کد خبر ۴۵۹۱۷۱ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۷
مدرس دانشگاه آلاباما آمریکا در صحبت با مهر:

ترامپ در حال «بازی بزدل» با ایران هست/ اروپا دنبال «کیک» خود هست

ریاست دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما آمریکا معتقد هست آنچه ترامپ در پی آن هست انجام «بازی بزدل» با ایران هست تا تهران تسلیم خواسته های آن گردد.

ذاکرنیوز، گروه بین الملل--جواد حیران نیا: دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا ساعت هایی پیش برای یک دوره ۱۲۰ روزه دیگر تحریمهای اتمی ایران را تعلیق کرد.

البته ریاست جمهور آمریکا اخطار داد این آخرین بار هست که تحریم های اتمی ایران را تعلیق می کند. ترامپ تعلیق دو مرتبه تحریمهای اتمی را منوط به اعمال تحولات مد نظر خود در مورد برجام کرده هست.

در همین حال گزارش ها بیانگر هست دولت آمریکا ۱۴ نهاد و شخصیت ایرانی دیگر را به فهرست تحریم هایش افزوده هست.

در صحبت با پروفسور نادر انتصار ریاست دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای آمریکا تصمیم ترامپ به کنسل دو مرتبه تحریمهای اتمی ایران و گذاشتن شرط در مورد آن مورد ارزیابی قرار گرفته هست که در ادامه می آید.

**دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا دیگربار تحریمهای اتمی ایران را تعلیق کرد. اما عنوان نمود در حالتی که تحولات مد نظر وی اعمال نشود برای آخرین بار هست که تحریمهای اتمی ایران را تعلیق می کند. تحولات مد نظر ترامپ چیستند؟

تحولات مد نظر ترامپ چیستند؟چیزی که ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ مد نظر دارد مذاکره دو مرتبه در مورد برجام با اضافه کردن دو قید و شرط به آن هست. در حقیقت ترامپ قصد دارد دو شرط را به برجام اضافه کند. در حقیقت ترامپ در پی این هست که محدودیتها بر برنامه اتمی ایران ابدی باشد و نه مطابق توافق کنونی محدود به زمان خاص.

دومین شرطی که ترامپ مد نظر دارد از بین بردن توانمندی دفاعی ایران هست. ترامپ قصد دارد از طریق تنگنا اعمال کردن بر برنامه موشکی ایران توان بازدارندگی متعارف و با اهمیت ایران را نابود کند.

به عبارت دیگر ترامپ در صدد هست تا توافق اتمی کنونی را با توافقی جدید جایگزین کند. برای اغراض کاربردی، دولت آمریکا برجام را به عنوان یک توافق مرده مد نظر دارد.

**کاخ سفید اعلام نموده که با طرفهای اروپایی در مورد تنگنا ابدی برای غنی سازی اورانیوم توسط ایران مذاکره خواهد کرد. چون که مطابق برجام این محدودیتها تا سال ۲۰۲۵ کنسل می گردد. آیا اروپایی ها این گفتگوها را خواهند قبول کرد؟ اگر اروپا قبول کند عکس العمل احتمالی ایران چه می باشد؟

آیا اروپایی ها این گفتگوها را خواهند قبول کرد؟ اگر اروپا قبول کند عکس العمل احتمالی ایران چه می باشد؟قبل از این نیز بعضی کشورهای اروپایی بویژه فرانسه درصدد بودند تا ایران را به پذیرش محدودیتهایی که شما اشاره کردید قانع کنند.

متاسفانه زیادی از کشورهای اروپایی قصد دارند «کیک» خود را دارا باشند و آنرا بخورند. چیزی که امریکا به آن امید دارم هست این هست که بتواند اروپا را وادار کند تا به سمت واشنگتن بیاید و از موضعی که الان در مورد برجام دارد کوتاه بیاید.

من تردید دارم که اروپایی ها که ابزارها زیادی هم ندارند و برخلاف اظهارنظرهای عمومی بتوانند در دراز مدت ترامپ را با چالش رو به رو کنند.

**ترامپ از ایران خواسته تا برنامه موشکی خود را کنار بگذارد. ایران هم مکررا اعلام نموده که برنامه موشکی اش رابطه ای با برجام ندارد و جزء مباحث امنیتی ملی اش هست. با این حال ایران برنامه موشکی خود را قابل مذاکره نمی داند. آیا شرط کنار گذاشتن برنامه موشکی ایران به معنای انتهاء برجام نخواهد بود؟

آیا شرط کنار گذاشتن برنامه موشکی ایران به معنای انتهاء برجام نخواهد بود؟بله اگر ایران تسلیم گردد به معنای انتهاء برجام می باشد. ایران از لحاظ دیپلماتیک شرایطی را متحمل شده هست که شبیه شکنجه شدن با آب بوده هست.

این بازی که آمریکا راه انداخته یعنی «آمریکا در هر ۹۰ روز چه خواهد کرد و چه نخواهد کرد» بایستی انتهاء یابد.

ایران قادر نخواهد بود که در یک برزخ مداوم در مورد سرنوشت برجام بر جای بماند. آنچه ترامپ در پی آن هست استمرار بازی بزدل یا بازی مرغ (Chicken Game)[یک بازی رایج در نظریه بازیها که دو ماشین سوار شاخ به شاخ به سمت هم می آیند تا یکی از بیم کنار بکشد] هست. گرچه این بازی توان دارد اغراض ترامپ را تأمین کند ولی برای ایران فاجعه بار می باشد.

منبع :
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir