کد خبر ۴۵۹۱۶۷ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۷
ترامپ و مکرون بازی یکدیگر را تکمیل می کنند

بازی اتمی مشترک واشنگتن و پاریس بر علیه ایران

فرانسه نیز به مثل ایالات متحده در پی عوض شدن برجام، اما با ادبیاتی متمایز هست! اما سؤال کلیدی اینجاست که پاریس و واشنگتن در این مورد چه طور عمل خواهند کرد؟ در این مورد نکته هایی وجود دارد که لازم هست مورد توجه قرار گیرد

ظواهر و مستندهای موجود نشان می دهد که دونالد ترامپ و امانوئل مکرون رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا و فرانسه در صدد باز تشریح "سیاست برجامی کاخ سفید" برآمده اند. در شهریور ماه سال کنونی و در حاشیه برپایی نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شاهد تقسیم کار مشترک واشنگتن و پاریس بر سر نحوه مواجهه با توافق اتمی بودیم. بر این اساس، ترامپ و مکرون تصمیم گرفتند با استفاده از حجم های قانونی کنگره آمریکا، "پروسه عوض شدن برجام" را هدایت و مدیریت کنند. سخنان مکرون در مورد "احتمال تکمیل برجام" با گنجاندن مبحث توان موشکی ایران و تنگنا های زمانی جدید بر علیه برنامه اتمی کشورمان، علامت های این توافق دو طرفه میان کاخ سفید و کاخ الیزه بود.

بعد از سخنرانی جنجال برانگیز ترامپ در مورد برجام و مجال دو ماهه وی به کنگره آمریکا برای بازنگری در توافق اتمی، مکرون به رزمایش سلبی خود در مواجهه با برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران دنبال کرد. با انتهاء یافتن مجال کنگره و عدم جمع بندی سناتورهای آمریکایی در مورد برجام، معاون ریاست جمهور آمریکا از مشارکت دولت واشنگتن و کنگره برای تصویب قانون تازه ای در مورد توافق هسته‌ای ایران خبر داده هست. مایک پنس در این مورد عنوان نمود:

« مایک پنس در این مورد عنوان نمود:«دولت ترامپ و اعضای کنگره در حال کار روی تحریم های جدید هسته‌ای و موشکی ایران می باشند که جایگزین توافق هسته‌ای 2015 خواهد گردید. توافق هسته‌ای فعلی به ایران اذن می دهد تا برنامه توسعه جنگ افزار ها اتمی خود را بعد از 10 سال دوباره از سر بگیرد. حقیقت این هست که توافق هسته‌ای ایران، از پایه و اساس ناقص هست، چون که طبق این توافقنامه 10 ساله، ایرانی ها توان دارند بعد از سپری شدن این تنگنا 10 ساله، برنامه جنگ افزار ها هسته‌ای را توسعه دهند. دونالد ترامپ ریاست جمهور آمریکا دیگربار اواخر ماه جاری، تعهد ایران به توافق هسته‌ای را رد خواهد کرد.»

طبق سخنان معاون ریاست جمهور ایالات متحده آمریکا،  دولت ترامپ و کنگره در حال تهیه قانونی می باشند که اگر ایران کوشش ها برای توسعه بمب اتمی (!) و موشک ها را از سر بگیرد، همه تحریم های هسته‌ای و موشکی سریعا بر علیه تهران اعمال خواهد گردید!
» حدود 3 هفته قبل، امانوئل مکرون صراحتا عنوان نمود که "برجام" غیر قابل عوض شدن هست. با این وجود، وی همچنان از تکمیل توافق اتمی حرف می زند! آنچه مسلم هست این که تکمیل توافق اتمی به معنای عوض شدن این توافق محسوب می گردد.

مکرون خود نیز به خوبی می داند که گزاره ای به اسم "تکمیل توافق اتمی " از طریق الحاقیه، توافق مکمل یا حتی توافق ثانویه به معنای نقض غرض توافق اولیه محسوب می گردد؛ نقض غرض توافق اولیه نیز به معنای عوض شدن ماهوی در آن خواهد بود. در چنین شرایطی برجام اعتبار خود را از دست خواهد داد، در نتیجه فرانسه نیز به مثل ایالات متحده در پی عوض شدن برجام، اما با ادبیاتی متمایز هست! اما سؤال کلیدی اینجاست که پاریس و واشنگتن در این مورد چه طور عمل خواهند کرد؟ در این مورد نکته هایی وجود دارد که لازم هست مورد توجه قرار گیرد:

