کد خبر ۴۵۹۱۶۸ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۷

عکس العمل مقام های بیگانه به شروط ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم های ایران

مقام های بیگانه اروپایی و آمریکایی به شروط ریاست جمهور آمریکا برای تمدید تعلیق تحریم های ذیل برجام، عکس العمل نمایش دادند.

به گزارش ذاکرنیوز، اطلاعیه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مورد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران و 4 شرطی که برای آن گذاشته با استقبال مقام های متفاوت آمریکایی روبه‌رو گردید.

««نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با صادر کردن بیانیه‌ای اظهار کرد واشنگتن توقع دارد دیگر کشورها نیز برای عقب راندن «رفتار ثبات‌زدا و پرخطر ایران» به وی ملحق شوند.

هیلی در این اطلاعیه درج کرد: ترامپ این اقدام را انجام داد تا نشان دهد آمریکا به تعهد به مفاد توافق هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد اما مشی ثبات‌زدا و پرخطر ایران را تحمل نمی‌کند.

وی در ادامه از کوشش آمریکا در سازمان ملل برای جذب مشارکت بین‌المللی جهت تقویت کارهای بر علیه «فعالیت‌های موشکی موشکی ایران، اعمال ممنوعیت تسلیحاتی بر ایران و مبارزه با پشتیبانی از دولتی ایران از تروریسم» اطلاع داد.

هیلی علاوه بر این اضافه کرد که می‌توانند تمام آن کارهای را خارج از مبحث برجام پیگیری کنند اما اگر اجماع بین‌المللی برای آن حاصل نشود، آنگاه آمریکا توافق هسته‌ای را مانعی برای صلح در نظر می‌گیرد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل مدعی گردید که نباید به ایران اذن داد تا از توافق هسته‌ای به عنوان پوششی جهت نقض استانداردهای بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل استفاده نماید.

««استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز با صادر کردن بیانیه‌ای با ادعای اینکه ایران حقوق بشر را نقض می‌کند، اظهار کرد ایالات متحده نمی‌تواند کناری بایستد و این مساله را تماشا کند.

منوشین در ادامه ادعاهایش اضافه کرد: «ما برنامه موشکی باستیک و فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران را هدف می‌گیریم چون (ایران) آن را به رفاه اقتصادی مردمش ترجیح می‌دهد.»

»سناتور «باب کورکر» ریاست کمیته ارتباطات بیگانه مجلس سنای آمریکا در مورد اطلاعیه ترامپ اظهار کرد: افرادی که با اجرای برجام مخالف هستند، من جمله من و رئیس‌جمهور، اعتقاد داریم توافق بدی هست.

««برد شرمن» عضو مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا با اشاره به جوابی که «جان کری» وزیر خارجه دولت سابق این کشور در سال 2015 به وی داده بود، درج کرد: تحریم‌های جدید ایران، که به علت اشتباه های غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای هست، تماما با برجام سازگار هست.

منبع : فارس
سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir