کد خبر ۵۰۴۷۸۲ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۳
/روایت کوتاه بین‌المللی/

دادگاه فدرال و انتخابات سوخته عراق؛ برخی سیاسیون بر طبق تجدید انتخابات می‌کوبند

با انتشار نتایج اولیه تحقیقات درباره آتش‌سوزی در مرکز نگهداری آراء انتخابات عراق در بغداد، زمزمه‌ها برای برگزاری مجدد انتخابات بالا گرفت، تا جایی که نخست‌وزیر مجبور به تذکر درباره حوزه اختیارات قوای مختلف شد.

به گزارش ذاکرنیوز، با آتش گرفتن مرکز نگهداری صندوق‌های رأی انتخابات اخیر عراق در «الرصافة» بغداد، گره جدیدی به پروسه تشکیل فراکسیون اکثریت در پارلمان و برداشتن گام‌های بعدی و انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل کابینه جدید، اضافه شد.

انتخابات ماه گذشته در عراق (۱۲ مه) در اکثر نقاط این کشور برای نخستین‌بار با استفاده از سیستم رای‌گیری الکترونیکی برگزار شد اما با این حال برگه‌های رأی پس از ثبت در دستگاه‌ های پیشرفته رای‌گیری الکترونیکی، در صندوقهای ویژه‌ای نگهداری شد.

اعلام نتایج بر اساس آمار ثبت شده در دستگاه‌ها صورت گرفت. پس از آنکه «حیدر العبادی» نخست‌وزیر این کشور، هشدار داد که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور شواهدی مبنی بر «تخلف بی‌‎سابقه» در انتخابات گذشته به دست آورده‌اند، پارلمان عراق نیز دستور بازشماری دستی آرای رای‌گیری انتخابات اخیر پارلمانی را صادر کرد. 

مدتی پس از صدور این دستور، رئیس کمیسیون انتخابات عراق برکنار شد و نتایج برخی صندوق‌های آرای خارج از کشور هم باطل اعلام شد. بیش از ۱۰ هزار نفر مامور شدند تا برای بازشماری دستی بیش از ۱۰ میلیون برگه رای که تحت حمایت شدید امنیتی در مقر کمیسیون اصلی انتخابات در بغداد قرار دارد، اقدام کنند اما یکشنبه پیش ( 10 ژوئن) بزرگترین مرکز نگهداری صندوق‌های رأی در عراق قبل از بازشماری دستی آراء، دچار حریق شد و آراء مردم در آتش سوخت.

در شرایطی که امید می‌رفت در سایه ترافیک بالای دیدارهای رهبران ائتلاف‌های راه‌ یافته به پارلمان جدیدعراق، همپیمانی‌های جدیدی صورت گیرد، این آتش‌سوزی که شواهد عامدانه بودنش بسیار زیاد است، مانع جدیدی در مسیر تشکیل دولت جدید عراق ایجاد کرد و همه مقامات سیاسی اکنون منتظر اعلام نتیجه شمارش دستی آراء و تحقیقات مربوط به آتش‌سوزی روز یکشنبه هستند و برخی درباره تکرار این حادثه در سایر مراکز نگهداری صندوق‌های رای هشدار می‌دهد.

هر چند که کمیساریای عالی انتخابات اطمینان داده که نسخه‌های ذخیره از آراء مردم دارد، اما برخی شخصیت‌های سیاسی عراق از جمله «سلیم الجبوری» و «ایاد علاوی» از رهبران ائتلاف سنی «الوطنیه» خواستار برگزاری مجدد انتخاباتند. اما این امر در حوزه اختیارات دادگاه فدرال عراق است نه قوه مقننه که الجبوری در رأس آن قرار داد.

بر اساس قانون اساسی عراق، پارلمان عراق تنها می‌تواند درخواست ابطال انتخابات برگزار شده را به دادگاه مذکور ارائه دهد. این درخواست نیز منوط به موافقت اکثریت پارلمان است نه شخص رئیس پارلمان.

قوه قضائیه عراق نهادی مستقل است که دارای زیرمجموعه‌هایی نظیر شورای عالی قضاوت، دادگاه عالی فدرال، اداره پیگرد قضایی، دادگاه فرجام‌خواهی، کمیسیون جرائم غیر عمد و... است. شورای‌عالی قضاوت مسئول نظارت بر عملکرد سایر بخش‌های قضایی کشور است و دادگاه عالی فدرال نیز حق دارد در منازعات داخل ارکان حاکمیت عراق مداخله کند و حرف آخر را بزند.

 

نتایج اولیه تحقیقات بیانگر نقش عامل انسانی در حریق است

به نوشته «القدس العربی»، «قاسم الاعرجی» وزیر کشور عراق که شخصا در حال بررسی این پرونده به همراه کادرهایی از اداره شواهد کیفری و کمیته حقیقت‌یاب ویژه این مسئله است، در جمع خبرنگاران تاکید کرد که «بی‌تردید عامل انسانی در این آتش‌سوزی دخیل بوده است و من شخصا در حال پیگیری این مسئله‌ام».

«عادل نوری» رئیس کمیته حقیقت‌یاب پارلمانی عراق نیز می‌گوید که انگشت اتهام در این پرونده به سوی گروه‌های سیاسی متخلف در انتخابات است. کسانی که اقدام آنها در خرید و فروش آراء با همکاری شماری از اعضای کمیساریای عالی انتخابات ثابت شده است.وی نیز تایید می‌کند که عامل انسانی پشت پرده این آتش‌سوزی بوده است.

 

به نوشته «السومریة نیوز»؛ «حمدیه الحسینی» از دیگر اعضای این کمیته حقیقت‌یاب با تاکید بر نقش عامل انسانی در این حریق خواستار نشست اضطراری پارلمان درباره این پرونده شد و تاکید کرد که آتش‌سوزی در مرکز نگهداری آراء در الرصافه عمدی بوده و هدف از آن، پنهان کردن سرنخ‌های مربوط به تقلب در انتخابات اخیر بود.

تنها دادگاه فدرال می‌تواند درباره برگزاری مجدد انتخابات تصمیم بگیرد

در سایه زمزمه برخی طرف‌های سیاسی عراق مبنی بر ضرورت برگزاری مجدد انتخابات، «سعد الحدیثی» سخنگوی نخست‌وزیر گفت که تنها دادگاه فدرال عراق می‌تواند درباره نیاز به برگزاری مجدد انتخابات تصمیم‌گیری کند و دستگاه اجرایی عراق یا سایر طرف‌های مسئول عراقی، نمی‌توانند در این‌باره تصمیم‌گیری کنند.

دیروز (11 ژوئیه)، ائتلاف فتح عراق نیز به این مسئله تاکید و «عامر الفایز» از رهبران این ائتلاف اعلام کرد که این مسئله تنها در حوزه اختیارات دادگاه فدرال است.

وی درباره شمارش دستی آراء نیز گفت: قضاتی که برای این مسئله انتخاب شده‌اند، به روند شمارش آراء ادامه خواهند داد و نتیجه با نتایج اعلامی کمیساریای عالی انتخابات، تطبیق داده خواهد شد.

الفایز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هیأت قضاتی که دادگاه فدرال برای نظارت بر روند شمارش دستی آراء انتخاب کرده، تنها کسانی، هستند که نتیجه تطبیق نتایج این شمارش با نتایج اعلام شده از سوی کمیساریا را گزارش خواهند کرد. ابطال انتخابات یا برگزاری مجدد آن در حوزه اختیارات دادگاه فدرال است و پارلمان عراق نیز تنها این حق را دارد که پس از موافقت اکثریت نمایندگان، درخواست ابطال انتخابات را به دادگاه مذکور ارائه دهد.

ایاد علاوی خواستار همه‌پرسی درباره برگزاری مجدد انتخابات شد

رئیس ائتلاف الوطنیة عراق که به همراه «سلیم الجبوری» از رهبران این ائتلاف و رئیس پارلمان عراق، دیروز خواستار برگزاری مجدد انتخابات شده بود و دلیل آن را اثبات تقلب گسترده در این انتخابات در پی آتش‌سوزی در مرکز نگهداری آراء مردمی در الرصافه اعلام کردخ بود، اکنون خواستار ‌همه‌پرسی در این‌باره شده است.

علاوی همچنین پیشنهاد داد که برای جلب اعتماد مردم برای شرکت در پروسه سیاسی، یک توافق صورت گیرد و انتخابات تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود ودستگاه قضایی عراق نیز مسئولیت برگزاری این انتخابات را برعهده گیرد و نتیجه هرچه بود پذیرفته شود.

ائتلاف «القرار العراقی» نیز با درخواست برگزاری مجدد انتخابات همنوا شد

ائتلاف «القرار العراقی» به ریاست «اسامة النجیفی» نیز خواستار برگزاری مجدد انتخابات و عزل فاسدان و محاکمه آنها شد.

«احمد المساری» دبیرکل حزب «الحق الوطنی» و از اعضای ائتلاف النجیفی طی بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن آتش زدن مرکز نگهداری آراء مردم، خواستار برگزاری مجدد انتخابات و تدارک برای برگزاری شفاف و درست آن شد.

انتشار اسامی قضات مسئول اداره دفاتر کمیساریای عالی انتخابات در استانهای مختلف

به نوشته پایگاه خبری موازین نیوز ، شورای عالی قضاوت در عراق، اسامی قضاتی که قرار است مسئول اداره دفاتر کمیساریای عالی و مستقل انتخابات در استانهای مختلف کشور باشند، اعلام کرد.

 

اسامی این قضات برای استانهای مختلف عراق به استثنای استانهای منطقه کردستان در ادامه می‌آید: 

احمد عبد السادة نوفان / دفتر بغداد / الرصافة  -  صباح عدنان أسماعیل / دفتر بغداد / الکرخ

عبد الرحمن  صالح / دفتر البصرة   -   محمود عبد الله حسین / دفتر نینوى

عادل جاسم کاظم / دفتر بابل   -   قاسم محمد سلیمان / دفترکرکوک

حسین علی صیهود / دفتر ذی قار   -   محمد کریم جبار /  دفتر النجف

علی دایج جربان / دفتر الأنبار   -  فلاح کریم  وناس/ دفتر واسط

عامر رشید حمادی / دفتر صلاح الدین   -  عمار ثامر /دفتر دیالى

جبار جمعة سلمان / دفتر میسان  - عامر احمد عبد الکاتب/ دفتر المثنى

عادل بدر علوان / دفتر کربلاء   -  حیدر علی عبد الحسین / دفتر القادسیة.

«مسعود بارزانی»: حتی با برگزاری انتخابات مجدد برای رفع شبهات مربوط به انتخابات اخیر موافقیم

رئیس حزب دموکرات کردستان عراق نیز در واکنش به حوادث روی داده گفت که حزبش با کلیه اقدامات لازم از جمله برگزاری مجدد انتخابات برای رفع کلیه شک و شبهات و شفاف سازی پروسه انتخابات، موافق است.

به نوشته پایگاه خبری المسله ، دفتر بارزانی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که وی میزبان «داگلاس سیلیمان» سفیر آمرکیا در عراق و هیأت همراهش بود و دو طرف درباره جدیدترین تحولات سیاسی در عراق و معادلات سیاسی جدید در این کشور پس از برگزاری انتخابات رایزنی کردند.

وی افزود که ملاحظات زیادی درباره عملکرد کمیساریای عالی انتخابات و پروسه انتخابات برگزار شده و بازی با نتایج و تخلفات صورت گرفته دارد. حزب دموکرات کردستان هیچ نماینده‌ای در کمیساریایی که عامدانه بخش زیادی از آراء این حزب را باطل کرد ندارد. آراء بسیاری از آوارگان و ایزدی‌ها در همین راستا باطل شد تا اجازه داده نشود که این حزب در رتبه اول قرار گیرد. لذا به منظور رفع کلیه شبهات و نیز شفاف‌سازی پروسه انتخابات، حزب ما با کلیه اقدامات لازم در تحقق این هدف موافق است. اقداماتی نظیر، بازشماری آراء، پیگیری شکایات در کلیه مناطق و حتی برگزاری مجدد انتخابات.

بارزانی تاکید کرد که ابطال آراء پیشمرگه غیرقابل قبول است زیرا این امر ظلم در حق افرادی که از کشور خود دفاع کرده‌اند، محسوب می‌شود و این اقدامی خطرناک است و هدف از آن نابودی آینده و سرنوشت کردستان است و ما مقابل این تصمیم ظالمانه می‌ایستیم.

مالکی: تطبیق جامع نتایج انتخابات بهترین راهکار برای پایان دادن به بحران است

«نوری المالکی» معاون رئیس‌جمهور عراق و رئیس ائتلاف «دولة القانون» طی پستی در توئیتر نوشت که پس از اثبات وجود تقلب و تخلف در انتخابات داخل و خارج و پیچیده شدن امور، راهکارهایی برای این بحران تدوین شد. پارلمان دستگاه قضایی و کمیساریا را ملزم به شمارش دستی آراء کرد.

 

وی افزود: از آنجا که ما تشکیل دولت بر اساس نتایج انتخاباتی که در آن تقلب شده، رد می‌کنیم و خواهان ایجاد راهکاری برای این بحرانیم، ضروری می‌دانیم که کلیه آراء صندوق‌ها و نتایج تهیه شده از دستگاه‌های الکترونیکی شمارش آراء با یکدیگر تطبیق داده شود.

«یان کوبیچ» خواستار رسیدگی فوری به شکایات انتخاباتی شد

«یان کوبیچ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق طی بیانیه‌ای خواستار تحقیق فوری درباره کلیه شکایات و اعتراض‌های صورت گرفته درباره انتخابات اخیر عراق شد.

 

بر اساس این بیانیه که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «موازین نیوز» منتشر شد، یان‌کوبیچ در ادامه، از کلیه طرف‌های مسئول سیاسی خواست تا از طریق مراجع قانونی کشور اعتراضات و شکایات را حل و فصل کنند.

وی همچنین در سایه آتش‌سوزی الرصافه، از دولت و نیروهای امنیتی و هیأت‌های اداری انتخابات خواست تا تدابیر لازم را برای حفاظت از آراء مردم عراق اتخاذ کنند.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir