کد خبر ۴۸۹۳۴۵ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۱

تامین مالی داعش پس از انتقال پایگاه سرزمینی

  گروه سیاسی ذاکرنیوز-محمدسجاد شیرودی: گروهک تروریستی تکفیری داعش با وجود شکست نظامی خود در میدان جنگ، از بازار سیاه عراق برای ذخیره میلیون ها دلار برای شورش های آینده خود استفاده می کند.این گروهک بعد از شکست حضور نظامی  برای پیوستن به پیروزی به توییتر رفت.درست است که داعش اکثریت قریب به اتفاق از سرزمین خود را از دست داده است،اما در اوج خود در سال 2014 حدود یک سوم عراق و نیمی از سوریه را به اشغال درآورده بود . پس از آنکه سازمان ملل متحد داعش را  "ثروتمندترین سازمان تروریستی جهان" نامیده شد، که تقریبا 80 درصد از بودجه های خود را از طریق تسخیر سرزمین و تقلید از وظایف یک دولت، جمع آوری مالیات ها و تعرفه ها از شهروندان تحت کنترل آن، از دست داده است.

با این حال، شایعاتی مبنی بر سقوط داعش، بسیار غلط بوده است. برای تمام پیروزی هایی که دولت عراق و متحدان بین المللی آن در میدان جنگ به دست آورده اند، تا کنون قادر به مقابله با آسیب های مشابه به قابلیت های مالی سازمان جهادی نبوده اند. در واقع، اقتصادهای فاسد جنگی عراق و سوریه به داعش اجازه می دهند تا یک شبه نظامی خطرناک را ادامه دهند و عملی کنند. اگر خلافت واقعا ریشه کن شود، مخالفان آن باید راهی برای گرسنگی از پول نقد پیدا کنند.به گفته یکی از قانونگذاران عراقی که در کمیته پارلمانی برای جمع آوری اطلاعات در مورد سقوط موصل قرار دارد و نزدیک به ارقام در سازمان است، داعش در طول عقب نشینی اخیر خود،  400 میلیون دلار از عراق و سوریه را قاچاق کرده است.

ناکامی دولت عراق در کنترل اقتصاد غیر رسمی کشور پیش از جنگ با آمریکا در سال 2003 پیش آمد. در دهه 1990 تحریم های بین المللی علیه صادرات نفت و گاز موجب شد که رژیم صدام حسین برای گسترش شبکه های قاچاق در مرزهای ترکیه، سوریه و اردن تقویت شود. داعش بر عدم کنترل بغداد بر اقتصاد غیر رسمی  بهره برداری کرد. این مسیر های قاچاق قدیمی را زمانی که در سال 2014 در عراق و سوریه رمپ شد، به دست آورد و روزانه 1 میلیون دلار از اقتصاد جنگ به دست آورد. این سازمان با فروش عتیقه های بی ارزش، طلا و نفت  و از هر فروش فرو برد. شواهد نشان می دهد که همبستگی احزاب سیاسی و افراد متعهد از عراق و کشورهای همسایه در تهیه این قضیه بود.

همانطور که داعش به ریشه های شورشی خود بازگشته است، حداقل 250 میلیون دلار در تجارت مشروع سرمایه گذاری کرده است، هر دو در بغداد و در مناطقی که اخیرا آزاد شده اند، متکی به واسطه هایی است که نه از نظر ایدئولوژی داعش ، بلکه با چشم انداز سود اقتصادی الهام گرفته اند. بسیاری از واسطه ها رهبران قبیله ای یا بازرگانان هستند که پرونده های پاک دارند و می توانند پیوندهای خود را با سازمان تروریستی پنهان کنند. آنها برای پرداختن به یک کسب و کار خاص مبلغی پول نقد به شما می دهند و داعش  پس از آن از سود ، سود می برد.این شرکت های جلو شامل نمایندگی های خودرو، فروشگاه های الکترونیک و داروخانه ها می باشند، اما کسب و کار انتخابی تبادل ارز است. با توجه به بانک مرکزی عراق، صدها خانه کوچک و مبادلات اسلامی در حال حاضر در بغداد فعالیت می کنند. چنین شرکت هایی به گروه اجازه می دادند دینار عراقی خود را به دلار آمریکا تبدیل کنند ، پولی که بیشتر در سراسر جهان می گذرد. در سال های 2014 و 2015  داعش در مزایده های پولی بانک مرکزی عراق شرکت کرده است که بانک ها و خانه های ارز را با دسترسی به دلار آمریکا به صورت نقدی و کمک به بغداد نرخ ارز را تثبیت می کند، با این وجود دولت عراق تقریبا یک سال طول کشید تا از مشارکت گروه جلوگیری کند.

وزارتخانه های داخلی، دفاع، مالی و امور خارجه عراق؛ بانک مرکزی؛ دفتر نخست وزیر؛ و خدمات ضد تروریستی همه تلاش دارند تا تامین مالی تروریسم را مسدود کنند، اما آنها با ضعف نهادی ضعیف و به ندرت با یکدیگر همکاری می کنند. هماهنگی توسط رقابت های سیاسی و فساد در میان نخبگان سیاسی بوجود آمده است. اعضای این کلاس نخبه به طور شخصی از بازار سیاه سود می برند. یک عضو پارلمان که به کمیته مبارزه با فساد تعلق دارد، یک بار اظهار داشت که "همه فاسد است"، از جمله خودشان  به همین دلیل آنها هیچ انگیزه ای برای مقابله با آن ندارند.

برای رهبران داعش، مشکلات اقتصادی ساختاری که بر عراق تأثیر می گذارند، حیاتی است. آنها همچنان از تجارت مواد مخدر غیرقانونی، آثار باستانی و اسلحه سود خواهند برد و همچنین به آدم ربایی به عنوان یک منبع درآمد تبدیل خواهند شد ، یک تاکتیک که بیش از ده سال پیش به شدت در روزهای اولیۀ سازمان تأکید داشت. آنها به این واقعیت اعتقاد دارند که بازار سیاه در حال رشد کشور، اگر بدون کنترل، اجازه دهد سازمان خود را از یک دولت شبه دولتی به یک شورش طلبی تبدیل کند.

 انتهای پیام/78

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
اخبار مرتبط :