کد خبر ۴۹۲۲۸۴ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۰
استاد جغرافیای دانشگاه:

معرفی مفاخر ملی به نسل جوان موجب تقویت خودباوری می شود

قزوین- استاد جغرافیا و مولف کتب درسی گفت: حمدالله مستوفی مورخی وطن دوست و اندیشمند بود و معرفی مفاخر علمی و دینی مانند این شخصیت موجب تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در نسل جوان می شود.

به گزارش ذاکرنیوز، حسن اینانلو عصر پمجشنبه در همایش نکوداشت حمدالله مستوفی که در تالار مجابی موزه قزوین برگزار شد در خصوص کارآمدی جغرافیا در ایران با تکیه بر آثار مستوفی اظهارداشت: این مورخ در مطالعات و گزارش نویسی جغرافیایی خود از نگاه جامعی پیروی می کرد و نگرش سیستمی داشت.

وی بیان کرد: در مطالعات علمی این نوع نگاه بسیار ارزشمند است که در مستوفی وجود داشت و دیگر مشخصه این چهره اندیشمند ایران دوستی وی بود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تمامی واژه هایی مانند ایران و ایران زمین که در آثار این مورخ بکار رفته بسیار پر رنگ است و عمق عشق و علاقه مستوفی به وطن را نشان می دهد.

وی اظهارداشت: مستوفی در ایران دوستی خود باورمند بود و به تکثرگرایی که نیاز امروز جامعه ماست اعتقاد داشت و با اینکه شیعه بود اما از شخصیت های دینی اهل تسنن نیز با احترام یاد می کرد.

این استاد جغرافیا گفت: قزوین در دوره صفوی نقش پایتختی ارزشمندی داشت و در دوره اسلامی به یک باغ شهر تبدیل شد که امروز تنها نیمی از وسعت ۴۵۰۰ هکتاری باغات زیبایش باقی مانده است.

اینانلو یادآورشد: در دوره مشروطه هم قزوین با چهره های معروفی چون علامه قزوینی، علی اکبر دهخدا که هر کدامشان شخصیتی ارزشمند تلقی می شدند شاخص می شود و میتواند انسانهای بزرگی را در مهد خودبپروراند.

وی افزود: در عصر حاضر نیز مشاهیری چون استاد دبیر سیاقی، ناصر تکمیل همایون، احسان اشراقی و بسیاری دیگر از این خطه نشان می دهد نباید این منطقه را از یاد ببریم و شخصت های تاثیرگذارش را فراموش کنیم.

اینانلو تصریح کرد: باید با شناخت شخصیت های تاثیرگذار، تاریخ پر افتخار قزوین، به فرهنگ و مفاخر خود ببالیم و با برگزاری همایش های تخصصی آحاد مردم را با چهره هایی چون حمدالله مستوفی آشنا کنیم.

در ادامه چند مقاله از سوی کارشناسان و سخنرانان ارئه شد.

ارائه مقاله تاریخ نگاری حمدالله مستوفی توسط سکینه طاهرخانی و نصرت طاهرخانی در نکوداشت حمدالله مستوفی، مقاله بررسی اوضاع مذهبی و پراکندگی آن در ایران عصر ایلخانی توسط حسن شادپور، مقاله عوامل موثر بر گردشگری مقبره‌های تاریخ، با تاکید برمقبره حمدالله مستوفی توسط مهشید شفایی در بخش دوم همایش صورت گرفت.

در پایان این همایش شرکت کنندگان پیاده با طی مسیر عالی قاپو تا آرامگاه حمدالله مستوفی در محله تاریخی بلاغی قزوین از سنگ بنای آرامگاه این مورخ رونمایی کردند.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :قزوین