آخرین اخبار

کد خبر ۵۰۳۵۷۰ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۰

شورای نظامی منبج: حضور نظامی ترکیه در منبج را نخواهیم پذیرفت

شورای نظامی منبج سوريه اعلام کرد که «یگان‌های مدافع خلق کُرد»، تا چند روز دیگر مشاوران نظامی خود را از شهر «منبج» واقع در شمال سوریه خارج خواهند کرد.

به گزارش ذاکرنیوز، «شورای نظامی منبج» در شمال سوریه اعلام کرد که هیچ گونه حضور نظامی ترکیه را در این شهر در شمال استان حلب واقع در شمال سوریه نخواهد پذیرفت.

شورای نظامی منبج تاکید کرد که مشاوران نظامی یگان‌های مدافع خلق کُرد تا چند روز دیگر از این شهر خارج خواهند شد.

پیشتر، معاون وزیر امور خارجه سوریه درباره ادعای توافق ترکیه و آمریکا مبنی بر نقشه راه شهر منبج، تأکید کرد که این مسئله یک اشغالگری بوده و هر گونه حضور خارجی بدون موافقت حکومت سوریه غیر قانونی است.

«ایمن سوسان» معاون «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه نیز روز گذشته با یک هیئت پارلمانی و سیاسی اروپا به ریاست «روبرتو فیوری» رئیس ائتلاف صلح و آزادی در اروپا دیدار و گفت‌وگو و تأکید کرد که حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی و وحدت ملت سوریه خط قرمز این کشور است.

روزنامه الوطن سوریه به نقل از معاون وزیر خارجه این کشور گزارش داد: «هر گونه حضور خارجی بدون موافقت حکومت سوریه غیر قانونی است».

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه شامگاه دوشنبه اعلام کرد بر سر نقشه راه منبج با آمریکا به توافق رسیده‌اند و شبه‌نظامیان کُرد ظرف 6 ماه آینده از این شهر خارج خواهند شد.

چاووش‌اوغلو طی نشست خبری در واشنگتن گفت: «ترکیه و آمریکا پس از خروج شبه‌نظامیان کُرد از منبج، یک دولت محلی در این شهر ایجاد می‌کنند. نظامیان این دو کشور نیز امنیت منبج را تامین خواهند کرد.»

وی با بیان اینکه نقشه راه توافق شده بر سر منبج، در دیگر مناطق شمال سوریه نیز اجرا خواهد شد، افزود: «بعد از مذاکرات امروز، برای ما غیرقابل قبول است که آمریکا به حمایت از یگان‌های مدافع خلق ادامه دهد».

وزیر خارجه ترکیه همچنین توضیح داد که خروج شبه‌نظامیان کُرد از منبج در 6 ماه آینده انجام می‌شود.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir