آخرین اخبار

کد خبر ۴۹۷۹۸۴ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۲
در نشست رسانه‌ای اعلام شد

حضور ۶۴ کشور در مسابقه «پایان یک داعش»/ راهیابی ۲۵۱ اثر به نمایشگاه

دبیر مسابقه پوستر، کارتون و کاریکاتور «پایان یک داعش» گفت: هنرمندان ۶۴ کشور در این رویداد بین‌المللی شرکت کردند که در این میان ایران، چین و ترکیه بیشترین شرکت‌کننده را دارند.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی، دبیر مسابقه «پایان یک داعش» در نشست رسانه‌ای این رویداد هنری که پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۱۷ اردیبهشت) در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد، گفت: این مسابقه بلافاصله پس از مژده سردار سلیمانی مبنی بر پیچیده شدن طومار داعش کلید خورد.

وی افزود: این مسابقه در سه بخش پوستر، کارتون و کاریکاتور فراخوان داد. موضوع بخش پوستر، پایان یک داعش بود و بخش کارتون با توجه آزادی حلب و موصل، علاوه بر «پایان یک داعش» موضوعات «حلب آزاد شد» و «موصل آزاد شد» را هم شامل شد.

شجاعی طباطبایی درباره بخش کاریکاتور که به چهار چهره مرتبط با داعش اختصاص دارد، گفت: «بنیامین نتانیاهو» به دلیل اینکه داعش هرگز یک تیر به اسرائیل شلیک نکرد و حتی برخی مجروحانش توسط صهیونیست‌ها درمان شدند. «دونالد ترامپ» به دلیل اینکه داعش ماهیتی آمریکایی داشت. «محمد بن سلمان» که تعیین‌کننده بازی‌های سیاسی در رژیم آل‌سعود است و به دلیل اظهارات سخیفش درباره ایران لازم بود در بخش کاریکاتور یک گوشمالی به وی داده شود. همچنین چهره دیگری هم در بخش کاریکاتور اضافه شده که «آن سان سوچی» رهبر دولت میانمار است که نسل‌کشی مسلمانان مظلوم میانمار تحت زمان او صورت می‌گیرد.

دبیر مسابقه «پایان یک داعش» خاطرنشان کرد: مهلت شرکت در مسابقه تا دهم اسفندماه ۱۳۹۶ بود و هنرمندانی از ۶۴ کشور در این رویداد شرکت کردند.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد هنرمندان دنیا نسبت به این موضوع حساس بودند و ۸۷۰ شرکت کننده، ۲۱۲۰ اثر را به دبیرخانه ارسال کردند. این آثار شامل ۱۰۷۸ کارتون، ۴۱۵ کاریکاتور چهره و ۶۳۵ پوستر بود. ایران با ۳۲۹ شرکت‌کننده، چین با ۲۱۲ هنرمند و ترکیه با ۴۵ شرکت‌کننده بیشترین سهم را در این رویداد دارند.

به گفته شجاعی طباطبایی، وی در کنار محمدحسین نیرومند و محمدرضا دوست‌محمدی از ایران، «سیلوانو مِلو» از برزیل و «الکساندر فالدین» از روسیه داوری آثار را بر عهده داشتند که نهایتاً ۲۵۱ اثر به نمایشگاه راه یافته است.

دبیر مسابقه «پایان یک داعش» اظهار داشت: نفرات برگزیده ششم اردیبهشت مشخص شدند که در مراسم اختتامیه معرفی می‌شوند. این مراسم روز ۱۴می (مشهور به «یوم النکبة» سالروز به رسمیت‌شناختن رژیم صهیونیستی) برابر با ۲۴ اردیبهشت برگزار می‌شود. نمایشگاه آثار برگزیده نیز در حوزه هنری برپا خواهد شد و ۱۲ خرداد هم روز اختتامیه این رویداد است.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :کاریکاتور