در چنین شرایطی برجام اعتبار خود را از دست خواهد داد، در نتیجه فرانسه نیز به مثل ایالات متحده در پی عوض شدن برجام، اما با ادبیاتی متمایز هست! اما سؤال کلیدی اینجاست که پاریس و واشنگتن در این مورد چه طور عمل خواهند کرد؟ در این مورد نکته هایی وجود دارد که لازم هست مورد توجه قرار گیرد:نخست این که مقام های آمریکایی (اعم از اعضای کاخ سفید و سناتورهای کنگره) در وهله اول اهتمام خواهند کرد بر سر عرضه طرح مشترکی مبنی بر "تغییر برجام" به توافق برسند. طی دو ماه پیش، تام کاتن و باب کورکر دو سناتور جمهوریخواه کوشش بسیاری برای قانع کردن کنگره با هدف لحاظ نمودن دغدغه های دونالد ترامپ در ازاء برجام کردند، اما در این مورد ناکام ماندند. طبق طرح مشترک کاتن–کورکر، فعالیت های موشکی ایران به برجام پیوند داده می گردد و اگر جمهوری اسلامی ایران مانع از بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن نظامی خود گردد، برجام به طور خودکار کنسل خواهد گردید!

طبق طرح مشترک کاتن–کورکر، فعالیت های موشکی ایران به برجام پیوند داده می گردد و اگر جمهوری اسلامی ایران مانع از بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن نظامی خود گردد، برجام به طور خودکار کنسل خواهد گردید!علاوه بر این در طرح دو سناتور آمریکایی که با سازگاری کاخ سفید تهیه و تنظیم شده هست، بندهای نامیده شده به غروب آفتاب حذف شده و تنگنا های برنامه اتمی ایران دائمی خواهد گردید! واضح هست که همه این موارد، مصداق عینی عوض شدن در توافق اتمی محسوب می گردد. در هر حال، سناتورهای حزب دموکرات اعتقاد دارند که این طرح به معنای خارج شدن آمریکا از برجام تلقی خواهد گردید و به همین علت با آن معیت نکرده اند. با همه این اوصاف، گفتگوها مشترک کنگره و کاخ سفید بر سر این طرح همچنان ادامه دارد.

دوم اینکه کاخ الیزه همچنان موظف است بر روی واژه "تکمیل برجام" رزمایش داده و آن را به عنوان یک رویکرد  متداول در مورد توافق اتمی جلوه دهد! این در حالیست که واژه "تکمیل برجام" به طور اساسی مفهوم و مفهومی بجز "تغییر برجام" ندارد.

امانوئل مکرون از یک سو عنوان می کند که برجام غیر قابل عوض شدن بوده و از جانب دیگر، خواستار تکمیل توافق اتمی، آن هم با گنجاندن مبحث توان موشکی ایران و اعمال تنگنا های دائمی بر علیه ایران شده هست! واضح هست که این رویکرد متناقض به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. آنچه مسلم هست اینکه کوچک ترین  تحولی در توافق اتمی، به معنای عدول طرف مقابل از تعهدها خود از برجام و به عبارت خوبتر، خارج شدن رسمی اعضای 1+5 از توافق اتمی محسوب می گردد. اصرار بر این موضع صریح و محکم از سوی دستگاه دیپلماسی و سیاست بیگانه کشورمان توان دارد خنثی کننده بازی مشترک ایالات متحده آمریکا و فرانسه در تقابل با برجام باشد.

نکته سوم ذی ربط به ماهیت بازی برجامی فرانسه خواهد بود. نباید این مبحث را فراموش کرد که واشنگتن و پاریس در حال تکمیل یک پازل مشترک در ازاء توافق اتمی با ایران می باشند.

به عبارت خوبتر، نباید بازی پاریس و واشنگتن را در این حوزه مجزا در نظر گرفت. یاد کردن از فرانسه به عنوان "بازیگری واسطه گر" یا " بازیگری مستقل" اشتباهی محاسباتی در حوزه سیاست بیگانه ما محسوب می گردد.

پاریس هم حالا در کسوت "بازیگر مکمل آمریکا" وارد میدان تقابل با برجام شده هست.

حقیقت امر این هست که ریاست جمهور فرانسه و وزیر امور خارجه وی نمی خواهند رفتاری مشابه دولت قبلی این کشور (اولاند و لوران فابیوس) در ازاء توافق اتمی داشته باشند، اما همان رویکرد دولت پیشین خود را در تقابل با فعالیت های اتمی صلح آمیز کشورمان ادامه می دهند. در نتیجه، در اینجا نباید "رفتار دولت فرانسه" را مشابه "رویکرد دولت فرانسه" در ازاء توافق اتمی تلقی کرد. آنچه در برهه زمانی فعلی موضوعیت و لزوم دارد، کاوش هوشمدانه بازی پاریس در زمین ایالات متحده آمریکا خواهد بود. در سایه این کاوش هوشمندانه میتوان به مبارزه با این بازی مشترک پرداخت./
 

پایگاه بصیرت

انتهای متن/

سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir