آخرین اخبار

کد خبر ۵۲۲۲۵۳ انتشار : ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۹
رئیس کانون کارآفرینان استان تهران تشریح کرد

مطالبه‌گری از دولت، تنها راه حل رکود/ لزوم سپردن طرح‌ها به بخش خصوصی

رئیس کانون کارآفرینان استان تهران با بیان اینکه تئوری نهادها باعث مطالبه گری از دستگاه‌ها می‌شود، گفت: در حال حاضر که مشکلات بنگاه‌های اقتصادی با جلسات متعدد نیز برطرف نشد، بهتر است بسیاری از طرح‌ها را به بخش خصوصی بسپاریم.

به گزارش ذاکرنیوز

، مجید سیاری رئیس کانون کارآفرینان استان تهران در جلسه اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه در این شرایط سخت تحریم‌ها ما چاره‌ای نداریم جز اینکه کارها را به مردم واگذار کنیم، گفت: بنده در گذشته که در جلسات استانداری حضور داشتم، تنها به همین مورد تأکید داشتم، وضعیت کارآفرینان بسیار بد است و بنگاه‌های اقتصادی شرمنده کارمندان، جامعه و... هستند. 

وی افزود: همچنان نقدینگی، ارائه تسهیلات و ناهماهنگی‌های دستگاه‌های اجرایی، بنگاه‌های اقتصادی را با مشکل مواجه کرده است. 

رئیس کانون کارآفرینان استان تهران بیان کرد: اکنون مواد اولیه کارخانجات در بنگاه‌ها دچار کمبود و مشکل‌هایی شده است، در ماه‌های اخیر مواد اولیه وارد بازار می‌شد و از این نظر مشکلی وجود نداشت، ولی حال، علاوه بر مشکلات بی‌شمار بنگاه‌ها، مواد اولیه موجود نیست. وضعیت کارآفرینی در کشور شبیه به زلزله‌ای شده است که بنگاه‌های اقتصادی توانایی جذب نیرو ندارند و با مشکلات بسیاری مواجه هستند. 

سیاری ادامه داد: صنعت انتشارات کشور مواد اولیه‌ای ندارد و به نظر بنده این بخش حتی با شرایط تسهیلات ارائه شده توسط دولت نیز قادر به ادامه فعالیت نیست و مهمترین موضوع حال حاضر، ترسیم وضعیت موجود و بررسی مشکلات است. 

وی افزود: ما باید در این شرایط سخت مراقب مردم باشیم و به آنان کمک  کنیم. با توجه به برگزاری کارگروه‌های مختلف در زمینه بخش صنعت، باید دید چرا مشکلات حل نمی‌شوند، این بخش با وجود برگزاری جلسات متعدد و ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی تولیدی نتوانست موارد را برطرف کند، باید دید در این شرایط سخت، نقش واقعی بخش خصوصی کجا قرار دارد، همچنین باید برای پیگیری و مطالبه‌گری نقشی برای مردم درنظر گرفته شود. 

رئیس کانون کارآفرینان استان تهران با بیان اینکه در زمینه اشتغال فراگیر، ضمن برگزاری جلسات، ۸ طرح اصلی وجود دارد، گفت: یک‌هزار و ۸۷۰ نفر کارآموز در مقطع کارشناسی و یک‌هزار و ۸۵ نفر در مقطع ارشد برای اشتغال ثبت نام کردند که از این افراد ۱۴ نفر به مرحله آزمون آمدند و پس از اعلام شرایط، تنها سه نفر بیشتر باقی نماند. 

وی ادامه داد: عملیات‌های کارشناسی نشده، عدم رغبت بنگاه‌ها و کارشناسان را در سطح کشور به دنبال داشت. باید کارگروهی با مشارکت بخش خصوصی و دولتی تشکیل شود تا مسائل کارشناسی و مشکلات برطرف شوند، همچنین فرایند مطالبه‌گری معکوس اجرایی شود تا بتوانیم مشکلات را احصاء کنیم. در بهمن‌ماه سال گذشته قرار بود که ۸ طرح اعلام شده انجام شوند که امور اقتصادی فرمودند ما سامانه‌ای به نام دادور تشکیل می‌دهیم که با وجود هزینه‌های میلیاردی برای آن کمتر از ۱۰ نفر در آن ثبت‌نام کردند. 

رئیس کانون کارآفرینان استان تهران در پایان گفت: تئوری نهادها می‌گوید هیچ فردی دوست ندارد پاسخگو باشد، لذا ما باید نهادهایی در دولت‌ راه‌اندازی کنیم تا از نهادها مطالبه‌گری کنند و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، مشکلات کشور برطرف نخواهد شد. 

 

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir