آخرین اخبار

کد خبر ۵۲۷۸۹۱ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۹

مجلس در هفته‌ای که گذشت|رای اعتماد به 4 وزیر پیشنهادی دولت

نمایندگان مجلس هفته گذشته صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی را بررسی کردند.

به گزارش ذاکرنیوز، مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته تنها در روز شنبه 5 آبان جلسه علنی داشتند که در این روز به بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت برای وزارتخانه‌های، اقتصاد،تعاون،کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت پرداختند.

**آغاز جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی

دویست و پنجاه و چهارمین جلسه علنی مجلس ظهر روز  شنبه 5 آبان به ریاست علی لاریجانی رئیس قوه مقننه با حضور 201  تن از نمایندگان آغاز شد.

در این جلسه حجت‌الاسلام حسن‌روحانی رئیس‌جمهور برای دفاع از وزرای پیشنهادی نیز به مجلس آمده بود.البته در این میان نیز برخی از نمایندگان با حلقه زدن به دور رئیس‌جمهور با وی به گپ و گفت مشغول شدند که رئیس مجلس به آنها تذکر داد برای تسریع در روند آغاز جلسه در صندلی‌های خود مستقر شوند.

در این نشست علاوه بر حجت الاسلام حسن روحانی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، عباس صالحی وزیر ارشاد، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام سید محمودعلوی وزیر اطلاعات، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، سورنا ستاری و  معصومه ابتکار حضور داشتند.

**مشخص شدن مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی

علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیئت رئیسه مجلس در جریان بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی دولت گفت:براساس حروف الفبا ابتدا صلاحیت فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد و پس از آن صلاحیت آقای محمد شریعتمداری به عنوان وزیر کار و پس از این دو محمد اسلامی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی و در انتها نیز صلاحیت رضا رحمانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت بررسی می‌شود.

وی ادامه داد:طبق قرعه‌کشی آقایان سبحانی فر و علیجانی به عنوان موافق، آقایان علی ساری و یحیی کمالی پور به عنوان مخالفت فرهاد دژپسند به ایراد نظرات خود خواهند پرداخت.

یوسف نژاد تصریح کرد: آقایان شهریاری و یوسف‌نژاد به عنوان موافق و آقایان محمود صادقی و بیگدلی به عنوان مخالفان محمد شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحبت خواهند کرد.

وی اظهار داشت: آقایان محمدعلی پورمختار و حسن سلیمانی به عنوان موافق و آقای سهراب گیلانی و محمد فیضی به عنوان مخالف محمد اسلامی وزیر پیشنهاد راه و شهرسازی صحبت خواهند کرد.

نماینده مردم ساری ادامه داد: آقایان بابایی صالح و محمد علی ظاهری به عنوان موافق و آقایان ولی ملکی و شهاب نادری به عنوان مخالف رضا رحمانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت صحبت خواهند کرد.

**روحانی در مجلس: ملت ایران در برابر آمریکا دست برتر دارد

حجت‌الاسلام حسن روحانی در دفاع از وزرای پیشنهادی خود به مجلس اظهاراتی داشت و البته نکاتی درباره رفتار‌های اخیر آمریکا ضد کشورمان بیان داشت.(متن کامل)

**اعتراض نمایندگان به آمار اشتغال از زبان روحانی

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در بخشی از سخنانش در دفاع از 4 وزیر پیشنهادی، آماری از میزان اشتغال ایجاد شده در دولت‌های یازدهم و دوازدهم پرداخت و گفت "در 5 سال اخیر، 275 هزار شغل در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ایجاد کرده‌ایم"، بیان این آمار از سوی رئیس‌جمهور با واکنش تند برخی نمایندگان مجلس روبه‌رو شد، به طوریکه با فریاد "دو دو" در صحن پارلمان، مخالفت خود را با سخنان حجت‌الاسلام روحانی اعلام کردند.

**"اسلامی" وزیر راه و شهرسازی شد

نمایندگان مجلس پس از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت  در دو نوبت  با  151 رأی موافق، 98 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 264 با تصدی‌گری محمد اسلامی در  وزارت راه و شهرسازی، با  203 رأی موافق، 49 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 265 با تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت  از سوی رضا رحمانی، با 200 رأی موافق، 50 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 265 با تصدی‌گری دژپسند در وزارت اقتصاد و امور دارایی و با  196 رأی موافق، 63 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع با تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی محمد شریعتمداری موافقت کردند.

گزارش کامل ذاکرنیوز از جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی را اینجا بخوانید.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir