آخرین اخبار

کد خبر ۵۲۲۵۶۰ انتشار : ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۰
از 15 مهرماه انجام می‌شود

رقابت قرآنی دانشجویان به میزبانی اصفهان

دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت گفت: استان اصفهان برای اولین بار از تاریخ 15 تا 17 مهر ماه میزبان چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور خواهد بود، تا آموزه‌های قرآنی به صورت علمی کاربردی در متن جامعه وارد شود و به هرچه بهتر شدن امور کمک کرده باشد.

به گزارش ذاکرنیوز در اصفهان، احمدرضا قاسمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت اظهار داشت: استان اصفهان برای اولین بار از تاریخ 15 تا 17 مهر ماه میزبان چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور خواهد بود، تا آموزه‌های قرآنی به صورت علمی کاربردی در متن جامعه وارد شود و به هرچه بهتر شدن امور کمک کرده باشد.

وی افزود: این جشنواره با اهداف اعتلای دانش، ایمان، اخلاق و بصیرت دانشگاهیان توسعه فضای معنوی و قرآنی در دانشگاه‌ها، زمینه‌سازی انس و الفت دانشگاهیان با قرآن کریم و سیره معصومان و تدبر و عمل به آموزه‌ها، تعظیم شعائر دینی، تشویق به فعالیت‌های قران و عترت دانشگاهیان، گسترش معارف، آموزش‌ها و پژوهش‌های قران و عترت، بسط فرهنگ قرآنی در دانشگاه‌ها و جذب جوانان به فعالیت‌های دینی مرتبط با قرآن برگزار خواهد شد.

احترام به افراد در مسیر قرآن، احترام به خداست

دبیر اجرایی جشنواره گفت: احترام به خادمان قران و افرادی که در مسیر قرآن هستند احترام به خود خداوند است و پذیرش میزبانی چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت برای این استان موهبت الهی است، یکی از راه‌های طی کردن راه مبارزه با دین زدایی هم همین برگزاری جشنواره‌های قرآنی خواهد بود.

وی ابراز داشت: آشنایی دانشجویان با مفاهیم و آیات قران عنایتی است که خداوند به اصحاب علم و دانایی عطا کرده است و در این آخرالزمان قران است که امت اسلام را نجات خواهد داد و فتنه‌ها را می‌زداید.

قاسمی بیان داشت: آموزش امانت الهی پیامبر بر همه مسلمانان واجب است و زمانی که جامعه شدیداً به قرآن نیازمند است نباید آن را غریب گذاشت و باید به عنوان حافظان قرآنی پشتوانه آن باشیم و از فراموشی آموزه‌های آن جلوگیری کرد.

شرکت‌کنندگان سه گروه دانشجویان، مدرسان و کارکنان هستند

وی اذعان کرد: این جشنواره در سه گروه دانشجویان، مدرسان و کارکنان دانشگاه علمی کاربردی و در 6 بخش آوایی (شفاهی)، کتبی (معارفی)، پژوهشی، فناوری، ادبی و هنری برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی توضیح داد: بخش آوایی شامل قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ دو جزء، 4 جزء، 10 جزء، 20 جزء و کل قران کریم، دعا و مناجات خوانی، تواشیح و همخوانی قرآن و اذان آقایان و بخش کتبی شامل آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم، آشنایی با مفاهیم نهج‌البلاغه، آشنایی با مفاهیم صحیفه سجادیه، آشنایی با احادیث اهل‌بیت (ع)، آشنایی با سیره معصومان (ع)، حفظ موضوعی قرآن کریم، احکام و پرسمان معارفی سبک زندگی اسلامی ایرانی است.

وی ادامه داد: بخش پژوهشی نیز شامل مقاله، تلخیص کتاب، ایده قرانی و کارآفرینی قرآنی، فناوری شامل تولید نرم‌افزار، اپلیکیشن و ربات، کانال‌های مجازی قرآنی، بخش ادبی شامل داستان‌نویسی، شعر، نمایشنامه و فیلم‌نامه‌نویسی و بخش هنری شامل خوشنویسی، نقاشی، عکس، تذهیب، فیلم کوتاه، معرق و منبت و طراحی پوستر خواهد بود.

قاسمی درخصوص آمار شرکت‌کنندگان در جشنواره خاطرنشان کرد: این جشنواره 13 هزار نفر شرکت‌کننده دارد، یک هزار اثر ارسالی در بخش‌های ادبی، هنری، پژوهشی و فناوری و مابقی در بخش‌هایی مثل شفاهی و کتبی است که نیاز به ارسال اثر نداشته است.

راه‌یابی 141 نفر در مرحله پایانی بخش شفاهی 

وی تأکید کرد: تعداد 141 نفر در بخش شفاهی به مرحله پایانی راه یافته‌اند که در روزهای 15 و روز 16 مهر ماه در استان اصفهان برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگان به رقابت خواهند پرداخت تا برگزیدگان این بخش مشخص شوند.

دبیر اجرایی جشنواره خاطرنشان کرد: برگزیدگان بخش‌های دیگر از قبل مشخص شده‌اند، از این میان 51 نفر برگزیده در بخش‌های ادبی، هنری و پژوهشی فناوری و 36 نفر برگزیده بخش کتبی هستند.

وی تصریح کرد: در حاشیه جشنواره برگزاری نمایشگاه، مسابقات، بازدیدها و کارگاه‌هایی مرتبط با مباحث قرآنی برنامه‌ریزی شده است که شرکت در آن برای شهروندان بلامانع است.

در ادامه سید محمد قلمکاریان، دبیر کمیته علمی فرهنگی جشنواره اظهار کرد: بخش علمی جشنواره در مرحله دانشگاهی برگزار شد و نمره‌های بالای 75 ارسال و داوری شدند و مجموعاً در مرحله داوری کشوری 48 نفر خانم و 93 نفر آقا انتخاب شدند و در کل اصفهان میزبان 141 نفر از شرکت‌کنندگان در این بخش خواهد بود.

برگزاری برنامه‌های فرهنگی در حاشیه جشنواره

وی اضافه کرد: داوران جشنواره داوران ملی و بین‌المللی هستند و شامل داوران صوت، لحن، تجوید و... که تمام استانداردهای ملی در این مرحله رعایت خواهد شد تا مسابقات به نحو عالی برگزار شود.

دبیر کمیته علمی فرهنگی گفت: در بخش فرهنگی نیز برنامه‌های خوبی مانند نمایشنامه روایی عاشورایی در روز اختتامیه، مدال خادمی قرآنی برای نفرات اول حفظ، کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه و مسابقات فرهنگی هنری، بخش گردشگری، دیدار با علما و میثاق نامه دانشجویی در نظر گرفته شده است.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :اصفهان