کد خبر ۵۳۰۳۲۶ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۹

تشریح آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه کرمانشاه؛ 39 درصد اصل سپرده اولیه مال‌باختگان پرداخت می‌شود

دادستان عمومی انقلاب کرمانشاه آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه کرمانشاه را تشریح کرد.

به گزارش ذاکرنیوز از کرمانشاه، محمدحسین صادقی در نشست خبری امروز با بیان اینکه یازده هزار و 173 نفر از مال‌باختگان در دادسرا طرح شکایت و تشکیل پرونده داده‌اند اظهار داشت: در این مرحله 8 هزار و 942 نفر مشمول پرداخت و 2 هزار و 771 نفر مشمول پرداخت نمی‌شوند و افرادی که در مراحل اولیه طرح شکایت کرده ولی دیگر پیگیری نکرده‌اند می‌توانند مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه پرداخت مرحله اول سپرده مال‌باختگان گلیم و گبه تا آخر هفته انجام خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: در مرحله اول پرداختی 38 میلیارد تومان  بین مال‌باختگان قابل توزیع است که به تناسب و عادلانه بین مال‌باختگان توزیع می‌شود.

دادستان عمومی انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه 140 وکیل معاضدتی کار مال‌باختگان را پیگیری می‌کند عنوان کرد: وکلا به صورت رایگان و بدون آن که وجهی را از مردم دریافت کنند پیگیر مطالبه مردم در زمینه گلیم  و گبه هستند که مردم کمتر به دادسراها مراجعه کنند.

صادقی خاطرنشان کرد: محکوم علیه به کلاهبرداری به رد مال ناشی از جرم و برای اخلال در نظام اقتصادی به 20 سال حبس محکوم شده است.

وی بیان کرد: اقدامات محکوم علیه حسب ارزیابی‌های کارشناس‌های سودده نبوده و آنچه توزیع شده است از اصل سرمایه بوده است لذا هر آنچه که از سوی محکوم علیه در مدت فعالیت پرداخت شده است از اصل سپرده اولیه کسر می‌شود و وجه نقد گردآوری شده به تناسب توزیع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: موجودی فعلی حساب که شامل وجوه گردآوری شده به انضمام سود متعلقه اختصاص یافته از سوی بانک است که معادل 38 میلیارد تومان بوده و با محاسبه به عمل آمده 39 درصد اصل سپرده اولیه مال‌باختگان را پس از کسر سود‌های دریافتی پوشش می‌دهد.

دادستان عمومی انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه اگر کسی سودی دریافت نکرده است و سپرده اولیه وی 100 میلیون تومان باشد 39 میلیون تومان به این فرد تعلق می‌گیرد، خاطرنشان کرد: به همین نسبت اگر چیزی به عنوان سود دریافت کرده‌اند چنانچه کمتر از 39 درصد اصل سرمایه باشد مابه تفاوت را دریافت می‌کنند و اگر بیشتر از 39 درصد باشد در این مرحله جز دریافت کنندگان نخواهند بود.

صادقی با بیان اینکه مبنای محاسبه قراردادها و اسناد ملی موجود در بایگانی مکتوب است که با حضور حسابدار محکوم علیه بررسی شده است، عنوان کرد: اگر کسی نسبت به این ترتیب پرداخت در محاسبه اصل سود سپرده یا سود دریافتی اعتراض دارد به شعبه 9 اجرای احکام واقع در کوچه ثبت مراجعه کند.

وی با اشاره به اینکه برای تمامی مال‌باختگان حساب بانکی افتتاح شده است و نیازی به حضور و مراجعه به دادسرا نیست، خاطرنشان کرد: صرفا افرادی که برای کارت بانکی اقدام نکرده‌اند با ارائه اسناد هویتی به یکی از شعب بانکی ملی در سراسر کشور مراجعه کنند تا آخر هفته مبالغ موصوف به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

دادستان عمومی انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه افرادی که بیش از سپرده اولیه خود سود دریافت کرده‌اند به آن‌ها چیز دیگری تعلق نخواهد گرفت بیان کرد: 693 نفر از سپرده‌گذاران نیز بیش از سپرده اولیه خود سود دریافت کرده‌اند که نه در این مرحله و نه در مراحل بعدی منتظر دریافت پول نباشند.   

وی با بیان اینکه موضوع اختصاصی خط اعتباری از سوی بانک مرکزی با پیگیری استاندار و وزارت کشور دنبال می‌شود، عنوان کرد: قراردادهای سپرده‌گذاری به نام هر فردی باشد همان شخص مالباخته محسوب می‌شود و اگر فرد موصوف وجوه را از اشخاص دیگری اخذ کرده باشند طرف خطاب ما نخواهند بود و همچنین در این مرحله امکان تغییر نام وجود ندارد.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :کرمانشاه