آخرین اخبار

کد خبر ۵۱۴۷۴۸ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۵
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با فارس

طرح جامع مالیاتی در تلاطم ارز و سکه نقش حاکمیتی ایفا نکرد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح جامع مالیاتی در تلاطمات ارز و سکه نقش قانونی در راستای نظارت و حاکمیت را اعمال نکرد.

خدیجه ربیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به حضور وزیر اقتصاد در صحن مجلس در رابطه با نحوه اجرای طرح جامع مالیاتی که منجر به دریافت کارت زرد کرباسیان از مجلس شد، اظهار داشت: یکی از پروژه‌های مهم وزارت اقتصاد که مسئولان از آن به عنوان ابرپروژه یاد می‌کنند مربوط به طرح تحول مالیاتی است که سال ۷۱ به ذهن رسید تا با خرید ابرکامپیوترها در جهت افزایش درآمدهای مالیاتی ارتقای رضایت‌مندی مؤدیان و کاهش هزینه‌های عملیات مالیات‌ستانی استفاده شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه این طرح مشابه آنچه در کشورهای دیگر اجرا شده است، تصریح کرد: با این طرح وابستگی دولت به درآمدهای نفتی کاهش می‌یابد و اطمینان از درآمدها و هزینه‌ها حاصل خواهد شد تا شرایط بهتری برای اقتصاد رقم بخورد، انتظار این بود که طرح جامع مالیاتی پیشرفت خوبی داشته باشد. 

بعد از سال ۸۳ که مطالعات طرح توسط شرکت دی لویت کانادا انجام شد، مناقصه برای فاز اجرایی و عملیات نرم‌افزار ITS برگزار شد که گزارش‌های کارشناسی نشان می‌دهد، هیچ شرکت داخلی در آن حضور نداشته است. 

وی تأکید کرد: سال ۸۹ شرکت بول فرانسه برنده مناقصه شد و نرم‌افزار یکپارچه مالیاتی در سال ۹۴ عملیاتی شد اما از آن سال به بعد مناقصه را به دلایل نامعلوم ترک کرد. 

وی به گزارش دیوان محاسبات در رابطه با اجرای طرح جامع مالیاتی پرداخت و یادآور شد:‌ طی این گزارش ۷۲۱ میلیارد تومان برای اجرای پروژه هزینه شده و مسئولان مالیاتی نیز گزارش دادند تاکنون در ۱۵۰ اداره امور مالیاتی نرم‌افزار مربوطه متصل شده است. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر اینکه مهمترین بخش نرم‌افزار جامع مالیاتی موتور ریسک آن برای جلوگیری از فرار مالیاتی، شناسایی مؤدیان پرریسک و برقراری عدالت مالیاتی است، عنوان کرد: متأسفانه موتور ریسک این سامانه در هیچ اداره‌ای فعال نیست، چون زیرساخت‌ها تکمیل نشده است و معلوم نیست ۷۲۱ میلیارد تومان پول بیت‌المال بابت چه چیزهایی هزینه شد. بعد از ۱۱ سال تنها در ۱۵۰ اداره راه‌اندازی شده و البته همه پرونده‌های مالیاتی نیز در سیستم بارگذاری نشده است. 

ربیعی با بیان اینکه مسئولان وقت وزارت اقتصاد و تقوی‌نژاد سال ۹۵ از تکمیل آن خبر دادند، اما متأسفانه عملیاتی نشد، گفت:‌ سامانه‌ای که تاکنون چند صد میلیارد تومان برای آن هزینه شده، تنها کاری که می‌کند شبیه به اتوماسیون ساده اداری به ثبت اظهارنامه و دریافت‌های الکترونیکی مالیات می‌پردازد. 

این نماینده مجلس با رد ادعای مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی مبنی بر افزایش درآمدهای مالیاتی از محل طرح جامع مالیات گفت: متأسفانه وزیر پاسخ شفاف و درستی به موضوع نداد، مالیات‌ستانی در حوزه‌های دیگر مانند گمرک بوده و نمایندگان نیز از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند. 

به گفته وی، مسئله دیگر در این طرح مربوط به مرجع کد نرم‌افزار یکپارچه بوده که مسئولان مدعی هستندکد مرجع و دانش فنی دریافت کرده‌اند اما کد مرجع ابزاری که با آن کار می‌کنند را ندارند، از بابت این موضوع و درز اطلاعات با توجه به شرایط تحریم، نگرانی‌هایی وجود دارد. همچنین هیچ زمانبندی و برنامه‌ریزی‌ای برای تکمیل و توسعه طرح جامع از سوی مسئولان ارائه نمی‌شود. 

ربیعی تأکید کرد: قطعا این موضوع را از مسئولان تا حصول نتیجه نهایی مطالبه می‌کنیم، اما جای این سوال وجود دارد که چرا برنامه‌ریزی جامع و درستی وجود ندارد. وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصادی مجلس نپذیرفت که طرح جامع مالیاتی موفق نبوده است، اما شواهد، گزارش‌ها و واقعیت‌ها نشان از فرار مالیاتی و عدم اجرای کامل طرح دارد، حتی مصرف کاغذ نیز که مسئولان مالیاتی مدعی کاهش آن هستند، محقق نشده است. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به نوسان اخیر ارزی، سکه و دلار اشاره کرد و گفت: طرح جامع مالیاتی ۳۲ پروژه دارد و قانون مالیات‌ها نیز بر دریافت اطلاعات یکپارچه و منسجم فعالان اقتصادی را تبیین کرده، اما این سازمان و سامانه مربوطه نتوانست در تلاطمات اخیر نقش حاکمیتی و نظارتی اعمال کند. 

وی ادامه داد: موتور ریسک براساس شناسایی مؤدیان پرریسک وجود ندارد و ممیز و کارشناس مالیاتی سلیقه‌ای عمل می‌کند، به طوری که از خلأهای موجود، دلالان و سودجویان از پرداخت مالیات فرار می‌کنند و بار سنگین مالیات بر دوش تولید و فعالان مجاز اقتصادی است. 

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :مالیات