کد خبر ۵۴۲۹۰۵ انتشار : ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۶

‌مصباحی‌مقدم‌: ‌ابر‌ثروتمندان ‌بانکی‌ باید سالانه 24 هزار میلیارد تومان مالیات بدهند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چرا نباید از ‌ابر‌ثروتمندان ناشی از سپرده‌های بانکی مالیات بگیریم؟ این‌ها حداقل باید سالانه 24 هزار میلیارد تومان مالیات بدهند چرا این اتفاق نمی‌افتد؟
- اخبار استانها -

به گزارش ذاکرنیوز از مشهد مقدس، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم ظهر امروز در نشست تخصصی "دستاورد های اقتصادی انقلاب اسلامی ایران و جنگ ارزی" ویژه اساتید دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در محل این دانشگاه اظهار داشت: بر اساس آمار‌ها سن امید به زندگی قبل از انقلاب 54 سال بوده اما امروز امید به زندگی بعد از چهل سال از انقلاب به 79 سال رسیده است؛ این جهش 25ساله افتخارآمیز حاصل و برآیند مجموعه‌ای از اقدامات نظیر تغذیه، بهداشت و درمان، رشد آموزش عمومی و عالی است.

مصباحی مقدم ادامه داد: اوضاع اقتصادی ایران قبل از انقلاب اوضاع خوبی نبود و عمده مشکل گریبان گیر مشکل وابستگی بود که به حمدالله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و استقلال سیاسی تمام عیار کشور در اوج خود قرار گرفته و باید موانع را از سر راه اقتصاد برداشت.

وی افزود: اندکی بعد از انقلاب در استان هرمزگان در ملاقاتی با تیمسار دریادار مدنی از فرماندهان نیروی دریایی قبل از انقلاب، از ایشان پرسیدم قدرت نظامی ایران قبل پیروزی انقلاب در چه حدی بود؟ ایشان گفت: ناتو ایران را از نظر تجهیزات نظامی، دریایی و هوایی به گونه‌ای تقویت کرده بود که برترین قدرت منطقه بود و می‌تواند از آبراه خلیج فارس در مقابل هجوم اتحاد جماهیر شوروی سه روز مقاومت کند.

وی اضافه کرد: بنده پرسیدم آیا واقعا می‌توانستند رویایی کنند؟ ایشان پاسخ منفی داد یعنی سه روز در برابر ارتش شوروی ایران مجهز شده، نمی‌تواست مقاومت کند، ما افتخار می‌کنیم که در 8 سال دفاع مقدس در مقابل ناتو و ورشو انجام دادیم یعنی نیروهای نظامی آمریکا،شوروی و اروپا با تجهیزات و ادوات ظالمانه به کمک صدام آمده بودند اما ملت‌ما به پا خواسته بود و خوب مقاومت کرد و امروز از آن دوره درس گرفته‌ایم و از نظر قدرت نظامی قدرت برتر منطقه هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رشت: نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیاز به تغییراتی داردمجمع تشخیص مصلحت نظام به کدام ماده از لوایح FATF ایراد گرفتارسال دو لایحه از مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام تخلف بود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحولات اقتصادی بعد از انقلاب تصریح کرد: تعداد سدهای ما قبل از انقلاب 7 مورد بود در صورتی که امروز بیش از 100 سد داریم، قبل از انقلاب تولید برق 7 هزار مگاوات بود اما امروز به 57 هزار مگاوات رسیده است؛ براساس آمار، درآمد سرانه سالانه از متوسط جهانی بالاتر و از کشورهای توسعه یافته درجه یک پایین‌تر است اما این آمار هرگز به این معنا نیست که از ظرفیت‌های کشور استفاده کافی و درست برده‌ایم.

مصباحی‌مقدم با اشاره به نقاط ضعف ایران بعد از انقلاب ادامه داد: نرخ 12 درصدی بیکاری عام و 25 درصدی بیکاری جوانان تحصیل کرده و تورم دو رقمی طی چهار دهه انقلاب همه نشان از عدم استفاده درست از ظرفیت‌های موجود در کشور حکایت دارد.

وی تصریح کرد: بخش اعظم مشکلات به ضعف و سوءمدیریت‌ها و ناکار آمدی‌ها و بخش کمتر آن به تحریم ها باز می‌گردد، یکی از اتفاق‌هایی که در اقتصاد ما افتاده و نمی‌دانم چه وقت می‌خواهند از این مطلب دست بردارند حاکمیت اندیشه اقتصاد لیبرالی و اقتصاد نوکلاسیک است این اندیشه برای کشورهایی خوب است که از نظر اقتصادی امکان تجارت آزاد با کشورهای دیگر را دارند نه کشوری که در محدودیت‌ها، تحریم‌ها و فشارها قرار دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در ارز سه سیاست مطرح است، اول سیاست نرخ تثبیت شده ارز ، دوم سیاست قیمت شناور ارز بر اساس عرضه و تقاضا و سوم سیاست بینابینی یعنی سیاست ارز شناور مدیریت شده؛ این سیاست سوم دائما در برنامه‌های 5 ساله کشور مطرح است اما آن چیزی که اتفاق افتاده ضعف در مدیریت ارز است. این دو سیاست قیمت شناور مدیریت شده ارز و سیاست آزادی ورود و خروج ارز بایکدیگر قابل جمع نیست.

مصباحی مقدم با اشاره به این نکته که نباید قیمت ارز در تامین بودجه نقش داشته باشد اظهار داشت: ارز چون از خارج به اقتصاد ما تزریق می‌شود نباید تعیین کننده باشد و باید بودجه را فارغ از ارزی که از خارج سیستم وارد می‌شود تعیین کرد و از ارز در حد کمک بهره گرفت نه به عنوان نقش اول تامین منابع مالی بودجه استفاده کرد این از اشتباهات بزرگ است.

وی اظهار داشت: هر موقع اتکا ما به درآمد نفت افزایش پیدا کرد وضعیت بدتر و تورم بیشتر شد و هر وقت اتکا ما به این درآمد کمتر شد وضعیت اقتصادی ما باثبات‌تر و قابل مدیریت‌تر شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: طی سال‌های بعد از جنگ تا الان نقدینگی در کشور 80 برابر شده حال آنکه نرخ رشد اقتصادی ما بین 2 الی 4 درصد بوده است، این یعنی ارز ناشی از نفت عامل بی ثباتی در اقتصاد شده است و ورود درآمد نفت در بودجه این اثر را دارد.

مصباحی مقدم تصریح کرد: اگر این ارز در بودجه استفاده نشود و در صندوق توسعه ملی برود و به تولید کننده داده شود و تولید کننده اقدام به واردات مواد اولیه، خرید ماشین آلات، کالاهای واسطه‌ای که تولید را را افزایش دهد شود بسیار مفید و تولید و اشتغال و رفاه ما رشد پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: وجود ارز در بودجه دولت‌ها را تنبل کرده است چون درآمد نفتی بسیار راحت به دست می‌آید و هزینه می‌شود دنبال مالیات حق نمی‌روند و باعث شده که الان 40 درصد فرار مالیاتی داریم مشاغلی هستند که میلیاردی درآمد دارند اما اندکی مالیات نمی‌دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: 1 ٪ سپرده‌گذاران بانکی ایران که بالای 50 میلیون تومان سپرده دارند مالک 74 درصد سپرده‌های بانکی هستند؛ این 74 درصد سپرده‌های بانکی 74 درصد سود سالانه بانک‌ها را به خود اختصاص می‌دهند چرا نباید از ‌ابر‌ثروتمندان ناشی از سپرده‌های بانکی مالیات بگیریم؟ این‌ها حداقل باید سالانه 24 هزار میلیارد تومان مالیات بدهند چرا این اتفاق نمی‌افتد؟

مصباحی مقدم تصریح کرد: تورم پدیده بسیار خطرناکی است، یکی از آثار این بیماری این است که منابع مالی در عوض حرکت به سمت تولید منحرف می‌شود به سمت دلالی و قاچاق و فعالیت‌های غیر مولد؛ امروز 60 درصد اقتصاد ما در بخش غیر مولد است و 60 درصد منابع بانکی به سمت بخش غیر مولد می‌رود، برای همین است که تولید کننده‌ها و کارخانه‌دارها ترجیح می‌دهند کارخانه‌شان را بفروشند و پولش را بگذارند در بانک و این یعنی فعالیت‌های غیر مولد و این فعالیت‌های غیر مولد بسیار سود آور است اما چرا به این سود هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد؟ طبعا تولید کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: اثر دوم تورم در خدمت صاحبان سرمایه‌های ثابت است چون سرمایه‌های ثابت بر اساس تورم قیمتشان رشد پیدا می‌کند در عوض کسانی که حقوق بگیرند قدرت خرید درآمدیشان کاهش پیدا می‌کند و موجب می‌شود بخش اندکی از افراد جامعه مرتبا و بهمن‌وار ثروتشان رشد کند و بخش بزرگی از جامعه مرتب قدرت خرید آن‌ها کاهش پیدا کند این اتفاق در یک سال گذشته با شتاب بسیار زیادی رخ داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: اگر دچار ناکار آمدی شدید در مسائل اقتصادی هستیم نتیجه اندیشه غلطی است که بر اقتصاد ما به طور عمده در این چهار دهه حاکم شده و ربطی به انقلاب ندارد بلکه این اثر اتخاذ سیاست اقتصاد آزادیست که آقایان معتقدند علاج اقتصاد ما است.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :مالیات