ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۵

25 درصد از افراد واجد شرایط در استان مرکزی برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی گفت: 25 درصد از افراد واجد شرایط در استان مرکزی برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند.
- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری ذاکرنیوز از اراک، یزدان خسروی ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی اظهار داشت: اداره کل ثبت در حوزه پوشش وقایع چهارگانه ٩٩.٩ درصد از وقایع را تحت پوشش قرار داده که در این زمینه رتبه نخست کشور را سال گذشته از آن خود کرده است.

وی افزود: در اراک به منظور ثبت به موقع وقایع ولادت دو نمایندگی داریم و در حوزه ثبت به موقع وفات هم یک نمایندگی در آرامستان اراک داریم، یکی دیگر از اقدامات ثبت احوال برای تسریع در خدمات‌رسانی واگذاری برخی از امور به دفاتر پیشخوان دولت است که این دفاتر به حدود 6 تا 7 برابر افزایش یافته است.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی تصریح کرد: در شهرستان اراک، 14 دفتر پیشخوان دولت و در سطح استان هم 43 دفتر پیشخوان دولت و دفتر پستی به جز دفاتر آی سی تی روستایی داریم که برای جلوگیری از جعل و سوءاستفاده افراد نیروهایی را هم برای نظارت و بازرسی قرار داده‌ایم و خوشبختانه تاکنون در سطح دفاتر مشکلی نداشته‌ایم.

خسروی بیان کرد: در حزوه ثبت کارت ملی هوشمند یک میلیون و 124 هزار و 220 نفر در استان واجد شرایط ثبت نام برای کارت ملی هوشمند هستند یعنی بالای 15 سال سن دارند که از این تعداد تا پایان آذرماه امسال 842 هزار نفر نسبت به ثبت نام اقدام کرده‌اند یعنی 75 درصد از افراد واجد شرایط برای ثبت نام اقدام کرده و 282 هزار نفر معادل 25 درصد افراد واجد شرایط هنوز اقدام به ثبت نام نکرده‌اند.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات ثبت احوال با توجه به قدمت ساختمان‌ها، بازسازی، مقاوم‌سازی و زیباسازی ساختمان‌های ادارات ثبت احوال بوده که در دو سه سال گذشته ابتدا اداره اراک را توانستیم بازسازی کنیم و بعد هم شازند و خنداب را انجام دادیم و امسال هم ساوه و تفرش را آغاز کرده‌ایم.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی عنوان کرد: یکی از اولویت‌های اساسی و مهم ثبت احوال، کسب رضایت شهروندان بوده که در این راستا اکثر خدمات را به روز ارائه می‌کنیم، چاپ و صدور شناسنامه در همه ادارات ثبت احوال استان به صورت یک روزه انجام می‌شود، میانگین زمانی تغییر نام و نام خانوادگی هم دو تا سه روز است.

خسروی اضافه کرد: ایجاد گنجینه اسناد هویتی مشاهیر و مفاخر استان یکی از کارهای ثبت احوال بوده که امروز هم رونمایی از سند سجلی آقا شیخ محمد سلطان محمدی را داریم که از مفاخر استان به شمار می‌رود.

ثبت بیش از 14 هزار واقعه تولد در استان مرکزی

وی با اشاره به ثبت وقایع موالید در 9 ماهه امسال در استان گفت: بالغ بر 14 هزار و 170 ولادت در استان در 9 ماهه امسال ثبت شده که میزان ثبت نرخ ولادت به نسبت سهم جمعیت در استان 12.9 ولادت به ازای هر هزار نفر جمعیت است، طبق این آمار شهرستان‌های کمیجان و اراک دارای بیشترین میزان ثبت نرخ ولادت و شهرستان‌های تفرش و فراهان دارای کمترین میزان ثبت نرخ ولادت به نمسبت سهم جمعیت بوده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی افزود: از مجموع ولادت استان در 9 ماهه امسال 11 هزار و 773 مورد شهری و دو هزار و 397 مورد روستایی بوده که در مجموع ولادت استان در این مدت 12 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و در بخش شهری 11.6 کاهش و در بخش روستایی 14.1 درصد کاهش را شاهد بوده‌ایم، روند باروری استان هم از 6.3 درصد در سال 65 به 1.8 درصد رسیده که جای نگرانی است.

