آخرین اخبار

کد خبر ۵۳۶۹۱۲ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۹

گلایه دانش‌آموزان و ورزشکاران کردستانی از کمبود امکانات ورزشی

دانش‌آموزان و ورزشکاران کردستانی از کمبود امکانات و تجهیزات ورزشی به شدت گله‌مندند اما مسئولان نیز همانند همیشه تماشاگر و بی‌خیال هستند.
- اخبار استانها -

به گزارش ذاکرنیوز از سنندج، جشن ستارگان ورزش دانش‌آموزی سال 97 و آئین تجلیل از مدال‌آوران مسابقات ورزش کشوری و فعالان حوزه ورزش دانش‌آموزی ظهر امروز با حضور برخی از مسئولان، پیشکسوتان ورزش و افتخارآفرینان کردستانی در سالن آمفی‌تئاتر اردوگاه شهید سلیمان خاطر این شهر برگزار شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان در این مراسم اظهار داشت: برای همه ما مایه افتخار و خرسندی است که فرزندان این مرز و بوم و دانش‌آموزان استان کردستان علی‌رغم کمبود امکانات اما در سطح ملی خود را نشان دادند و موفقیت کسب کردند.

رشید قربانی افزود: در 5 سال گذشته از رتبه 28 استانی در سطح کشور به هفتم استانی رسیده‌ایم و در بین 8 استان  منطقه غرب کشور همچنان در جایگاه نخست هستیم بسیار جای خوشحالی است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

وی گفت: تمام موفقیت‌ها و رتبه‌های ورزشی کسب شده دانش‌آموزان ناشی از همکاری و تلاش‌های بی‌دریغ مدیران و دبیران تربیت‌بدنی مدارس بوده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان تصریح کرد: دانش‌آموزان مدارس سطح استان از کمبود امکانات و فضاهای ورزشی و نبود سالن رنج می‌برند و متأسفانه سرانه ورزشی نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است.

کمبود امکانات ورزشی مهم‌ترین مشکل ورزشکاران کرمانشاهی است سوارکاران خراسان رضوی ‌مشکل کمبود امکانات و تجهیزات دارند وفور استعداد و کمبود امکانات در ورزش بانوان همدان

وی گفت: سه فاکتور مهم مانند «منابع، امکانات و تجهیزات» « نیروی انسانی» و «برنامه » در موفقیت یک سیتم به‌ویژه حوزه ورزش نقش مهمی دارد و زمانیکه میزان امکانات موجود در مدارس استان از میانگین کشوری پایین‌تر است بنابراین موفقیت دانش‌آموزان بستگی به حوزه مدیریت شهرستان و نیروی انسانی دلسوز و فعال دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان خطاب به مدیران و معلمان تصریح کرد: تاکید سیاسیت‌های وزیر آموزش و پرورش بر اجرای برنامه‌های تربیتی، نشاط و شادابی دانش‌آموزان است که بایدبه این امر مهم توجه بیشتری شود و نباید دانش‌آموزان را در سنین پایین‌تر درگیر آزمون و کتاب‌های غیردرسی کرد.

اجرای برنامه‌های درس تربیت‌بدنی در مدارس استان کردستان

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پروش کردستان نیز در این مراسم اظهار داشت: «ایجاد نشاط، سرزندگی و ارتقای سطح سلامت جسمانی و روحی و روانی دانش‌آموزان» از اهداف مهم پیش‌رو بوده و همه همکاران در این راستا تلاش می‌کنند.

افشین خوشگوار افزود: تربیت‌بدنی و ورزش در مجموعه آموزش و پرورش فرصت مناسبی است که بتوانیم در راستای ورزش، تربیت را گسترش دهیم و آموزه‌های فرهنگی، تربیتی و ورزشی را در وجود دانش‌آموزان به‌عنوان آیندگان کشوری نهادینه کنیم.

وی گفت: زنگ ورزش یکی از معدود درس‌هایی است که دانش‌آموزان با علاقه و تمایل بسیار برای آغاز درس تربیت‌بدنی لحظه شماری می‌کنند، بنابراین فرصت مناسبی است که با اجرای روش‌های تربیتی و پرورشی در راستای تحقق اهداف آموزش‌وپرورش تلاش کرد.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پروش کردستان تصریح کرد: در استان کردستان 92 درصد مدارس شهری و 87 درصد مدارس روستایی با نیروی متخصص و مدرک تربیت‌بدنی ساماندهی شده‌اند و با تهیه تجهیزات، وسایل ورزشی، منابع درسی و انسانی سعی شده زنگ ورزش سازماندهی مطلوبی شود و همزمان برخی برنامه‌های مکمل در راستای حیاط پویا، ورزش صبحگاهی و کانون‌های ورزشی درون مدرسه‌ای و طرح ورزش با خانواده در راستای کیفیت‌بخشی به درس تربیت‌بدنی و افزایش سرانه فعالیت، به عنوان برنامه اصلی زندگی دانش‌آموزان تعریف شود.

