آخرین اخبار

کد خبر ۴۸۳۶۴۵ انتشار : ۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۳
مهدي سعيدي

سبک زندگی معیوب!

اگر فلسفه را به مثابه ريشه ها و دانش و تکنولوژي را به مثابه تنه درخت معرفت بدانيم، بدون شک سبک زندگي را مي‌توان ميوه اين درخت دانست که مثابه ماحصل نهايي اين فرآيند مفهومي عيني و انضمامي و قابل مشاهده خواهد داشت.

به گزارش ذاکرنیوز، سبک زندگي، محصول پاياني فرآيندي است که از هستي شناسي و معرفت شناسي و انسان شناسي آغاز مي‌گردد و به شکل‌گيري عناصر مادي و معنوي تمدن مي‌انجامد و در نهايت باور فرهنگ و سبک زندگي مي‌گردد! لذا همواره نوعي همگامي و همراهي و سنخيت و هماهنگي بين جهان بيني و سبک زندگي در هر نظام اجتماعي  وجود دارد.

 گاه اين رابطه  بدليل برخي ضعف‌هاي دروني يا عامل بيروني، دچار اختلال شده و در معرض تهاجم و بيماري فرهنگي قرار مي‌گيرد، که از آن تحت عناويني چون استحاله فرهنگي، التقاط فرهنگي و ... ياد مي‌شود که حاصل آن نوعي ازهم‌گسيختگي فرهنگي در جامعه است و نشانه‌هاي آن در قالب هنجارشکني‌ها و رفتارهاي مغيار عرف و سنت‌هاي رايج خودنمايي مي‌کند.

 سبک زندگي امروز جامعه ايراني نيز با معضلات و عيوبي اساسي مواجه گرديده است. مشکلاتي همچون مصرف گرايي، اسراف و زياده‌روي و زياد خرج کردن، رفاه‌طلبي افراطي، اشرافيگري، زياد مصرف کردن، زيادي خواستن، زيادي خوردن، زيادي خرج کردن و مواردي از اين قبيل که در سخنراني رهبري معظم انقلاب اسلامي در صحن جامع رضوي نيز مورد تاکيد قرار گفت.

 چنين مشکلاتي به دليل فاصله گرفتن از مباني اسلامي و التقاط فرهنگ امروز جامعه با فرهنگ ليبرال سرمايه داري است که نگاه مادي‌گرايانه به هستي و انسان و جامعه بشري دارد و الگويي مغاير با اسلام از زندگي ارائه مي‌دهد.

 متاسفانه بازيگران موثر در فرهنگ سازي جامعه از نهادهاي فرهنگي تا رسانه ها و سلبريتي‌ها و ... عوامل اصلي در رشد اين فرهنگ التقاطي معيوب در سال‌هاي اخير بوده‌اند. ضمن آنکه بسترساز مبنايي تر را بايد در الگوهاي توسعه‌اي معيوبي جستجو کرد که متاسفانه پس از پايان جنگ تحميلي توسط دست‌اندرکاران دولت سازندگي بنا نهاده شده و در دولت اصلاحات تداوم  يافت و دولت اعتدال نيز خود را ميراث‌دار آن الگوي توسعه مي‌داند! تداوم اين وضعيت جامعه ايراني را به سمت قهقرا خواهد برد که بايد براي مقابله با اين بيماري چاره‌انديشي نمود.

انتهای پیام/45

 

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
اخبار مرتبط :