کد خبر ۵۳۱۴۶۶ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۴۹

سرانجام ‌‌بازارچه‌های مرزی «چیلات و چنگوله‌» چیست؟

برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان استان ایلام برای تکامل بازارچه‌های مشترک مرزی که در نهایت رشد و توسعه پایدار استان را فراهم می‌سازد و کاراترین ابزار توسعه اقتصادی است اهتمام بیشتر معمول دارند.

به گزارش ذاکرنیوز از ایلام، مبادلات تجاری مرزی یکی از شاخص‌های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و نیز امرار معاش مردم مرزنشین می‌باشد و از این طریق مردم ساکن در نواحی مرزی کشورهای همسایه می‌توانند در کنار هم و با هم از فرصت‌ها و منابع مشترک استفاده نمایند که این امر می‌تواند منجر به استمرار و پایدارِی دوستی و تفاهم طرفین، امنیت و رونق اقتصادی و توسعه، ایجاد فرصت‌های شغلی و شکل گیری یک نوع مزیت نسبی در مناطق مرزی گردد.

ازجمله  این مناطق مرزهای چیلات و چنگوله در استان ایلام است که به رغم تلاش‌های انجام شده و رایزنی‌های معموله مسئولان استانی تا کنون  برای تجارت مرزی، امکان فروش و تجارت با کشور عراق دراین مناطق نتیجه‌ای حاصل نشده است.

از طرفی مردم منطقه برای به فعلیت در آوردن این مناطق و جلوگیری از مهاجرت، افزایش رفاه و توسعه مناسبات تجاری و جلوگیری از رشد و افزایش پدیده قاچاق خواهان پیگیری این مطالبه به حق خود هستند که  در هیئت دولت به تاریخ چهارشنبه 14 تیرماه 96 به تصویب و اجرای آن را ابلاغ شده ‌اما تاکنون صرفا در الفاظ «می‌شود»، « خواهدشد»، «به زودی» باقی مانده است.

حشمت الله عسکری معاون وقت اقتصادی استانداری ایلام در تاریخ سه شنبه 3 مرداد 96  در مراسم جانمایی از بازارچه مرزی چنگوله از بهره برداری این مرز در پایان سال 96 خبر داد و زیر ساخت‌های آن را تکمیل شده دانست واظهار داشت: «مرز چنگوله به عنوان بازارچه و در زمینی به مساحت 30 هکتار که 15 هکتار آن در داخل خاک ایران و 15 هکتار آن در داخل خاک عراق است، ایجاد می‌شود».

اما سال 96 و وعده صریح معاون وقت اقتصادی استانداری ایلام و ده‌ها شخصیت دیگر از نمایندگان مجلس و وزراء و شخصیت‌های استانی مبنی بر بهره برداری از این دو مرز منتج به نتیجه نشد تا اینکه قاسم سلیمانی دشتکی در تاریخ  11 مرداد 97 بعد از نشست خود با استاندار واسط عراق خبر از بازگشایی مرز چنگوله قبل از اربعین 97 را داد و اظهار داشته است که در ایام اربعین صادرات مرز مهران از طریق مرز چنگوله انجام می‌شود.

در همان جلسه استاندار واسط از وجود اختلاف بر سر افتتاح مرز چنگوله که عراقی‌ها به آن مرز«شهابی» می‌گویند خبر داد اما از ذکر این اختلاف اجتناب کرد ولی استاندار ایلام از افتتاح آن سخن به میان آورد که این دو پیام خروجی از جلسه مشترک استانداران دو کشور نتیجه آن بر این شد که مرزهای چنگوله و چیلات افتتاح و به بهره‌برداری نرسید و انتظار برای بهره‌برداری همچنان ادامه دارد.

ضرورت بازارچه‌های مرزی چیلات و چنگوله بار دیگر در جلسه 23 آبان 1397 در نشست توسعه صادرات غیرنفتی مورد تاکید قاسم سلیمانی دشتکی قرار گرفت و به تلاش برای افتتاح این دو مرز تاکید داشت.

استاندار ایلام در این نشست راه اندازی بازارچه‌های چیلات و چنگوله برای کاهش تراکم در مهران را لازم و درشرایط اقتصادی جدید ضرورت راه‌اندازی ذکر کرد.

با این اوصاف آنچه مردم ایلام به خصوص مناطق مرز‌نشین مناطق یادشده و خسته از وعده وعیدها انتظار دارند بیان واقعیت و شفاف سخن گفتن و پرهیز از الفاظ «می‌شود»، «خواهدشد»،«به زودی» است.

ذاکرنیوز، پیشنهاد می‌شود، برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان استان ایلام برای تکامل بازارچه‌های مشترک مرزی که در نهایت رشد و توسعه پایدار استان را فراهم می‌سازد و کاراترین ابزار توسعه اقتصادی است اهتمام بیشتر معمول دارند.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :ایلام