خوشگوار خاطرنشان کرد: کردستان در بین هشت استان برتر کشور در زمینه اجرای برنامه‌های درس تربیت‌بدنی و تحقق اهداف آموزش و پرورش رتبه عالی کشور را کسب کرده و در بخش مسابقات ورزشی نیز که یکی از بخش‌های علاقمند و پرمخاطب حوزه ورزش است، دانش‌آموزان از طریق مسابقات ورزشی به سوی فعالیت‌های درسی تربیت‌بدنی سوق داده می‌شوند.

وفور استعداد و کمبود امکانات در حوزه ورزش کردستان

عبدالرحمن ناصری یکی از دانش‌آموزان قهرمان دو و میدانی کشور نیز در حاشیه این مراسم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ذاکرنیوز اظهار داشت: دانش‌آموزان کردستانی در حوزه ورزش بسیار پر تلاش و بااستعداد هستند اما متأسفانه در بحث مالی همیشه با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند.

وی گفت: ما قهرمانان کشوری از کمترین امکانات ورزشی برخودار هستیم و زمانیکه برای انجام تمرین‌های خود به «میدان امین و میدان گولان سنندج» مراجعه می‌کنیم از یک رختکن ساده محرومیم و در این هوای سرد مجبوریم که در محیط باز لباس‌های خود را عوض کنیم.

این قهرمان دو و میدانی کشور می‌گوید: اگر مسئولان استان می‌خواهند دانش‌آموزان در زمینه ورزش قهرمانی رشد و پیشرفت کنند باید امکانات لازم را در اختیار ما قرار بدهند اما متأسفانه دانش‌آموزان ورزشکارسنندجی هیچ‌گونه تجهیزاتی در اختیار ندارند و از سالن بدنسازی محروم هستند و باید برای ادامه ورزش قهرمانی از جیب خود خرج کنیم.

وی اذعان کرد: بسیاری از جوانان استان کردستان علی‌رغم داشتن استعداد و توانمندی‌های زیادی که در حوزه ورزش دارند اما به دلیل مشکلات مادی از ورزش‌کردن دور می‌شوند و اگر این روال کنونی ادامه داشته باشد نباید انتظار پرورش هیچ قهرمانی را داشت.

داستان تکراری نبود اسپانسر و امکانات ورزشی و مسئولان تماشاچی

کارن اصلانی یکی دیگر از دانش‌آموزان سنندجی و عضو تیم‌ملی هندبال کشور نیز به خبرنگار ذاکرنیوز گفت: برای موفقیت در تیم‌ملی هندبال کشوری در رده نوجوانان تلاش‌های بسیاری کرده‌ام و در حال آماده‌سازی خود برای حضور در مسابقات آسیای 2019 هستم اما متأسفانه اسپانسر و امکانات لازم نداریم.

وی به ظرفیت ورزش هندبال بانوان استان اشاره کرد و گفت: تیم بانوان هندبال سنندج بسیار موفقیت‌آمیز و توانمند عمل می‌کنند و انتظار داریم که با توجه به این ظرفیت، مسئولان از آنان حمایت کنند.

گلایه دو و میدانی‌کاران کردستانی از کمبود امکانات

یکی از مربیان دو میدانی استان کردستان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ذاکرنیوز گفت: در دوسال گذشته با فعالیت و تلاش‌های آموزش و پرورش طرح استعدادیابی در تمام مدارس صورت گرفت و پس از معرفی افراد برتر و گرفتن تست‌های ورزشی و قبولی، فدراسیون هزینه‌های ورزشکاران را تقبل می‌‌کند.

هژیر فاطمی افزود: تیم دو میدانی استانی از رتبه 20 کشوری به سکوی سوم کشوری ارتقاء پیدا کرده دستاوردهای خوبی کسب کرده‌ایم اما با کمبود تجهیزات مواجه هستیم.

وی گفت: تنها انتظاری که ار مسئولان استانی داریم، حفظ جایگاه، شأن و حرمت ورزشکاران و مربیان است.

ژیمناستیک‌کاران کردستانی مکان خوبی برای تمرین ندارند

مهران افتخارنیا یکی دیگر از مربیان ورزشی رشته ژیمناستیک استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ذاکرنیوز گفت: بنده در رشته ژیمناستیک 18 سال سابقه فعالیت دارم و از چهار سال گذشته به عنوان مربی فعالیت می‌کنم و خوشبختانه چندین قهرمان دانش‌آموزی را به جامعه معرفی کرده‌ام.

وی گفت: در مرحله نخست تلاش می‌کنیم تا دانش‌آموزانی که مستعد رشته خاص ورزشی هستند، با هدف‌های کوتاه «قهرمانی استانی و کشوری» و بعد از آن با هدف‌های بلند «حضور در تیم‌های ملی و قهرمانی بین‌المللی» بتوانند افتخار کسب کنند.

مربی ژیمناستیک کردستانی به مشکلات موجود در این رشته ورزشی دانش‌آموزی اشاره و خاطرنشان کرد: نبود مکان و جای مناسب برای تمرین رشته ژیمناستیک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این رشته است، باید سالن تمرین آقایان و بانوان در خانه ژیمناستیک سنندج از هم جدا شود.

افتخارنیا اذعان کرد: استقبال دانش‌آموزان از رشته ژیمناستیک بسیار زیاد است اما متأسفانه مکان خوبی برای تمرین ندارند.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :کردستان ورزش