کد خبر ۵۱۰۷۹۹ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰
دفتر مدیریت بازی‌های جهانی عشایر:

برگزاری بازی‌های جهانی عشایر ارتباطی با کمبود بودجه قرقیزستان ندارد

دفتر مدیریت بازی‌های جهانی عشایر قرقیزستان نسبت به انتشار برخی مطالب انتقادی در رسانه‌های محلی این کشور واکنش نشان داد.

به گزارش ذاکرنیوز در بیشکک، دفتر مدیریت بازی‌های جهانی عشایر در واکنش به انتشار مطالب مربوط به هزینه‌های بالای این مراسم با توجه به کمبود بودجه این کشور پیامی رسمی صادر کرد.

در این پیام آمده است: برای برگزاری این مراسم بزرگ و بی‌نظیر دولت قرقیزستان تنها 307 میلیون صوم برابر 4.5 میلیون دلار اختصاص داده و بخش دیگری از هزینه‌های بازی‌های عشایر از طرف شرکت‌های خصوصی تأمین می‌شود.

همینطور هزینه‌ بازی‌های جهانی عشایر بیشتر از هزینه‌های سالانه متعلق به حوزه فرهنگ نیست.

مبلغ اشاره شده برای استقبال مهمانان، لباس‌های نمایندگان حوزه هند، حمل‌ونقل، ساخت مکان‌های مورد نیاز و تجهیزات خرج می‌شود و بر همین اساس سخنان درباره کمبود بودجه به دلیل برگزاری این مراسم بین‌المللی صحت ندارند.

4.5 میلیون دلار برای برگزاری بازی‌های عشایر مبلغ زیادی نمی‌باشد زیرا امسال برنامه بازی‌ها گسترده‌تر شده و رؤسای جمهور چند کشور در مراسم افتتاحیه حضور خواهند داشت.

علاوه بر این «عظمت جمنکولاف» رئیس بخش گردشگری وزارت فرهنگ قرقیزستان نیز گفت: این مراسم بزرگ در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و افزایش برند قرقیزستان در عرضه بین‌المللی و اجتماعی نقش بسیاری دارد.

وی ادامه داد: این پروژه با جذب توجه جامعه بین‌المللی کاملا اهداف خود را برآورده می‌کند زیرا وقوع 2 انقلاب قرقیزستان را به عنوان کشوری ناامن برای گردشگران معرفی کرده و در واقع توریست‌ها از سفر به این کشور می‌ترسیدند.

این مقام دولت قرقیز تصریح کرد: به این دلیل دولت هدف افزایش برند خود در عرصه بین‌المللی به عنوان کشوری امن، با تاریخ دیرین، طبیعتی زیبا و فرهنگی غنی دارد و در چنین شرایطی بازی‌های عشایر گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

جمنکولاف با اشاره به اینکه دیگر کشورهای منطقه برای حوزه گردشگری سرمایه بسیاری اختصاص می‌دهند، خاطرنشان کرد: بازی‌های عشایر تلاش برای توسعه گردشگری است به عنوان مثال آذربایجان، گرجستان و ارمنستان برای توسعه توریسم سالانه بیش از 25 میلیون دلار خرج می‌کنند.

وی افزود: سازمان جهانی گردشگری بازی‌های عشایر را یک مراسم بی‌نظیر اعلام کرده که طبق مطالب تحلیلی این نهاد طی 10 سال آتی قرقیزستان به مرکز بزرگ گردشگری تبدیل می‌شود.

این در حالی است که بازی‌های جهانی عشایر یک مراسم ورزشی و فرهنگی می‌باشد که در آن ورزشکاران در رشته‌های ورزشی سنتی به رقابت می‌پردازند.

همچنین در حاشیه رقابت‌های ورزشی مراسم‌های فرهنگی برای نمایش زندگی عشایر و نشست‌های علمی با موضوع دفاع از محیط زیست برگزار می‌شود.      

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :ورزش