آخرین اخبار

کد خبر ۵۳۶۹۱۵ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۹

«برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی و مزاحمت‌های اینترنتی» بیشترین جرائم فضای مجازی است

جانشین رئیس پلیس فتای کردستان گفت: بیشترین درصد جرائم در استان مربوط به «برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی، مزاحمت‌های اینترنتی و کلاهبرداری‌های رایانه‌ای» است.
- اخبار استانها -

به گزارش ذاکرنیوز از سنندج، فیض‌الله منصوری، ظهر امروز در پنجمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان که با موضوع «فضای مجازی و سلامت» در سالن جلسات شهدای دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت:  اگر دشمن می‌تواند با بهره از فضای مجازی، برنامه‌های خود را دنبال کند، ما نیز می‌توانیم با استفاده از این بستر در راستای هدایت‌گری و آموزش بهره‌مند شویم.

وی افزود: در جهان کنونی شبکه‌های رایانه‌ای، اینترنتی و گوشی‌های موبایل در زندگی شخصی، خصوصی و خانوادگی ما ورود پیدا کرده و زندگی‌های امروزی با فناوری عجین شده است.

جانشین رئیس پلیس فتای استان کردستان با اشاره به اینکه در کنار محاسن و مزایایی که فضای مجازی برای ما خلق کرده است، باید توجه داشت که بحث تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن نیز به‌صورت جدّ در این فضا دنبال می‌شود، تصریح کرد: در کنار این دستاوردها شاهد هستیم که هرچه فناوری حرکت روبه جلوی را در پیش گرفته، با افزایش جرائم سایبری روبرو هستیم.

وی با اعلام اینکه نسبت به سنوات گذشته فضای سایبری رشد قابل توجهی را داشته، گفت: این در حالی است که سطح سواد رسانه‌ای به نسبت به این رشد، بالا نرفته و به دلیل پایین بودن سطح سواد رسانه‌ای افراد جامعه و عدم آگاهی کابران تناسب شکل نگرفته و این امر منجر به افزایش جرائم سایبری شده است.

منصوری «برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی، مزاحمت‌های اینترنتی و کلاهبرداری‌های رایانه‌ای» را جرایمی دانست که بیشترین درصد فراوانی در استان کردستان را به خود اختصاص داده‌اند و عمده علل افزایش این جرائم را شامل عدم آگاهی، سهل انگاری افراد، اعتماد بیجا، عدم آموزش و ضعف سیستم دانست.

بیشترین جرائم در اردبیل مربوط به نزاع و درگیری‌های فردی و دسته‌جمعی است بیشترین جرائم در مناطق حاشیه‌نشین شهرها اتفاق می‌افتند بیشترین پرونده‌های کیفری در اردبیل مربوط به خشونت است

وی با ذکر اینکه بحث پیشگیری از جمله مباحث مورد توجه پلیس فتای استان است، اظهار کرد: در این راستا مصاحبه‌های رادیویی و تلویزیون، برگزاری دوره‌های آموزشی در سطح جوامع هدف، برپایی 50 نمایشگاه و رصد فضای مجازی توسط پلیس فتا در سطح استان صورت گرفته است.

جانشین رئیس پلیس فتای استان کردستان با اعلام اینکه 329 مورد کلاس آگاه‌سازی توسط پلیس فتا در سطح استان برگزار شده است، ادامه داد: خوشبختانه عملکرد پلیس فتای کردستان در بحث آموزش نسبت به سایر استان‌ها شاخص است.

وی با بیان اینکه در بحث آموزش علاوه بر مقوله‌هایی هم‌چون برگزاری دوره‌های آموزشی و نمایشگاهی، مقوله جذب نخبگان عرصه فناوری تحت عنوان پلیس افتخاری نیز دنبال شده است، خاطرنشان کرد: فضای مجازی محدود به جغرافیای خاصی نیست و نمی‌توان تعرف و هدف‌گذاری خاصی را نیز برای آن لحاظ کرد، بر این اساس خانواده بزرگ پلیس فتا در سراسر کشور، رسالت رصد و نظارت بر فضای مجازی را عهده‌دار است.

منصوری با تأکید بر اینکه پلیس به تنهایی نمی‌تواند در راستای ارتقای سطح سواد رسانه‌ای جامعه وارد عمل شود، اعلام کرد: باید از ظرفیت‌های آموزشی موجود هم‌چون آموزش و پرورش، صدا و سیما و هم‌چنین سایت‌ها و کانال‌های پربازدید نیز استفاده کرد.

جانشین رئیس پلیس فتای استان کردستان در پایان با ذکر اینکه آموزش را باید به تمامی اقشار هدف فضای مجازی از جمله بزرگسالان تعمیم داد، یادآور شد: محتوای آموزشی مناسب باید از دریچه‌های صحیح به جامعه منتقل شود و در این بین با متخلفین و کاربرانی که مصادیق مجرمانه را منتشر می‌کنند برخورد قانونی گردد.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :کردستان