آخرین اخبار

کد خبر ۴۸۲۴۵۵ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۸
سهراب گیلانی نماینده شهرستان گتوندوشوشترگفت

یک عزم واراده جدی میخواهدکه دولتمردان فاقد آن هستند

مصاحبه سیاوش باران وند با نماینده شوشتروگتوند درزمینه مشکلات محیط زیست

سهراب گیلانی نماینده مردم شوشتر و گتوند یکی از نمایندگان موفق در حوزه انتخاباتی خود می باشد که طی این مدت حضور ایشان در مجلس شورای اسلامی توانست اقدامات ارزنده ایی داشته باشد.

 

 

بدین منظور آقای سیاوش باران وند خبرنگار ذاکرنیوز در زمینه محیط زیست ازایشان چنین سوال کرد: لطفا در خصوص مشکلات محیط زیست استان،از سوی نمایندگان چه اقداماتی صورت گرفت؟

 

 

ج-در خصوص محیط زیست استان ابتدا باید امور غیرکارشناسی در این استان که صورت گرفته وبطور جدی موجب ضربه زدن شده است موارد متعددی است از جمله سدگتوند می باشد که بر روی رود کارون زده شده بدون درنظر گرفتن کوههای نمک پشت حوضه سد،آن را احداث کردند واین اقدام موجب میشود که هنگام آبگیری این حوضه،کوههای نمک در آب حل شوند.اینکار موجب صدمات جبران ناپذیری برای محیط زیست خوزستان است.پشت سد حدود۹۰ کیلومتر آب هست که متاسفانه توجهی صورت نگرفته است. وقتی توسط کارشناسان به امر افتتاح سد ایرادگرفته شدمتاسفانه از سوی مسئولین توجهی صورت نگرفت و وزیر وقت کار افتتاح سد را صورت داد وامروزشاهد آن هستیم که هشت ونیم تن نمک از کوههای اطراف سدگتوندواردآب حوضچه شده و بیش از سه برابر شوری آب خلیج فارس وارداین حوضچه شد.

 

 

با همه اینها متاسفانه دولت راه علاج و چاره ایی برای حل این مشکل ارائه نداده است.نمایندگان درمجلس تذکر دادند.به وزیرسابق نیرو آقای چیچیان تذکرداده شدکه این قضیه خطرناک است واگر آب این حوضچه وارد کارون شد قطعا محیط زیست ازگتوند تا خرمشهر راباخطر جدی مواجه می کند.بنده به اردکانیان وزیر نیرو گوشزد کردم و مخالفت کرده بودم.

 

جناب رئیس جمهور هم به آقای شریعتی استاندارخوزستان دستور داده بود که مسئله کوههای نمک پشت سد رابررسی کند و بابت حل مشکل راهکاری درنظربگیرد. در۹۶/۱/۲باحضور وزیرنیرو و استاندار وبنده وچند تن از مسئولین از نزدیک این قضیه رابررسی کردیم و یک نشست ترتیب دادیم.و با همه اینها اقدام عملی صورت نگرفت.

 

سفرهای مکررخانم ابتکار هم بی نتیجه بود شوری آب پشت سدگتوند یک مسئله جدی است.یک بحران زیست محیطی ودر واقع مثل بمب ساعتی است.برای از بین بردن این آب یا باید سد منفجرکنند که غیرممکن است یا راهی بیابند که این آب را به خلیج فارس هدایت کنند.یا اینکه از دستگاههای آب شیرین کن قوی استفاده کنند و نمک جدا کنند و از همین نمک در صنعت استفاده کنند.

 

 

مسئله دوم زیست محیطی استان قضیه تالابهاست. تالاب ها خوب آبگیری نمی شوند حقابه تالاب را باید اجراکنند که متاسفانه محیط زیست از این قضیه دفاع نمی کند.حرفهای آقای کلانتر در زمینه وجود آب مازاد در استان غیرکارشناسانه بود.ایشان اخیرا قبول کردند که اشتباه فکر میکردند.

