کد خبر ۴۹۱۶۹۷ انتشار : ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۰
به بهانه روز ارتش

برگی از خاطرات انقلاب/ روزی که ارتشی‌ها به مردم شیراز پیوستند

شیراز- در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، یگان‌های ارتش و ژاندارمری در شیراز پس از سقوط شهربانی از پادگان‌ها بیرون آمدند و با در دست داشتن عکس امام خمینی(ره) به مردم پیوستند.

ذاکرنیوز – گروه استان ها: همزمان با  گرامیداشت روز ارتش، مرور خاطرات  پیوستن ارتش به مردم در شیراز نیز خواندنی است. محمدرضا پهلوی با پشتوانه غرب و اتکا به ارتش امید به سرکوبی قیام انقلابی مردم ایران داشت اما امام خمینی(ره) با پیام هوشمندانه‌ای این نقشه شوم محمد رضا پهلوی را خنثی کردند.

 با انتشار پیام امام مبنی بر فرمان نبردن ارتش از عمال رژیم پهلوی و پیوستن‌شان به مردم، موج عظیمی از ارتشی‌ها به مردم پیوستند.  در این میان  مردم با شعارهای وحدت‌آفرین خود و اهدای گل  به نظامیان و ارتشیان توطئه رژیم پهلوی را خنثی کردند و در روزهای پایانی مهمترین اتفاقی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد پیوستن ارتش به صف مبارزین علیه رژیم پهلوی بود.

در کتاب انقلاب اسلامی در شیراز که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره پیوستن ارتشیان به مردم و سقوط سلطه پهلوی در شیراز آمده است: در شیراز پس از سقوط شهربانی، یگان‌های ارتش و ژاندارمری از پادگان‌ها بیرون آمدند و با در دست داشتن عکس امام خمینی و اعلام اینکه ما هم از مردم هستیم و همبستگی خود را با انقلاب اعلام می‌کنیم، به مردم پیوستند.

 عصر ٢٢ بهمن پرسنل مرکز زرهی شیراز با تانک‌های خود در خیابان به مردم پیوسته و درحالی که تصاویر امام خمینی را روی تانک‌ها نصب کرده بودند، در خیابان‌های شهر به حرکت درآمدند.  بدین ‌ترتیب در حوالی غروب آن روز در فارس رسماً پیروزی انقلاب اعلام شد.  در این میان نباید نقش موثر آیت‌الله بهاء الدین محلاتی و آیت‌الله دستغیب را فراموش کرد.

آنها در پیام هوشمندانه ای که برای ارتشی ها ارسال کردند به خوبی اشاره کردند که ارتشیان جزو ملت ایران هستند و هرگونه بدرفتاری با آنها از سوی مردم را حرام اعلام کردند.

در متن پیامی که از سوی این دو عالم بزرگوار شیراز صادر شده، آمده است:« همانطوری که از ستاد انقلاب ملت غیور اعلام شده است، از این تاریخ کلیه افسران ارتش، درجه‌داران، سربازان و افسران ژاندارمری، شهربانی و نیروی هوایی و ..، جزو ملت ایران می‌باشد و مردم مبارز و انقلابی باید وظایف خود را انجام دهند.  هرگونه حمله و تجاوز به آنها و دستبرد به اسلحه آنان حرام و خلاف شرع و خیانت به ملت ایران است.  از اهالی محترم خواستاریم جدًا از هرگونه ابراز خشونت و تجاوز و اهانت به آن‌ها و غارت اسلحه خودداری فرمائید زیرا ارتشیان از خود مردم هستند.» 

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :عکس