کد خبر ۵۱۲۶۲۵ انتشار : ۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸

جنگ فقر و غنا هویت انقلاب اسلامی است

شهبازی در نشست «جنگ فقر و غنا»:دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان اینکه جنگ فقر و غنا هویت انقلاب اسلامی است، گفت: جامعه‌ای که در آن یک سری امکانات و ثروت های مادی داشته باشیم ولی عدالت اجتماعی نداشته باشد با مشکل روبرو است.

به گزارش ذاکرنیوز، محمد صادق شهبازی دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی در نشستی که با عنوان «جنگ فقر و غنا» برگزار شد، گفت: مسئله جنگ فقر و غنا این نیست که حالا ما مثلا در بحث عدالت هم یک کاری کنیم بلکه هویت انقلاب اسلامی است. خاصیت اشرافیت و اعیانیت و به اصطلاح رفاه این است که شما مقابل یک سری چیزها که منافعش را به خطر می‌اندازد، بایستید و آنها را تحمل نکنید.

شهبازی با اشاره به برخی سیاست‌های اقتصادی کشور در دهه 60 و 70 خاطرنشان کرد: منافع حاصله برای بسیاری از مدیران در ابتدا مادی نبود بلکه معنوی بود. ابتدا این بود چون اینها از مبارزین هستند باید جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. سپس به امتیازات و مسائل مالی تبدیل شد، در انتها نیز به خطبه معروف مانور تجمل و اینکه مردم نباید انتظار داشته باشند، زندگی مسئولین همانند آنها باشد، رسیدیم.

نویسنده کتاب «تشکل دهه پیشرفت» ادامه داد: امام خمینی (ره) مسئله جنگ فقر و غنا را هویت اصلی آینده انقلاب اسلامی می دیدند. اگر ما در کشور ولایت فقیه داشته باشیم اما دو طبقه گسترده فقیر و غنی داشته باشیم نتیجه این می شود که طبقه گسترده غنی به خاطر خاصیت اشرافیت خود، ناخودآگاه کشور را تسلیم دشمن می‌کند و طبقه فقیر و تو سری خور نیز ناخودآگاه به معارض سیستم تبدیل می‌شود.

* جمهوری اسلامی منهای عدالت اجتماعی حرفی برای گفتن ندارد

شهبازی خاطرنشان کرد: مسئله جنگ فقر و غنا، هویت انقلاب اسلامی است، رهبری درباره بحث عدالت می فرمایند که جمهوری اسلامی منهای عدالت اجتماعی هیچ حرفی برای گفتن نخواهد داشت. جامعه‌ای که در آن یک سری امکانات و ثروت های مادی داشته باشیم ولی عدالت اجتماعی نداشته باشد با مشکل روبرو است.

وی افزود: به همین دلیل همین عدالت اجتماعی ضامن حضور ما در منطقه است. عدالت اجتماعی زمانی که نباشد، مردم هم نیستند. شوروی بخش عمده ای علت سقوطش به همین دلیل بود. یکی از مباحثی که در عدالت اجتماعی و سیاسی باید بررسی کنیم این است که منزلت ها و مقام ها بر اساس چه ساز و کارهایی توزیع می شود.

شهبازی با اشاره به بررسی و فعال کردن ظرفیتهای قانون اساسی تاکید کرد: برخلاف تصور ما، نزدیک 40 اصل قانون اساسی، مستقیم و یا غیرمستقیم به عدالت پرداخته است و این یک عرصه مبارزه است اما تا امروز در مورد عدالت اجتماعی کلی گویی کردیم و قصه گفتیم و این یکی از مشکلات ما عدالتخواهان است، ما باید موضوع عدالت اجتماعی به یک طرح عینی تبدیل کنیم.

وی با اشاره به جریان اعترضات وال استریت اضافه کرد: اجرای عدالت، این را می‌خواهد که هر آدمی هر جا بفهمد مسائل اصلی کجاست، روی اولویت دست بگذارد و در نقاط حساس به عنوان مردم با هم همکاری کنند و این مبارزه است، کمااینکه سر مسائل پزشکان و تاجران دست گذاشتیم، صدایشان درآمد. فتنه 88 هم بخاطر این بود که جمهوری اسلامی، منافع عده‌ای را در خطر انداخت، درگیری سر به هم ریختن منافع اینها بود.

شهبازی خاطرنشان کرد: مشکل ما این است که فکر می کنیم بسیج کردن مستضعفین، حرف چپ است، در حالی که اساس تفکر ما این است که نهضت‌های حق وقتی می خواهند تغییر ایجاد کنند، اولین کسانی که به آنها می پیوندند، مستضفین هستند.

وی در خاتمه گفت: رسیدن به عدالت اجتماعی و عدالتخواهی، حتی در جمهوری اسلامی هزینه دارد، گرچه حالت آرمانی این است که جمهوری اسلامی اینگونه نباشد ولی آدم هایی که داریم معصوم نیستند و رسیدن به عدالت، یک فرآیند مبارزه است.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir