آخرین اخبار

کد خبر ۴۹۳۹۵۵ ۸۲۵ بازدیدنویسنده : محمد سجاد انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۷ آخرین ویرایش : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۹

احتمال حضور یکی از حامیان سرسخت احمدی نژاد در نماز جمعه تهران

در برخی محافل سیاسی در هفته های اخیر اخباری مبنی بر انتصاب رئیس فرهنگستان علوم اسلامی به امامت جمعه موقت تهران شنیده می‌شود؛ خبری که از جانب میرباقری هرچند تکذیب نشد اما مهر تایید هم نخورد.

گروه سیاسی ذاکرنیوز_محمد سجاد شیرودی: سیدمحمدمهدی میرباقری در واکنش به خبری مبنی بر انتصابش به امامت موقت جمعه تهران در پاسخ به این سوال که آیا تا به حال از ستاد نمازجمعه تهران یا شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه صحبتی با شما هم نشده است، گفت: «من مطلع نیستم.»اما سیدمحمدمهدی میرباقری که اخبار غیررسمی از انتصاب قریب‌الوقوعش به امامت جمعه تهران حکایت دارد کیست؟

این روحانی 57 ساله زاده قمی در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از استان البرز راهی این مجلس شد. اما شهرت او نه به خاطر عضویتش در مجلس خبرگان رهبری بلکه به دلیل موسسه‌ای است که در راس آن قرار دارد. فرهنگستان علوم اسلامی قم به ریاست سیدمحمدمهدی میرباقری اداره می‌شود؛ فرهنگستانی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای حرکت در جهت جنبش نرم‌افزاری در تولید علم توسط سید منیرالدین حسینی‌الهاشمی در قم تأسیس شد.

این مؤسسه در زمینه نظریه‌پردازی در تولید علم دینی فعال است. بعد از فوت سید منیرالدین حسینی‌الهاشمی در سال 79 سیدمحمدمهدی میرباقری مسئولیت این فرهنگستان را عهده‌دار است.

میرباقری و موسسه‌ تحت ریاستش از پشتوانه‌های اصلی فکر «اسلامی‌کردن دانشگاه» و همچنین اسلامی کردن علوم هستند. او همچنین از منتقدان عرفان‌های مبتنی بر معرفت نفس است. وی گرچه تلاش می‌کند از اظهارنظر سیاسی بپرهیزد اما مواضعش نزدیک به اصولگرایان تندرو است. او مانند دیگر اصولگرایان از طرفداران پروپاقرص محمود احمدی‌نژاد بود.میرباقری در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 رسما از سعید جلیلی حمایت کرد و در انتخابات 96 هم حامی جدی سیدابراهیم رئیسی بود،گرچه عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نبود اما در اردیبهشت ماه سال 96 در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی به نمایندگی از وعاظ در جلسه دیدار اعضای جامعه مدرسین با سید ابراهیم رئیسی شرکت و از پذیریش کاندیداتوری از سوی تولیت آستان‌ قدس‌رضوی تقدیر کرد.

او نظرش در مجلس خبرگان رهبری هم به رئیس این مجلس، احمد جنتی نزدیک و معتقد است وجه حمایتی مجلس خبرگان رهبری بر وجه نظارتی آن غلبه دارد؛ بطوریکه در یکی از سخنرانی‌‌های خود در این باره تاکید کرده است: «ما اگر بخواهیم ساختار مجلس خبرگان را فعال‌تر کنیم، به جای اینکه بر طبل «نظارت» بکوبیم، باید بر طبل «حمایت» بکوبیم؛ مجلس خبرگان رهبری باید حامی ولی فقیه در گفتمان‌سازی نسبت به مطالباتشان، و پیگیر تبدیل آن مطالبات به مطالبات عمومی از دستگاه‌ها و حاکمیت باشد و برای تحقق آن مطالبات، نظارت کند.»

انتهای پیام/58

 

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
اخبار مرتبط :