کد خبر ۵۴۲۰۶۹ انتشار : ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۰

بازدید اصحاب رسانه خوزستان از فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی + تصاویر

فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی فعالیت مجدد خود را تازگی آغاز کرده و در این مدت کوتاه شاهد حضور علاقه‌مندان به این حوزه و آشنایی مردم با سنین مختلف بوده که از این روزنه بتوانند با عظمت خالق مخلوقات و چشم‌انداز ماورای موجود آشنا شوند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری ذاکرنیوز از اهواز، نزول 150 آیه و اختصاص یک سوره از قرآن کریم تنها گوشه‌ای از عظمت و اهمیت نجوم‌شناسی به عنوان یک علم ریشه دار است، علمی که بنا به گفته امیرالمؤمنین علی(ع) یکی از چهار علم  مهم است و در ایران اسلامی ریشه پر سابقه‌ای دارد.

ارتباط و نیاز مسلمانان به علم نجوم را می‌توان در ضرورت یافتن اوقات شرعی، خسوف، کسوف و دیگر موارد یافت، نیازی که سبب شده مسلمانان در این حوزه پیشرفت‌های چشمگیری را به همراه داشته و اسامی دانشمندان مسلمان در صدر محققان نجوم شناسی قرار گیرد.

ابن هیثم اهوازی از جمله دانشمندان علم نجوم است که از او به عنوان پدر علم فیزیک و آغاز کننده تحولات منجر به ایجاد دوربین عکاسی، دوربین سینما و پروژکتور پخش فیلم یاد می‌شود. این دانشمند مسلمان درباره نور نیز رساله‌ای نوشته و تحقیقاتش منجر به ساخت ذره‌بین شده است.

همراه با جمعی از اصحاب رسانه و مردم اهواز از فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی که به تازگی بازسازی مجدد شده و برای استفاده نجوم شناسان و علاقه‌مندان به این حوزه بازگشایی شد، بازدیدی داشتیم تا از نزدیک عظمت خلقت خالق را مشاهده کنیم.

در این بازدید کودک و نوجوان، زن و مرد همگی با شوق وارد محوطه فرهنگسرا شدند، پیش از ورود به درون فرهنگسرا با دو تلسکوپ با زوم‌های مختلف مواجه می‌شوید، اطراف آن را مردم احاطه کرده و مشتاقانه چشم منتظر نگاه به ماه از درون روزنه تلسکوپ بودند، نوبت به ما رسید نگاه که می‌کنید، ابهت عظمت خلقت خداوند را حس می‌کنید، ناگهان مات و مبهوت می‌مانید.

 ریشه کهن علم نجوم‌شناسی در میان دانشمندان مسلمان

در ابتدا با مصطفی کاظمی‌پور، مسئول علمی فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی به گفت‌وگو پرداختیم، وی به سابقه 12 ساله تدریس ستاره‌شناسی در پژوهش‌سراها و مدارس خوزستان اشاره می‌کند اما همچنان خود را یک منجم‌شناس آماتور معرفی می‌کند.

وی منجم‌شناسان را به سه نوع حرفه‌ای، آماتور و مبتدی تقسیم‌بندی می‌کند و به این نکته که آماتوری به افرادی می‌گویند که در کنار پرداختن به علم نجوم و ستاره‌شناسی در سال‌های متوالی، رشته تحصیلی دیگری داشته‌اند، اشاره می‌کند. او از جمله کشفیات منجم‌شناسان آماتور را سیاره اورانوس، رادیو تلسکوپ و بسیاری از دنباله‌دارها عنوان می‌کند.

کاظمی‌پور از جمله رسالت‌های منجم‌شناسان آماتور در حوزه نجوم را کارهای عملی عنوان می‌کند و ضمن اشاره به کهن بودن علم ستاره‌شناسی در ایران، ریشه تمام علوم را این علم می‌داند. وی از ارتباط میان فیزیک، ریاضیات، فلسفه، زمین‌شناسی، زمین‌شناسی، مکانیک و الکترونیک با ستاره‌شناسی و تعامل میان این دو حوزه خبر می‌دهد.

