کد خبر ۴۸۹۹۱۵ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۴

گاردین: با وجود سر و صدای ترامپ، مشخص نیست دستاورد حمله اخیر به سوریه چه بود

یک روزنامه انگلیسی در یادداشتی ضمن اشاره به حملات اخیر سه متحد غربی به سوریه نوشت، با وجود سر و صدای زیاد رئیس جمهور آمریکا درباره به نتیجه رساندن ماموریت، واقعا مشخص نیست چه چیز در نتیجه آن حملات حاصل شده است.

به گزارش ذاکرنیوز، روزنامه انگلیسی گاردین در یادداشتی پیرامون حملات انگلیس، آمریکا و فرانسه به سوریه نوشت با وجود این همه سر و صدا مشخص نیست دستاورد حمله به سوریه چه بود.

گاردین در این یادداشت تصریح کرد، جنگنده‌های انگلیسی، فرانسوی و آمریکایی از پایگاه انگلیس در آکروتیری واقع در کشور قبرس به سمت سوریه شلیک کردند و جنگنده‌های فرانسه و آمریکا از پایگاه مدیترانه و دیگر پایگاه‌های نظامی در غرب آسیا به سوریه شلیک کردند اما هیچ یک اصلا به سامانه‌های دفاع هوایی سوریه و روسیه نزدیک نشدند.

در ادامه یادداشت آمده است، تجهیزاتی که در این حملات مورد استفاده قرار گرفتند همه از جدیدترین فناوری‌ها هستند و بُرد موشک‌ها صدها کیلومتر است که برای شلیک از فاصله دور طراحی شده‌اند. در زمانی حدود ۴۵ دقیقه که حملات این سه کشور به سوریه در حال انجام بود، حدود ۵۰ میلیون دلار تسلیحات شلیک شدند اما اینکه چقدر این حملات هوایی برای هدفشان که مقابله با تسلیحات شیمیایی حکومت اسد است، تاثیر گذار بوده، یک سوال بی‌جواب است بویژه اینکه روسیه گفته است ارتش سوریه، ۷۱ موشک از بیش از ۱۰۰ موشک شلیک شده را منهدم کرد.

یادداشت گاردین ادامه داد، ترزا می نخست وزیر انگلیس هم  به شکست اعتراف کرد و گفت این حملات محدود بودند و قصد برکناری اسد یا مداخله وسیع نداشت. 

گاردین افزود، موشک‌های شلیک شده از جمله پیچیده‌ترین موشک‌های آمریکایی شامل موشک کروز جی‌ای‌اس‌‌اس‌ام است که برای اولین بار در یک جنگ استفاده شدند. در مقابل، روسیه که از قبل درباره این حملات هشدار داده شده بود و آتشبار اس-۴۰۰ صد موشک در اختیار دارد، سامانه‌های خود را وارد این درگیری‌ها نکردند و تنها پدافند هوایی سوریه که یکی از بروز‌ترین‌ها است و از سوی روسیه حمایت می‌شود، از قابلیت ضد موشک خود استفاده کرد. همچنین، اختصاص اس-۳۰۰ به سوریه، دردسری برای ارتش آمریکا نخواهد داشت اما استقرار این سامانه به طور وسیع، می‌تواند برای جنگنده‌های رژیم صهیونیستی که سوریه را هدف قرار می‌دهند، خطرناک باشد. 

یادداشت ادامه داد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیش از این نیز درگیر رقابت نظامی لفظی بودند و درباره قدرت تسلیحات خود سخن گفته‌اند. روسیه پیشرفته‌ترین جنگنده‌هایش را به سوریه منتقل کرد و جنگ سوریه از هر زمان دیگری پیچیده‌تر شد اما در این میان، بزرگترین قربانیان مثل همیشه، شهروندان سوریه‌ای خواهند بود. 

در ادامه یادداشت آمده است، اکنون سوال این نیست که حملات انگلیس، آمریکا و فرانسه چه خسارتی به ذخیره تسلیحات شیمیایی اسد وارد کردند بلکه سوال پیرامون محاسبات وسیع‌تر حکومت اسد برای جنگی است که در جریان است. 

این روزنامه انگلیسی این سوال را طرح کرد، این حملات چه تبعاتی در این منطقه ملتهب در بحبوحه تشدید جنگ‌های نیابتی وجود خواهد داشت. تجاوزات اخیر یک بار دیگر نشان داد چطور این کشور می‌تواند عرصه‌ای باشد برای اثبات وجود سامانه‌های تسلیحاتی پیشرفته که از سوی آمریکا و روسیه آنجا استقرار یافته‌اند. 

انتهای پیام/87

 

 

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :گاردین ترامپ