کد خبر ۵۱۰۰۹۹ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۰

بیل توطئه در خاک اربیل

نیچروان بارزانی که تا همین چند وقت پیش اقلیمش درمعرض فروپاشی توسط داعش بود و به دست جبهه مقاومت نجات داده شد،طی سخنانی اظهار کرد: "ما از احداث این کنسولگری بسیار خرسندیم چرا که روابط ما با آمریکا روابط خوب و مستحکمی است و اگر آمریکایی‌ها نبودند ما نمی‌توانستیم داعش را شکست دهیم."

کلنگ احداث بزرگ‌ترین کنسولگری آمریکا در جهان در اربیل عراق با حضور 'نیچروان بارزانی' نخست وزیر منطقه کردستان درحالی به زمین زده شد که محافل سیاسی و رسانه‌ای درباره چرایی و ضرورت احداث چنین مرکز عظیمی سوالاتی را مطرح می‌کنند. کنسولگری جدید آمریکا در جاده ورودی صلاح الدین به اربیل با صرف هزینه‌ای حدود ۶۰۰ میلیون دلار ودر فضایی به مساحت ۲۰۰ هزار متر مربع توسط چهار شرکت آمریکایی ساخته خواهد شد که گفته می‌شود ۱۵ هزار کارمند خواهد داشت.

نیچروان بارزانی که تا همین چند وقت پیش اقلیمش درمعرض فروپاشی توسط داعش بود و به دست جبهه مقاومت نجات داده شد،طی سخنانی اظهار کرد: "ما از احداث این کنسولگری بسیار خرسندیم چرا که روابط ما با آمریکا روابط خوب و مستحکمی است و اگر آمریکایی‌ها نبودند ما نمی‌توانستیم داعش را شکست دهیم."

'داگلاس سلیمان' سفیر آمریکا در عراق نیز در مراسم آغاز احداث این کنسولگری اعلام کرد: دولت آمریکا روابط خوبی بااقلیم کردستان عراق داشته و احداث این کنسولگری نیز نشانه‌ای محکم بر وجود این رابطه است.

سفارت آمریکا در بغداد نیزبزرگ‌ترین سفارت در جهان به شمار می‌آید که این مسئله اعتراض احزاب و گروه‌های عراقی را به دنبال داشته است.«فاطمه الزرکانی» نماینده سابق عراق اعلام کرد که ممکن است آمریکا بازهم به دنبال حمایت از جدایی اقلیم کردستان عراق از این کشور باشد و با این اقدام در این مسیر گام بردارد.

همزمان،'علی الحسینی' سخنگوی محور شمال الحشد الشعبی از تحرکات واشنگتن برای ایجاد درگیری نظامی میان اربیل و بغداد در مناطق مورد منازعه موضوع ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق-مبنی بر برگزاری همه پرسی برای تعیین سرنوشت کرکوک- خبر داد.به گفته الحسینی، به تازگی نشست‌هایی میان آمریکایی‌ها و نیروهای پیشمرگه (شبه نظامیان تحت امر دو حزب عمده کرد عراقی) در اربیل برگزار و درباره موضوع بازگشت حضور نظامی کردهای عراق در مناطق مورد منازعه بحث شده است، پیشتر نیز درباره تلاش آمریکا و برخی احزاب کرد عراقی برای بازگرداندن نیروهای پیشمرگه به مناطق مورد منازعه به ویژه استان نفت خیز کرکوک از سوی شخصیت‌ها و مقامات عراقی در بغداد هشدار داده شده است.

به باور آنان با توجه به بافت متنوع قومیتی کرکوک (عرب، کرد و ترکمان و. ..) چنان چه بار دیگر پیشمرگه‌های کرد بر این مناطق حاکم شوند، امکان بروز جنگ داخلی جدی خواهد بود. درهمین حال موضوع بازگشت پیشمرگه‌ها به کرکوک یکی از اختلافات اساسی میان بغداد و برخی احزاب حاکم بر کردستان عراق به ویژه مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات و مبتکر و مجری همه پرسی جدایی طلبانه و همفکران او در ۱۰ ماه گذشته بوده است.

پیشتر بارها رهبران حزبی، نمایندگان پارلمان عراق، نمایندگان دیگر بافت‌های قومیتی منطقه و همچنین نیروهای مشترک عراق از جمله الحشد الشعبی که با دستور بغداد برای تامین امنیت در منطقه مستقر هستند، امکان بازگشت پیشمرگه‌ها را رد کرده‌اند. برخی از آن‌ها گفته‌اند نه تنها موضوع بازگشت پیشمرگه‌ها به کرکوک مطرح نیست بلکه برخی متهم هستند با همکاری تروریست‌ها سعی در به هم زدن امنیت منطقه دارند تا ثابت کنند نیروهای فدرال توان تامین امنیت ندارند و باید پیشمرگه‌ها بازگردند و وضعیت امنیتی و سیاسی به پیش از استقرار نیروهای فدرال برگردد.

ذخایر قطعی نفت (حدود چهار میلیارد بشکه نفت) باعث شده کرکوک پس از بصره، دومین میدان نفتی عراق نامیده شود.مهرماه سال گذشته تنش میان بغداد و اربیل زمانی اوج گرفت که مسعود بارزانی پس از برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه در کردستان عراق و به رغم مخالفت دادگاه قانون اساسی، بر دفاع از اصل و نتایج همه پرسی و تلاش برای ضمیمه کردن کرکوک به اقلیم اصرار کرد و همین امر باعث شد با دستور حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیروهای فدرال در مناطق مورد منازعه از جمله کرکوک مستقر شوند و پیشمرگه‌ها را به عقب برانند.

از همان زمان زمزمه‌های بازگشت این نیروها میان فرماندهان پیشمرگه و نیز رهبران برخی احزاب کرد عراقی ایجاد شده است و هر از گاهی با حمایت آمریکا تحرکاتی نیز در این زمینه صورت می‌گیرد که می‌تواند پای بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را به نحوه‌ سوگیری در قبال جریانات کردی نیز وارد سازد و باز هم موجب پیچیده‌تر شدن معادلات خواهد شد.

 پایگاه رصد

انتهای متن/

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir