آخرین اخبار

کد خبر ۴۶۹۵۴۰ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۴
وزیر خارجه ترکمنستان اعلام کرد

عشق‌آباد مصمم به گسترش روابط با تهران؛ منتظر سفر «روحانی» هستیم

وزیر خارجه ترکمنستان گفت: «عشق‌آباد» مصمم به توسعه هر چه بیشتر مناسبات همه جانبه با «تهران» است و بی‌صبرانه منتظر سفر «حسن روحانی» به ترکمنستان هستیم.

به گزارش ذاکرنیوز در عشق‎آباد، مراسم ضیافت شامی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شب گذشته در سالن اجتماعات سفارت ایران در «عشق‌آباد» با حضور سفرا، وابستگان نظامی، دیپلمات‌های خارجی، شخصیت‌های سرشناس سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، دانشگاهی و فعالان تجاری برگزار شد.

«رشید مرداف» وزیر خارجه ترکمنستان در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی 2 کشور، ضمن تبریک صمیمانه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، گفت: «قربانقلی بردی‌محمداف» آرزو سلامتی، پیشرفت و صلح را برای مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران ابلاغ نمود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در 39 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک کشور قدرتمند، آبرومند، مؤثر و قابل اعتماد برای ترکمنستان بوده است.

مرداف اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در مجامع جهانی و همچنین در حاشیه سازمان ملل متحد ابتکارات گسترده و بلند مدتی در زمینه برقراری صلح و ثبات، آرامش، پیشرفت ارائه کرده و در این زمینه در حقیقت نیز اقدامات عملی گسترده‌ای را در دست انجام دارد.

وی گفت: دولت و ملت ترکمنستان ظرف 26 سال گذشته پس از کسب استقلال، از کشور جمهوری اسلامی ایران همواره کمک، پشتیبانی و حمایت دیده که در این زمینه از این کشور صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وزیر خارجه ترکمنستان اضافه کرد: در ماه مارس سال 1995 میلادی نیز در شهر «اسلام‌آباد» در جریان اجلاس اکو جمهوری اسلامی ایران از ابتکار اصل بی‌طرفی عشق آباد حمایت کرد.

وی با اشاره به همکاری نزدیک عشق‌آباد و «تهران» در حاشیه سازمان و تشکل‌های بین‌المللی و جهانی، گفت: ترکمنستان نیز همواره از کلیه ابتکارات بین‌المللی و منطقه‌ای ایران حمایت کرده و 2 کشور دوست و همسایه همواره در زمینه برقراری صلح، ثبات، آرامش و پیشرفت در منطقه و فرا منطقه پشتیبانی کرده است.

مرداف درباره روابط دوجانبه بین عشق‌آباد و تهران گفت: مردم ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران از سابقه تاریخی درخشان و نیز اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی برخوردار هستند.

وزیر خارجه ترکمنستان گفت: این پیشینه تاریخی و اشتراکات در حال حاضر و در آینده نیز اساس مستحکمی جهت گسترش روابط و همکاری همه جانبه بین 2 کشور می‌باشند.

وزیر خارجه ترکمنستان درباره روابط اقتصادی و تجاری بین عشق‌آباد و تهران، گفت: بیش از 20 سال است که جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین شرکا و همکاران اقتصادی و تجاری ترکمنستان است و در آینده نیز مناسبات همه جانبه اقتصادی و تجاری 2 کشور بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

وی با اشاره به وجود ظرفیت و امکانات گسترده در زمینه توسعه و گسترش هر چه بیشتر مراودات همه جانبه بین عشق‌آباد و تهران،گفت: ما خوشحال هستیم و افتخار می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران همه ساله نمایشگاه اختصاصی کالا و دست‌آوردهای خدمات فنی و مهندسی و نیز نمایشگاه فرهنگی در قالب روزهای فرهنگی را در ترکمنستان برگزار می‌کند.

«سید محمد احمدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد نیز طی سخنرانی خود در مراسم مذکور گفت: سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی جمهوری اسلامی ایران در حالی گرامی می‌داریم که نهال انقلاب اسلامی پس از گذشت 4 دهه، علیرغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی در پی، به درختی استوار و پربار تبدیل شده‌است.

احمدی تصریح کرد: کسب استقلال سیاسی و برقراری مردم سالاری از مهمترین دست‌آوردهای نظام جمهوری اسلامی است که در سایه آن توانسته شاخص‌های قابل توجهی را در رعایت و اجرای اصول مردم سالاری، اعطای حقوق سیاسی به شهروندان، حفظ عدالت از جمله افزایش نقش زنان در مشارکت‌های اجتماعی، حفظ حقوق اقلیت‌ها، رشد علمی در حوزه‌های مختلف پزشکی، ناتو تکنولوژی، صنعت، رشد اقتصادی، فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت، کاهش سهم نفت در بودجه دولتی، تقویت بخش خصوصی و حمایت از سرمایه گذاری خارجی ثبت کند و ایران در حال حاضر و براساس شاخص‌های جهانی اقتصاد، هجدهمین اقتصاد مؤثر جهانی است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که حل معضل تروریسم نیازمند مشارکت جمعی و همکاری جدی و فراگیر با در نظر گرفتن منافع جمعی بین المللی است.

سفیر ایران در عشق‌آباد گفت: اولویت سیاست خارجی تهران توسعه هر چه بیشتر روابط و تقویت همکاری و تعامل سازنده با تمامی کشورها به ویژه همسایگان می‌باشد

وی تأکید کرد: مناسبت بین تهران و عشق‌آباد تحت هدایت رؤسای جمهوری 2 کشور نویدبخش‌ آینده‌ای درخشان خواهند بود و استفاده بهینه از امکانات و فرصت‌های بسیار خوب موجود در جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکمنستان و وجود 4 گذرگاه زمینی و 2 خط ریلی و ارتباطات بین بنادر 2 کشور از طریق دریای خزر، نه تنها پیوند دهنده محسوب می‌شوند بلکه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فیمابین می‌تواند منجر به شکوفایی و افزایش مناسبات و مراودات دوجانبه به ویژه در زمین‌های‌ تجاری و اقتصادی گردد.

احمدی همچنین از سفر حسن روحانی رئیس جمهور به عشق‌آباد در آینده نزدیک و برگزاری چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی بازرگانی ایران در عشق‌آباد از تاریخ 10 الی 12 اسفند 96 و نیز برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی 2 کشور خبر داد.

سپس مراسم جشن مذکور با ضیافت شام تا پاسی از شب ادامه یافت.

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
برچسب ها :حسن روحانی