مسئول علمی فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی می‌گوید: با مراجعه به گذشته ایران، دانشمندان بزرگی از جمله ابوعلی سینا، غیاث الدین جمشید کاشانی، عمر خیام و ابن هیثم اهوازی ستاره‌شناسی کار کرده‌اند و با این علم آشنایی داشتند.

او دلیل نامگذاری فرهنگسرای نجوم به نام ابن هیثم اهوازی را در ابتدا ایرانی بودن این دانشمند برمی‌شمرد و به این نکته که مناطق دیگری نظیر مصر، قاهره و بصره به دنبال ثبت این اسم، به نام خود هستند، اذعان می‌کند. کاظمی‌پور اما نظری دیگری دارد، او می‌گوید نیاکان ابن هیثم خوزستانی بوده اما این دانشمند در مقطعی در این کشورها حضور داشته و تحقیقاتی را نیز انجام داده که به این دلیل نیز کشورها تصویر عکس پول ملی را به این شخصیت اختصاص داده‌اند.

وی ابن هیثم اهوازی را پدر علم فیزیک و نور دنیا برمی‌شمرد و از جمله تحقیقات آن را کشف ذره‌بین، ارائه ایده‌های اولیه ساخت تلسکوپ، دورین عکاسی و پروژکتور عنوان می‌کند. کاظمی‌پور به این مطلب اشاره می‌کند که ابن هیثم اولین اتاق تاریک را کشف کرد.

مسئول علمی فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی می‌گوید: سال 2015 به مناسبت هزارمین سال کتاب المناظر ابن هیثم به عنوان سال جهانی نور معرفی شد. وی همچنین از ثبت یک سیارک و یکی از دهانه آتشفشان در ماه به نام این دانشمند خبرداد.

کاظمی‌پور مبدأ هر گوشه از ستاره‌شناسی را ایرانی‌ها عنوان می‌کند و از فعالیت مجدد و پرداختن به علم نجوم در سراسر ایران بعد از وقفه چندین ساله نوید می‌دهد. مسئول علمی فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی ضمن گله از عدم توجه کافی به علم ستاره‌شناسی در کتاب‌های درسی، به اهمیت و منحصربفرد بودن آن در زمینه خداشناسی و اثبات پروردگار اشاره می‌‎کند.

وی به معتقد بودن تمامی ستاره‌شناسان به ادیان مختلف اشاره و می‌گوید: در میان ستاره‌شناسان آدم بی‌دین وجود ندارد و مسلمانان که دنبال خداشناسی هستند، این علم باید برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار باشد. کاظمی‌پور اعتقاد دارد از طریق فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی می‌توان نیروهایی را تربیت و پرورش داد که بعدها در رشته‌های اختر فیزیک، هوافضا و دیگر حوزه‌های مرتبط فعالیت داشته باشند.

مسئول علمی فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی به حدیثی از امام علی(ع) درباره اهمیت علم نجوم اشاره می‌کند که در آن حضرت امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند به میزانی به فرزندان خود علم نجوم آموزش دهید که بتوانند مسیریابی کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری: عالمان برجسته خوزستانی در علم نجوم به مردم معرفی شوندآموزش نجوم در فرهنگسرای اهواز با پیوست فرهنگی خداشناسی ارائه می‌شودکسب مقام نخست جهان در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم توسط دانش‌آموزان ایرانی

 ضرورت پرداختن به ظرفیت‌های نهفته در کلانشهر اهواز

در ادامه بازدید دو ساعته از فرهنگسرای ابن هیثم اهوازی با مجید منادی، نائب رئیس خانه مطبوعات خوزستان به گفت‌وگو پرداختیم. وی با اشاره به برنامه بازدید از این فرهنگسرا با همکاری معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اهواز و خانه مطبوعات استان، گفت: این برنامه در راستای بازدید اعضای خانه مطبوعات و آشنایی با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های اهواز است.

نائب رئیس خانه مطبوعات خوزستان به ظرفیت‌های نهفته بسیار در کلانشهر اهواز اشاره و بیان کرد: از جمله این ظرفیت‌ جالب برای خانواده‌ها وعلاقه‌مند وجود فرهنگسرای تخصصی در حوزه نجوم با امکانات و تجهیزات برجسته است.

