آخرین اخبار

کد خبر ۵۳۶۸۹۸ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۲

سمپوزیوم "سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گیلان" در رشت برگزار شد

نخستین سمپوزیوم سلول‌‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گیلان در دانشگاه علوم پزشکی این استان در رشت برگزار شد.
- اخبار استانها -

به گزارش ذاکرنیوز از رشت، نخستین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گیلان صبح امروز توسط شورای توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی و معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت برگزار شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این همایش با بیان اینکه اصل GLP سلول‌های درمانی در مطالعات پیش‌بالینی اهمیت بسیاری دارد اظهار داشت: توسعه داروها باید بر اساس GLP برنامه‌ریزی شود و هدف آن کیفیت بهتر و اعتماد به نتایج داروها است.

صمد محمدنژاد با بیان اینکه استاندارد تدوین شده برای مطالعات بالینی به GLP معروف است تصریح کرد: هدف از انجام این مطالعات که دربردارنده مجموعه‌ای از مطالعات برون‌تنی و حیوانی است بررسی دارو یا رهیافت درمانی مورد آزمایش است.

نخستین استارتاپ ویکند پزشکی گیلان آغاز شدرشت| "کانون شکوفایی خلاقیت" در دانشگاه علوم پزشکی گیلان راه‌اندازی شدرشت| نقشه علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان تدوین می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد بررسی GLP در تولید فرآورده‌های دارویی گفت: تولید هر فرآورده دارویی باید تحت ضوابط GLP باشد و کلیه داروهای پزشکی اعم از خوراکی، آرایشی، دام و طیور و آفت‌کش‌ها بایستی تحت مطالعات GLP باشد.

وی با اشاره به بررسی تست‌های GLP خاطرنشان کرد: مرجع ذیصلاح بین‌المللی برای تبیین راهنمای GLP و اعتباربخشی به مراکز آزمایشگاهی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه "OECD" است که خلاء آن در ایران دیده می‌شود و این موضوع ضعف چشمگیری است.

محمدنژاد خاطرنشان کرد: با عنایت به رشدی که در سال‌های اخیر در حوزه علوم سلول‌درمانی، ژن‌درمانی و پزشکی بازساختی در کشور حاصل شد باید زیرساخت‌های ظهور محصولات ایرانی این حوزه در عرصه بین‌المللی فراهم شود.

وی اظهار داشت: اصلی‌ترین خلأ موجود در ایران، عدم وجود زیرساخت‌های GLP است و یکی از نخستین گام‌هایی که باید در زمینه ایجاد این زیرساخت‌ها برداشته شود، دانش‌افزایی و آگاهی‌بخشی به فعالان این حوزه در خصوص GLP است.

محمدنژاد با استفاده از اسلاید GLP سلول درمانی، تصویری از پروفسور رهبر را به نمایش گذاشت و گفت: پروفسور رهبر کاشف هموگلوبین و فرآیند پیوند قندها به این مولکول است که امروزه چراغ راه میلیون‌ها پزشک و بیماران دیابتی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله نیز در این همایش درباره عصب محیطی و ترمیم عصب محیطی اظهار داشت: اعصاب محیطی آن دسته از اعصابی هستند که از مغز و نخاع جدا می‌شوند و یکسری دستورها را به بدن وارد می‌کنند.

محمدرضا نورایی افزود: اعصاب محیطی شامل فیبرها و سلول‌های عصبی است که در برابر آسیب‌ها حساس است و در بافت‌های خود با کوچکترین آسیبی دچار مشکل و تغییرات بیولوژیک می‌شوند و این آسیب‌ها می‌تواند از عوامل طبیعی و غیرطبیعی نشأت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: عوامل طبیعی آسیب‌زا مانند سیل و زلزله است که اتفاقات طبیعی را شامل می‌شود و عوامل غیرطبیعی آسیب‌زا مانند تصادف و جنگ است که به دست خود انسان رقم می‌خورد و می‌تواند به عصب محیطی آسیب رساند.

نورایی با بیان تجارب خود در ترمیم بافت عصبی ابراز داشت: مقالات و پژوهش‌هایی را در این زمینه چاپ کرده‌ام که نشان‌دهنده بررسی اتصال فوقانی و تحتانی عصب است که می‌تواند بیانگر قابلیت‌های ترمیم عصب باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله گفت: در اکثر ضایعات اعصاب محیطی، اگر فاصله کمی بین آنها باشد، انتهای دو عصب دوخته می‌شود و ترمیم صورت می‌گیرد و در این حالت عصب شروع به رشد می‌کند و 95 درصد از ترمیم اتفاق می‌افتد.

نورایی با اشاره به اینکه مهندسی بافت، دانشی است که نیازمند علوم و دستگاه‌های پزشکی مختلف است اظهار داشت: متأسفانه گزارش‌های گوناگون از سلول‌های کبدی و یا سلو‌های عصبی از دانشگاه امیرکبیر به گوش می‌رسد که حاکی از عدم‌تخصص در این زمینه است.

به گزارش ذاکرنیوز،‌ در این همایش تعدادی از دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی و برخی از دانش آموزان مهمان به تبیین پنل خود در زمینه سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های مختلف پرداختند.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :گیلان