آخرین اخبار

کد خبر ۴۹۰۳۰۲ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۶
تلاش مرموزانه انگلیس برای نزدیکی به تشیع

الیزابت‌سادات؟

سایت آبزرور سنگاپور و چند سایت آسیایی اقدام به بازنشر مطلبی قدیمی درباره انتساب ملکه الیزابت دوم به پیامبر اسلام و امام حسن مجتبی(ع) کرده‌اند.

به گزارش سرویس قرآن و معارف ذاکرنیوز، شایعه‌ای که از 12 سال پیش به نقل از یک سایت  نسب‌شناسی سلطنتی در لندن منتشر شده و در آن ادعا می‌شود که نسبت ملکه 92 ساله انگلستان با 43 واسطه از طریق زنی به نام زائده به حاکمان سلسله بنی‌عبّاد و از آنجا به پیامبر اسلام می‌رسد و او از نسل امام حسن مجتبی(ع) است.

 بر اساس این ادعای نه‌چندان معتبر بوده که شیخ علی جمعه (مفتی اعظم الازهر مصر) و شیخ علی کورانی (از نویسندگان حوزوی شیعه) در سال‌های اخیر مدعی انتساب ملکه الیزابت دوم به اهل بیت پیامبر(ص) و سیادت وی شده‌اند.

 تاکنون این ادعا از طرف کاخ باکینگهام و هیچ مقام رسمی دیگر مورد تایید یا تکذیب قرار نگرفته و حتی بی‌بی‌سی عربی نیز این موضوع را در حد یک «احتمال» قلمداد کرد.

  در متن این خبر اما،‌ ایرادها و ابهام‌های اساسی وجود دارد:

  از جمله اینکه زنی به نام «زائدة» که ادعا شده در قرن دوازدهم میلادی حلقه اتصال پادشاهان اروپایی به حاکمان عرب اندلس و شمال غرب آفریقاست، در واقع عروس سابق حکام بنی‌عبّاد بوده و نه دختر آنان.

 گفته می‌شود که وی بعد از حمله گروهی دیگر از مسلمانان به قلمرو شوهرش، فتح بن معتمد و کشته شدن وی، به قلمرو پادشاهی کاستیل (قشتاله) فرار کرده و با پادشاه آنان ازدواج کرده است.

 بنابر این اگر این زن به عنوان یک حلقه اتصال میان اجداد اروپایی و عرب ملکه الیزابت پذیرفته شود، باز هم به معنای انتساب به ملکه به بنی‌هاشم و اهل بیت پیامبر نیست.

 از سوی دیگر حلقه اتصال حکام بنی‌عبّاد به پیامبر نیز زهرا دختر حسین اثرم فرزند امام حسن مجتبی(ع) دانسته شده، در حالی که وی دختری به نام زهرا یا زهره نداشته و در منابع متعدد اسلامی، نام دو دختر به نام‌های فاطمه و امّ‌سلمه به عنوان دختران وی ثبت شده است.

 بنابر این اتصال سلسله نیاکان ملکه الیزابت دوم از طریق حکام بنی‌عبّاد و عروس‌شان زائده به پیامبر و اهل بیت ایشان اعتبار و سندیت تاریخی ندارد.

انتهای پیام/87

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
اخبار مرتبط :