وی به برنامه‌های علمی، آموزنده، جذاب و برخوردار از ویژگی‌ سرگرم‌کننده برنامه‌ریزی شده در فرهنگسرای ابن هیثم اهوازی اشاره کرد و افزود: این مجموعه مردم را با یکی از ظرفیت‌های اهواز آشنا می‌کند و بُعد علمی و محتوایی موجود به آشنایی با علم کهن و ریشه‌دار نجوم کمک می‌کند.

 از تعریف برنامه‌هایی برای آماده‌سازی کودکان جهت المپیاد نجوم تا برگزاری دوره با گواهی معتبر

اما در پایان به سراغ خانم مریم نیک‌رو رفتیم تا از زبان او درباره یک هفته از زمان بازگشایی مجدد فرهنگسرای ابن هیثم اهواز و برنامه‌ریزی انجام شده جهت استفاده به نحو احسن از این مجموعه به گفت‌وگو بنشینیم. وی فرهنگسرا را از مجهزترین مجموعه نجوم‌شناسی عنوان کرد و اظهار داشت: در این مجموعه چهار تلسکوپ دابسونی 8 و 10 اینچی، یک تلسکوپ ویژه رصدخانه و آسمان نمای دیجیتالی وجود دارد.

وی به ایجاد بستر تهیه بلیت برای بازدید علاقه‌مندان در دو مبلغ 8 و 10 هزار تومانی اشاره و ادامه داد: تفاوت هزینه میان این دو در ارائه خدمات است. برنامه‌های متنوعی نیز برای مدارس، مهدکودک‌ها و سنین مختلف همراه با خانواده برنامه‌ریزی و به اجرا خواهد رسید.

مدیر فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی ادامه داد: نوبت صبح فرهنگسرا برای مدارس و کودکان از ساعت 8 تا 14:30 دایر و کلاس‌ها نیز در چهار نوبت ویژه مقاطع تحصیلی مختلف برگزار می‌شوند. از سرفصل‌های این کلاس‌ها نجوم کودکان، کارگاه فیزیک، تفکر خلاق و کارگاه رباتیک تعریف شده است.

نیک‌رو از برنامه‌ریزی برای آماده‌سازی کودکان جهت المپیاد نجوم باحضور اساتید دارای مدرک علمی کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه تهران و شهید چمران اهواز خبرداد و اظهار داشت: برای نوبت بعداز ظهر نیز فرهنگسرا از ساعت 17 تا 22 آماده ارائه خدمات و پذیرای شهروندان اهوازی است.

وی عنوان کرد: برای امنیت و آرامش علاقه‌مندان حاضر در فرهنگسرا و روشنایی آن پیگیری‌هایی انجام شده که به زودی شاهد رفع موانع و مشکلات موجود در این زمینه خواهیم بود.

مدیر فرهنگسرای نجوم ابن هیثم اهوازی اظهار داشت: با سازمان فنی و حرفه‌ای استان خوزستان در حال رایزنی برای ارائه مدرک معتبر به شرکت کنندگان در دوره‌های این فرهنگسرا هستیم. این دوره‌ها در هفت جلسه و ویژه مقاطع مختلف است.

نیک‌رو عنوان کرد: به غیر از کلاس‌ها، اتاق کودک با امکانات نقاشی، کار دستی، طراحی، پخش فیلم‌های آموزشی، سیاره‌ها نیز وجود دارد. همچنین علاوه بر تجهیزات بالا اتاق ترازو نیز راه‌اندازی شده است.

به گزارش ذاکرنیوز، تجهیزات فرهنگسرای تخصصی نجوم ابن هیثم اهوازی شامل تلسکوپ  GOS DOB 10 ،GOS DOB 8، تلسکوپ 14 اینچ سلسترون، تلسکوپ 8 اینچ سلسترون، دوربین دو چشمی 80*20، دوربین دو چشمی 70*15، دوربین عکاسی نجومی، آسمان نمای دیجیتالی، زیروسکوپ، ترازوی فضایی، گردونه آسمان، گنبد آسمان نما، آسمان نمای وگا و ساعت آفتابی 2 متری است.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :نجوم