آخرین اخبار

کد خبر ۵۲۵۳۴۶ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۶

مقام ارشد آمریکا: خرسندیم برخی کشورها قصد توقف خرید نفت از ایران دارند

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با تکرار ادعای واهی علیه ایران، به تداوم تلاش‌های کاخ سفید با برخی متحدان خود برای توقف خرید نفت از ایران اشاره کرد.

به گزارش ذاکرنیوز، یک مقام وزارت خارجه امریکا در امور انرژی گفت که واشنگتن از توقف خرید نفت ایران ازسوی برخی کشورها و شرکت‌ها «بسیار خرسند» است.

بخش انگلیسی خبرگزاری «اسپوتنیک» غروب چهارشنبه به وقت تهران نوشت:  «فرانسیس. آر فانون» معاون دفتر منابع انرژی وزارت خارجه آمریکا در  جریان سخنرانی در نشستی در لندن با عنوان «نفت و سرمایه» مدعی شد: «ایران از درآمدهای نفتی خود در نبردهای نیابتی و تروریستی استفاده می‌کند. »

وی ادامه داد: «آمریکا با متحدان و شرکای خود درحال  همکاری برای محروم ساختن این رژیم از  (دسترسی) به سرمایه‌هایش است. از این‌که بسیاری از شرکت‌ها و کشورها در مسیر توقف عقد توافق در خرید نفت از ایران گام بر می‌دارند، بسیار خرسندیم.»

  به نوشته این خبرگزاری، فرانسیس فانون بعد از این سخنرانی از گفت‌و گو با خبرنگاران حاضر در این نشست درباره سخنانش درباره ایران، خودداری کرد.

این در حالی است که شرکت‌های مهم نفتی چون «توتال» فرانسه، بعد از اعلام واشنگتن از خروج از  برجام در اردیبهشت ماه، بازار ایران را ترک کرده‌اند.

نخستین دور از تحریم‌های آمریکا مرتبط با خرید دلار، تجارت طلا ، فلزات گرانبها و همچنین فروش هواپیماهای مسافربری تجاری ، قطعات خودرو و خدمات مربوطه در تاریخ 7 اوت (16 مرداد)  به اجرا درآمد.

 قرار است دور دوم تحریم‌های ضد ایران از سوی آمریکا در زمینه خرید و فروش نفت در چهارم نوامبر ( 13 آبان) اعمال شود.

این در حالی است که کشورهای اروپایی حاضر در برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) هفته‌های گذشته توافق کردند با ایجاد ساز و کار مالی جدید یک مسیر ویژه پرداخت مالی برای تداوم تجارت با ایران را ایجاد کنند. چین و روسیه نیز بارها از تداوم تجارت و خرید نفت  از ایران خبر داده‌اند.

برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، میان ایران و ۵ کشور دیگر (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، چین، روسیه) به اضافه اتحادیه اروپا در ماه تیر سال ۹۴ شمسی (۲۰۱۵ میلادی) به امضای همه طرفین رسید.

 آمریکا اردیبهشت سال ۹۷ (۲۰۱۸ میلادی) به طور یکجانبه از برجام خارج شد اما طرف‌های اروپایی برجام مدعی ادامه اجرای تعهد‌های خود شده‌اند.

 انتهای پیام/

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir