آخرین اخبار

کد خبر ۵۳۰۱۴۵ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۰

14 مرکز شبانه روزی معلولان و سالمندان در خراسان جنوبی فعال است

معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای امسال 27 میلیون تومان برای کاشت حلزون و تعمیر قطعات آن تخصیص داده شده گفت: 14 مرکز شبانه روزی مخصوص معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در استان وجود دارد.

به گزارش ذاکرنیوز از بیرجند، جمیله رضازاده عصر امروز در بازدید از مراکز شبانه روزی نگهداری از معلولان خراسان جنوبی اظهار داشت: از ابتدای امسال 27 میلیون تومان اعتبار جهت کاشت حلزون و تامین قطعات آن تخصیص داده شده است و در این مدت  یک نفر کاشت حلزون و 9 نفر از قطعات آن استفاده کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشه به 40 نفر در این زمینه خدمات ارائه شده است افزود: تاکنون هر درخواستی شده در مرحله انجام کار قرار گرفته و امیدواریم تا آخر سال اعتبارات بیشتری در این زمینه تخصیص داده شود.

معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: 14 مرکز شبانه روزی مخصوص معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در استان وجود دارد که 6 مرکز سالمندان با 135 نفر، 3 مرکز توانبخشی و نگهداری از معلولان ذهنی با 360 نفر، 3 مرکز درمانی و توانبخشی بیماران روانی مزمن با 110 نفر، یک مرکز معلولان جسمی حرکتی با 12 نفر و یک خانه کوچک معلولان ذهنی با 6 نفر، آماده ارائه خدمت هستند.

رضازاده با بیان اینکه در این مراکز خدمات توانبخشی، آموزشی، اجتماعی، پزشکی و مراقبت‌های اولیه پزشکی، پرستاری و مراقبتی ارائه می‌شود بیان کرد: ماهیانه 375 میلیون تومان به این مراکز یارانه پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: براساس مصوبه هیئت وزیران در سال 97، به مراکز شبانه روزی درجه یک ماهیانه 640 هزار تومان به ازای هرنفر و مراکز درجه 2 ماهیانه 583 هزار تومان به ازای هر نفر یارانه واریز می‌شود.

معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی افزود: در صورت ترخیص معلولان و سالمندان به خانه مبلغ 180 هزار تومان ماهیانه به خانواده برای نگهداری تعلق می‌گیرد.

رضازاده با تاکید بر اینکه هدف از راه اندازی مراکز سالمندان، نگهداری از سالمندان بدون سرپرست و مجهول‌الهویه است گفت: خانواده‌هایی که برای نگهداری از سالمند یا معلول دچار مضیغه مالی هستند با استفاده از کمک هزینه ترخیص و یا نگهداری در منزل به مبلغ 150 هزار تومان  می‌توانند مشکل را برطرف کرده و خود مسئولیت نگهداری را بر عهده بگیرند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در جامعه فعلی تکریم والدین بسیار کم رنگ شده و با وجود اینکه سالمند نیاز به مراقبت در خانواده دارد فرزندان وی از این کار دریغ می‌کنند.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :خراسان جنوبی