طرح پویش ناباروری و فرزندآوری سالم در استان مرکزی اجرا می‌شوداستان مرکزی در زمینه افزایش موالید نیازمند یک کار فرهنگی جدی استآمار ولادت در استان مرکزی 12 درصد کاهش یافت

خسروی با اشاره به ثبت وقایع فوت در 9 ماهه امسال در استان گفت: در 9 ماهه امسال بالغ بر 5 هزار و 788 مورد واقعه فوت در استان ثبت شده که میزان ثبت نرخ فوت به نسبت سهم جمعیت در استان 5.3 فوت به ازای هر هزار نفر جمعیت است، شهرستان‌های دارای بیشترین میزان ثبت نرخ فوت به نسبت سهم جمعیت تفرش و آشتیان و شهرستان‌های دارای کمترین میزان ثبت نرخ فوت به نسبت سهم جمعیت ساوه و شازند هستند.

وی تصریح کرد: از مجموع وقایع فوت استان 3 هزار و 490 مورد شهری و دو هزار و 298 مورد روستایی بوده، کل آمار فوت استان در مدت 9 ماهه در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 1.1 درصد کاهش و در بخش شهری 1.9 درصد کاهش را نشان می‌دهد، در بخش روستایی هم تغییری نداشته‌ایم.

گروه سنی 60 سال بیشترین گروه سنی فوت شده در استان مرکزی

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی بیان کرد: بیشترین علل فوت براساس گروه سنی در استان مرکزی، در گروه سنی 60 سال و بیشتر، بیماری‌های قلبی و عروقی، علائم بد تعریف‌شده، سرطان‌ها و تومورها و بیماری‌های دستگاه‌های تنفسی بوده، در گروه سنی کمتر از 5 سال، بیماری‌های مادرزادی و کوروموزومی، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های حول دوران تولد و بیماری‌های دستگاه تنفسی و در گروه سنی 15 تا 29 سال هم حوادث غیرعمدی، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و تومورها و بیماری‌های دستگاه تنفسی است.

خسروی با اشاره به ثبت وقایع ازدواج در 9 ماهه امسال در استان گفت: در مدت ماهه امسال بالغ بر 6 هزار و 798 واقعه ازدواج در استان ثبت شده که نرخ ازدواج در استان 6.2 است و شهرستان‌های کمیجان، خمین و آشتیان دارای بیشترین میزان ازدواج نسبت به سهم جمعیتی و شهرستان‌های زرندیه و محلات دارای کمترین میزان ازدواج نسبت به سهم جمعیتی خود در استان هستند.

وی ادامه داد: از مجموع ازدواج‌های ثبت شده 6 هزار و 117 مورد شهری و 681 مورد روستایی بوده است، کل ازدواج استان در مدت 9 ماهه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 10.7 درصد کاهش را نشان می‌دهد که در بخش شهری 11.2 درصد کاهش و در بخش روستایی 5.9 درصد کاهش داشته‌ایم.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی با اشاره به واقعه طلاق در استان در 9 ماهه امسال گفت: در این مدت بالغ بر دو هزار و 173 واقعه طلاق در استان ثبت شده که نرخ خام طلاق ثبت‌شده در استان، 2 در هزار است، 8.7 درصد طلاق‌ها مربوط به یک سال نخست زندگی مشترک و 40.5 درصد طلاق‌ها مربوط به 5 سال نخست زندگی مشترک بوده و میانگین سن طلاق آقایان در استان 36.6 سال و خانم‌ها31.3 سال است.

خسروی عنوان کرد: از مجموع طلاق‌های ثبت‌شده در استان در این 9 ماهه دو هزار و 15 مورد شهری و 158 مورد روستایی بوده که کل طلاق ثبت شده در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 11.9 کاهش را نشان می‌دهد که در بخش شهری 12.1 درصد کاهش و در بخش روستایی 8.7 درصد کاهش داشته‌ایم.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir