آخرین اخبار

کد خبر ۵۲۵۴۱۷ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶

سه خبرنگار میانماری به دلیل انتقاد از سو‌ء مدیریت مالی دستگیر شدند

سه خبرنگار بزرگترین روزنامه خصوصی میانمار بعد از انتقاد درباره سو‌ء مدیریت مالی در ناحیه‌ای از کشور که تحت نظارت رهبر حزب حاکم میانمار است، دستگیر شدند.

به گزارش ذاکرنیوز، سه خبرنگار ارشد بزرگترین روزنامه خصوصی در میانمار به دلیل انتقاد از سو‌ء مدیریت مالی در ناحیه «یانگون» که تحت حمایت «آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم میانمار است، دستگیر شدند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سردبیر «ایلِوِن میدیا» قبل از دستگیری به رویترز گفته بود که ساعت هفت شب روز سه‌شنبه نیروهای پلیس میانمار به دفتر این روزنامه حمله کرده بودند اما نتوانستند وی و دو خبرنگار این رسانه را دستگیر کنند چرا که آنان در دفتر روزنامه نبودند. 

وی همچنین گفت که به او اطلاع داده شده است، حضور نیروهای پلیس در دفتر نشریه به دلیل انتشار مقاله‌ای است که روز دوشنبه با ذکر نقل قول‌های مستقیم از برخی قانون‌گذاران، سوء‌مدیریت مالی در یانگون را زیر سوال برده بودند. 

ای دستگیری‌ها یکی دیگر از اقدامات دولت میانمار در تضاد با آزادی بیان است. سوچی که زمانی از سوی جامعه بین‌المللی به عنوان چهره‌ای متعهد به حقوق بشر شناخته شده بود، اکنون به دلیل زندانی کردن خبرنگاران و به دلیل خشونت‌های ارتش این کشور علیه اقلیت میانمار مورد انتقاد است. 

سال ۲۰۱۷ نیز دو خبرنگار خبرگزاری رویترز به دلیل تلاش برای جمع‌آوری مدارکی درباره جنایت حکومت و ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان این کشور دستگیر شده بودند و ماه پیش به گذراندن هفت سال حبس محکوم شدند. 

این دو خبرنگار رویترز درباره مرگ ۱۰ اقلیت مسلمان روهینگیا که به دست سربازان ارتش میانمار  و بوداییان کشته شده بودند، اطلاعات جمع آوری می‌کردند و بعد از آنکه افسران ارتش میانمار این دو خبرنگار را برای شام دعوت کردند، دستگیر شدند. 

رفتارهای خصمانه حکومت میانمار طی بیش از یک سال گذشته علیه اقلیت مسلمان این کشور نیز با انتقادهای بین‌المللی مواجه بوده است و باعث بازپسگیری شهروندی افتخاری سوچی در چند کشور یا شهر جهان شده است. از ماه آگوست سال ۲۰۱۷ بعد از حمله ارتش میانمار به خانه‌های اقلیت مسلمان در روهینگیا و به آتش کشیده شدن خانه‌هایشان، قتل و تجاوز، حدود ۷۰۰ هزار نفر از ساکنان این استان با پای پیاده به بنگلادش گریختند و تا کنون با کمترین امکانات در کمپ به سر می‌برند. 

جامعه و سازمان‌های بین‌المللی همواره به رفتار خشونت‌آمیز حکومت میانمار علیه اقلیت روهینگیا معترض بودند اما حکومت میانمار تلاشی باری بازگردانی این افراد نمی‌کند. همچنین دو روز پیش از این یک گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل که خواستار تحقیقات حکومت میانمار درباره نسل‌کشی، جرایم علیه بشریت و جرایم جنگی شده بود، خبر داد که میانمار تمایلی به این کار ندارد و همکاری نمی‌کند. 

انتهای پیام/ص

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :رویترز