آخرین اخبار

کد خبر ۵۳۶۹۰۶ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۴

اراک| بیشترین میزان تولیدات کشاورزی اراک گلخانه‌ای است

مدیر جهاد کشاورزی اراک با بیان اینکه بیشترین میزان تولیدات کشاورزی اراک گلخانه‌ای است گفت: تولیدات گلخانه‌ای در شهرستان اراک افزایش می‌یابد.
- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری ذاکرنیوز از اراک، محمد شمسی عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع شهرستان اراک در اداره امور منابع آب شهرستان اراک، با اشاره به وضعیت منابع آبی ایران، استان مرکزی و شهرستان اراک اظهار داشت: منابع آب تجدیدپذیر به مقدار آبی گفته می‌شود که در چرخه هیدرولوژیک شرکت دارند و بر مبنای چرخه‌های هیدرولوژیک برای هر حوزه آبخیز یا کشور محاسبه می‌شوند، بخش کشاورزی بزرگترین مصرف‌کننده آب در جهان است، اما تفاوت آشکاری بین کشورهای توسعه‌یافته و کمتر توسعه‌یافته در خصوص توزیع مصرف آب، بین بخش‌های مختلف مشاهده می‌شود.

وی افزود: میانگین بارندگی ایران حدود 250 میلی‌متر در سال بوده که این یک سوم میزان جهانی و نصف میانگین آسیا است که این نکته خود بیان‌کننده خشک و نیمه خشک بودن اقلیم کشور است، به طوری که همواره ایرانیان از دیرباز، با مسئله خشکسالی رو‌به‌رو و آشنا بوده و به بهترین نحو ممکن با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند که از آن جمله می‌توان ابداع فناوری قنات یا کاریز که به عنوان فنی به منظور رساندن آب از مناطق اشباع به سطح خاک و کاملا منطبق با ظرفیت آب‌خوان است را نام برد.

مدیر جهاد کشاورزی اراک تصریح کرد: متاسفانه از سال 1334، با ورود فناوری‌های نوین برای حفر چاه‌های نیمه عمیق و عمیق، وضعیت بهره‌برداری از منابع آبی کاملا دگرگون شد، با تصویب قانون آب و نحوه ملی‌شدن آن در سال 1347 و نیز در ادامه قانون توزیع عادلانه آب در سال 1361 و عدم پایش منابع آبی به منظور بررسی اثرات این اسناد بالادستی، وضعیت منابع آب کشور به تدریج از وضعیت هشدار به وضعیت بحران وارد شد.

شمسی ادامه داد:  ایران برای مقابله با بحران و واردنشدن به مرحله خشکی تا سال 2025 فرصت دارد که یا 25 درصد به منابع آب تجدیدپذیر خود بیفزاید یا به همین میزان در تمام بخش‌ها از قبیل شرب، کشاورزی و خدمات صرفه‌جویی کند.

وی عنوان کرد: تعداد چاه‌های مجاز کشور 480 هزار حلقه، تعداد چاه‌های غیر مجاز 330 هزار حلقه، برداشت چاه‌های غیر مجاز پنج میلیارد متر مکعب و کسری مخزن آب‌های زیرزمینی تا سال 89 بالغ بر 90 میلیارد متر مکعب است.

مدیر جهاد کشاورزی اراک عنوان کرد: میانگین بارندگی 260 میلی‌متر در سال، حجم ریزش‌های جوی استان 7.7 میلیارد متر مکعب، جمع مصارف آب‌های زیرزمینی 2.3 میلیارد مترمکعب، اضافه برداشت چاه‌های مجاز چهارده صدم میلیارد متر مکعب، برداشت چاه‌های غیرمجاز 328 هزارم میلیارد متر مکعب، مجموع برداشت چاه‌های غیرمجاز و اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز 468 هزارم میلیارد متر مکعب، کسری مخزن استان مرکزی پنج میلیارد متر مکعب و کسری مخزن شهرستان اراک یک میلیارد متر مکعب است.

شمسی با اشاره به وضعیت منابع آب شهرستان اراک بیان کرد: حجم ریزش‌های جوی 1.26 میلیارد متر مکعب، حجم آب تجدیدپذیر 380 میلیون متر مکعب، جمع مصارف آب 411 میلیون متر مکعب، آب مصرفی در بخش کشاورزی 336 میلیون متر مکعب و کسری مخزن شهرستان اراک یک میلیارد مترمکعب است.

وی ادامه داد: براساس شاخص سازمان ملل، هرگاه میزان برداشت آب یک کشور بیشتر از 40 درصد کل منابع آب تجدیدپذیر آن باشد، این کشور با بحران شدید آبی مواجه است، بنابراین با توجه به این که ایران در سال 2013 حدود 72.6 درصد کل آب تجدیدپذیر خود را استفاده کرده است، در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد.

بارش‌ها در استان مرکزی 15 درصد کاهش یافته استسرمایه‌گذاران خارجی از رودخانه بشار یاسوج بازدید می‌کنند1800 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود شد

وی تصریح کرد: گلخانه‌های اراک با بیش از 70 هکتار بیشترین میزان تولیدات کشاورزی را به خود اختصاص داده که با توجه به اینکه در دسته‌بندی محصولات کم‌مصرف آبی قرار دارد توسعه این بخش را در دستور کار خود قرار دادیم.

مدیر جهاد کشاورزی اراک خاطر نشان کرد: با توجه به این که حجم ریزش‌های جوی شهرستان اراک معادل 1.26 میلیارد متر مکعب است که 70 درصد آن از طریق تبخیر و تعرق  از دسترسی خارج می‌شود، کل آب تجدیدپذیر شهرستان، معادل 380 میلیون متر مکعب در سال محاسبه می‌شود و با توجه به این که حجم برداشت مجاز آب، 151 میلیون متر مکعب از چشمه‌ها، قنوات و چاه‌ها است، بدون در نظر گرفتن منابع آب‌های سطحی و نیز چاه‌های غیر مجاز و اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز، متاسفانه در این استان بیشتر از 100 درصد منابع آب تجدیدپذیر در سال درحال استفاده است که نتیجه چنین مدیریت ضعیفی، بحرانی‌شدن تمام دشت‌های استان مرکزی بوده است.

شمسی بیان کرد: کل برداشت آب شهرستان 411 میلیون متر مکعب شامل 336 میلیون متر مکعب  مصرف در بخش کشاورزی و 75 میلیون متر مکعب برای سایر مصارف از قبیل شرب، صنعت، خدمات و غیره است.

وی ادامه داد: برداشت مجاز آب در شهرستان اراک براساس شاخص پایداری سازمان ملل 152 میلیون متر مکعب، برداشت مجاز آب در شهرستان اراک جهت انطباق با الگوی سازگاری با کم‌آبی 228 میلیون متر مکعب، اضافه برداشت براساس شاخص پایداری 259 میلیون متر مکعب و اضافه برداشت براساس شاخص سازگاری با کم‌آبی 183 میلیون متر مکعب است.

مدیر جهاد کشاورزی اراک با اشاره به مسائل و مشکلات منابع آب استان و شهرستان عنوان کرد: به همان میزان که تقاضا بالا است میزان مدیریت عرضه هم کمتر است، فقدان نظام صحیح بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات و سازه‌های آبی و سیستم‌های آبیاری تحت فشار که پیامد آن راندمان پایین آبیاری و از بین رفتن سریع شبکه است، وجود چاه‌های غیرمجاز متعدد در سطح کشور و استان مرکزی و اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز و عدم ارائه برای کنترل آن، همچنین ارائه مجوزهای برداشت آب بدون درنظر گرفتن توان و شرایط حوزه‌های آبریز، آبخیز و دشت‌ها به طوری که در بسیاری از مناطق کشور به‌ویژه استان مرکزی و شهرستان اراک برای بیش از صد درصد منابع آب تجدیدپذیر مجوز برداشت صادر شده که اینها از جمله مشکلات منابع آب استان است.

شمسی تصریح کرد: از دیگر مشکلات منابع آب استان مرکزی، نادیده گرفتن نقش مشارکت‌های مردمی و سمن‌ها در حفاظت منابع آب، ناهماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی و نیز بین دولت، مجلس و قوه قضائیه در رابطه با مسئله آب، ضعف اسناد بالادستی مربوط به آب از جمله قانون آب و نحوه ملی‌شدن آن و نیز قانون توزیع عادلانه آب و غیره را می‌توان نام برد.

وی تصریح کرد: مشکلات بسیاری پیش روی منابع استان مرکزی و شهرستان اراک وجود دارد که درراستای برطرف‌سازی این مشکلات راه‌ حل‌هایی از جمله استفاده از کمک تاثیرات تکنولوژی، تغییر در الگوی کشت، تعیین تکلیف چاه‌های غیر مجاز در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی، جلوگیری از اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز درراستای اجرای طرح تعادل‌بخشی، دراختیار قراردادن آب قابل برنامه‌ریزی، ایجاد تمایز بین خودکفایی و تامین امنیت غذایی، کاهش تلفات مواد غذایی و احیا و مرمت قنوات اندیشیده شده است.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :اراک