 

مسئله سوم مدیریت صحیح آب است.متاسفانه مدیریت صحیح آب صورت نمی گیرد.یکی از مدیریت این است که نگذارنند آب فاضلاب ها در رودخانه ها بریزد.که با کمال تاسف تمام فاضلاب های شهری و روستایی و آب کشاورزی در رودخانه ها می ریزنند.و این یعنی نابودی آب رودها را در برخواهدداشت.باید برنامه ریزی کرد که اگر شرکتی یا شهری زده شود اول ببینند آب فاضلاب ها را باید کجا هدایت کنند.ولی آقایان با زدوبندها مجوز تاسیس شرکت راصادر میکنند اخیرا رئیس جمهور طرح سه سال بصورت توافق نامه بین وزارت نیرو و سپاه قرارگاه خاتم الانبیا زده شد که کلا فاضلابها از رودخانه جمع آوری شود.که جای دیگری ببرنند و از آلودگی آب جلوگیری شود.اینکار ماحصل پیگیری مجمع ونمایندگان و قول رئیس جمهور بود

 

بحث دیگر در مورد کم آبی است که مدیریت آب هم باید کمک کندکه چگونه بتوانیم زمینهای استان خشک وتبدیل به ریزگرد نشوند.در این زمینه ما طرح یا مدیریت قابل قبولی ندیدیم.ریزگردها بشدت وبه سرعت بهداشت ومحیط زیست بهم میریزد شش ماه اول عامل ریزگردها صددرصد خود استان خوزستان و منشاءداخلی است. متاسفانه نه در زمینه منشاءداخلی ونه در زمینه منشاءخارجی ریزگردها هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است وتنها در حد حرف صحبت می شود.

 

بحث دیگر در زمینه توسعه کشاورزی است که اگرطرح۵۵۰هزارهکتاری که طرح مقام معظم رهبری خوب اجرا شود خیلی از مسائل اشتغال زایی حل خواهدشد و از طرفی مسائل زیست محیطی هم در حد قابل توجهی حل خواهندشد.تاکنون۴۰% کار شده که اگر اهمیت دهند و زمینهای کشاورزی زیرکشت روند میتواند بر زیست محیطی تاثیر بسزایی خواهدداشت.

 

موردبعدی محیط زیست شامل مناطقی است که حیوانات وحشی در آن مناطق زندگی می کنند.این حیوانات نیاز به آب و زیستگاه دارنند که متاسفانه این موارد کنترل نمیشود برای همه این مسائل زیست محیطی بودجه خاصی چه در سال۹۶چه در سال۹۷اختصاصی داده نشد.مدیریت قوی میخواد که متاسفانه این امر وجود ندارد.مردم زیاد امیداور نباشند به امور محیط زیست چون مسئولان فقط در حد شعارعمل می کنند و شعارهای آنان دروغ بیش نیست.

 

محیط زیست مثل خانه مردم است باید از هر آلودگی پاک باشد و این یک عزم واراده جدی میخواد که دولتمردان فاقد این عزم واراده هستند.زیرساخت سازمان محیط زیست برای حل این مشکلات مشکل دارد صحبت من این است که احاد مردم این را جدی بدانند و مطالبه گر باشند. فضای مجازی فرصتی است که میتوانند از این طریق مطرح و پیگیری کنند. محیط زیست مثل امنیت می ماند که اگر تهدید شود فاجعه به بار خواهد آورد.صداوسیما،آموزش و پرورش،مهدکودک،دانشگاهها و مردم باید نقش آفرینی کنند و مطالبه گری کنند که جلوی چنین فاجعه زیست محیطی گرفته شود.من متاسفم که خود مجلس و کمسیون مربوطه هم در این قضیه نقش خود را ایفا نمیکنند.پس همگی همت کنند

 

طرح این مصاحبه از سوی سیاوش باران وند خبرنگار خبرگزاری ذاکرنیوز می باشد

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
اخبار مرتبط :